DE MEEVALLER HET PERSPECTIEF 'Een wonder dat die jongen niets heeft gebroken' Sneijder stort zich op Sinterklaasboek 25 Feyenoord versus creativiteit van Ajax Feyenoord was na de Klassieker tegen Ajax (1-1) de morele winnaar. Maar wat leerden we na de botsing tussen de aartsrivalen nog meer? Vier lessen op een rij. Ajax Feyenoord Ajax Feyenoord Bij elkaar opgeteld floten Mario van der Ende (60) en Ruud Bos sen (54) bijna duizend wedstrij den in de eredivisie. Na het zien van de met rood bestrafte overtre ding van Jarchinio Antonia, dach ten de twee voormalig scheids rechters zaterdagavond exact het zelfde: die wordt voor vier of vijf duels geschorst. De waarheid bleek gisteren anders: de aankla ger betaald voetbal besloot tot drie wedstrijden schorsing, waar van één duel voorwaardelijk. Go Ahead Eagles en Antonia gin gen akkoord met het schikkings voorstel. Hij mist vanavond het be kerduel met Jodan Boys en de bela den derby zondag tegen PEC Zwolle. Antonia komt ontzettend goed weg met zijn onbezonnen sprong in blessuretijd op het been van FC Twente-speler Stefan Thes ker, vindt Bossen. „Dit was een buitensporige overtreding met een duidelijk gevaar voor de tegen stander. Het is een wonder dat die jongen niets heeft gebroken." Van der Ende: „Alleen zijn vliegbrevet ontbrak nog. Deze komt in de compilatie van de zwaarste over tredingen van de laatste vijfjaar." Op dezelfde dag werd Willem Il-aanvaller Fran Sol een zwaarde re straf (vier duels, waarvan één voorwaardelijk) opgelegd. Zijn club ging in beroep, ook wijzend op de mildere straf van Antonia. „Waar is de voetbalknowhow bin nen de tuchtcommissie?", vraagt Van der Ende zich af na een verge lijking van de twee straffen. „De spelregels bij dit soort ernstige overtredingen zijn zo duidelijk als wat. Ik twijfel aan de kwaliteit van de mensen die de overtredin gen moeten beoordelen." Twee maten Bossen legt de link met het ama teurvoetbal, waar geregeld spelers schorsingen van zeven of acht wedstrijden moeten uitzitten. „Dan is zo'n speler een kwart van het seizoen kwijt. Als je dan ziet welke straffen er in het betaald voetbal worden uitgedeeld, wordt er met twee maten gemeten." Een verkeerd signaal? „Ja en nee. Het betaald voetbal blijft een andere tak van sport. De tucht commissie van het betaald voetbal en die van het amateurvoetbal zijn autonoom. Maar als scheids rechter denk ik: deze straf had wel wat forser gemogen", zegt Bossen. Van der Ende heeft weinig met de discussie over de voorbeeld functie van profs. Het gaat hem om de aard van de overtreding. Er moet meer gevarieerd worden in de straffen die worden opgelegd. „Nu verwacht het merendeel van de mensen een zware schorsing en krijgt hij ongeveer dezelfde straf of zelfs minder dan voor ver grijpen die je vaker ziet voorko men en niet buitensporig zijn. Daarmee trek je geen grens." Overigens hield Antonia vol dat hij tijdens zijn vlucht het been van Thesker had geprobeerd te ontwijken. Assistent-trainer Har ry Decheiver gelooft hem. „Ik ge loof niet dat hij met slechte bedoe lingen inkwam. Je kunt aan alles zien dat Jarchinio zich inhoudt." dinsdag 25 oktober 2016 In Jong Ajax was de omschrij ving van André Onana snel dui delijk: een keeper met geweldi ge reflexen, maar óók eentje die rare capriolen uithaalt. Heel gek is het daarom niet dat de clublei ding in de Kameroener niet di rect de vaste vervanger van Jas per Cillessen zag. Maar waarom hem uit de basis