Pensioen naar de top d> O 111 16 ECONOMIE insli Multinationals krijgen veel te grote invloed Veel consumenten vrezen voor veiligheid voedsel H H 111 In de schijnwerpers Alleen Denemarken heeft een beter pen sioenstelsel dan wij, maar we lopen in, al dus beoordelaar Mercer. Staatssecretaris Jetta Klijnsma kan tevreden zijn. Het moet een welkome opsteker zijn voor staatssecretaris Jetta Klijnsma van Sociale Zaken. Adviesbureau Mer cer legde ook dit jaar de pensioenstelsels van een kleine dertig landen langs de meetlat en beloonde de toekomstbestendigheid van het Nederlandse model met een eervolle tweede plaats, pal achter de Denen. Maar waar het buitenland overwegend posi tief is over ons stelsel, zijn we in eigen land vooral kritisch. Onze pensioenfondsen heb ben zo'n 1.300 miljard euro in kas, en dat is geen kattepis. Het weerhield Klijnsma er des ondanks niet van ren haar niet iri dat de pensiona- do's volgend jaar wellicht een paar procent moeten in leveren vanwege <veen, 18 de ongekend lage maart 1957 rentestand. Studeer- De PvdA-politi- ca wil pensioenen ook voor de huidi ge jongeren betaal baar houden, en ook daar wint het Was wet- 'mensenmens' houder, Ka- geen zieltjes mee. merlid en Haar leidraad is jujst jat iedereen ertoe doet. Dat heeft ze uit haar jeugd. Ze is vanwe ge haar spastische benen vaak geope reerd en als der tienjarige leerde ze in een revalidatiecen trum weer lopen. Daar zag ze kinderen die het veel moeilijker hadden, maar door ble ven zetten. Bewegen is nog steeds belangrijk en zo stapt ze liever begeleid op de diensttandem, dan in de dienstauto die ze als staatssecreta ris tot haar beschikking heeft. Het leidt tot veel opgewekt contact op straat, al heeft ze zelf eens gewaarschuwd dat ze niet van het knuffelen is. Ze wil hard zijn, juist omdat ie dereen er toe doet. Die kant kwam naar bo ven toen ze mensen aanraadde om het pen sioen aan te vullen via een moestuin. Ze kreeg bakken kritiek. Een lekker hoog knuf felpensioen ligt goed bij de kiezer, maar je komt er nooit mee op nummer één. BinckBank Aixtron Cobham Flitsen VOO 111 lil BEZWAAR 1 BEZWAAR 2 Bart van Eldert Hooge- veen, 18 maart 1957 Studeer de geschie denis en deed de Be- stuursaca- demie. Was wet houder, Ka merlid en nu staatsse cretaris So ciale zaken. Privé: Getrouwd. O Aegon m De financiële fondsen deden het goed in de Amsterdamse hoofdindex AEX. dinsdag 25 oktober 2016 De onlinebroker gaf