halen? Zeker ook omdat Tim Krul nog altijd niet wedstrijdfit is. Onana maak te in al die weken één fout, uit bij Panathinaikos. In de Klassie ker bleef hij overeind en maakte hij een beslissende redding. De Kuip bracht hem geen moment van slag. Dan kun je als Ajacied in elk stadion keepen. Alle trainers in de eredivisie we ten het: omdat Dirk Kuyt zo kort achter Nicolai Jorgensen, ont staat er op het middenveld van Feyenoord een zee aan ruimte. De Willem U's en de Roda's van deze wereld konden daar niet van profiteren omdat Karim El Ahmadi en Tonny Vilhena zo veel druk op de bal geven waar tegenstanders stuk voor stuk onder bezwijken. Maar Ajax, dat had de spelers om El Ahmadi en Vilhena naar adem te laten hap pen. De praktijk? Hakim Ziyech in de achterzak van King Karim, Davy Klaassen in de borstzak van Vilhena. 4 Hakim Ziyech kwam er bijna niet aan tegen Karim El Ahmadi. foto pim ras Mikos Gouka en Daniël Dwarswaard Iemand als Davinson Sanchez kun je makke lijk in de categorie on verzettelijk scharen. De pas 20-jarige Colombi aan, de laatste weken al de beste Ajacied, viel ook tegen Feyenoord weer positief op. Maar de basis van het elftal blijft creativiteit. Feye- noord-Ajax, onverzette lijkheid versus creativi teit. Het blijft de vraag waar je op termijn het meeste aan hebt. Bosz is vanzelfspre kend overtuigd van het laatste. En als je zon dag naar alle Ajacieden luisterde, leeft die over tuiging ook in de spe lersgroep. Je zult het ze niet hardop horen zeggen, maar sommi gen zie je denken: Feye noord houdt het op de ze manier niet een heel seizoen vol. ■4 Ajacied Sanchez blonk uit. foto photo news De morele winnaar? Be staat dat in de sport? In Rotterdam denken ze van wel. Vooraf was het de Klassieker van de onverzettelijkheid van Feyenoord tegen het pure voetbal van Ajax. De praktijk? Feye noord knokte, maar ver gat ook het voetballen de gedeelte niet. Ajax kreeg nooit de tijd om het balletje van voet tot voet te laten gaan en presteerde dan ook on dermaats. In de Kuip was de Klas sieker het laatste stuk je bevestiging waar nog waar werd ge zocht: Feyenoord kan dit jaar, na al die jaren, echt landskampioen worden. Go Ahead Eagles-aanvaller Jar- chinio Antonia is voor drie duels geschorst, waarvan één voor waardelijk, voor zijn onbesuisde sprong op het been van Stefan Thesker. Een te milde straf voor een buitensporige overtreding, vinden oud-topscheidsrechters Bossen en Van der Ende. Pim Bijl Rotterdam ROTTERDAM Wesley Sneijder stort zich op een alternatieve carrière, naast het voetbal. De 124-voudig international van Oranje brengt binnenkort een eigen Sinterklaasboek uit, geti teld 'De strijd om de Scoor- steen'. De 32-jarige Sneijder is door fabrikant Unox gestrikt als een van de drie bekende Nederlan ders die dit jaar een Sinterklaas boek schrijven. De andere twee zijn nog niet bekendgemaakt. „Ik heb schrijven altijd leuk ge vonden", zegt de vader van zoons Jessey en Xess Xava in een persbericht. „Als kleine jongen had ik twee passies: voetballen én schrij ven. Ik vond het op school ook nooit erg om opstellen en ver- De cover van het boek van Wesley Sneijder. slagen te maken." Sneijder (32) kon zich bij het schrijven helemaal uitleven: „Ik heb de kans gekregen om mijn fantasie de vrije loop te laten. Ik hoop dat als kinderen dit boek lezen, hun fantasie geprikkeld wordt", aldus de middenvelder van Galatasaray.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22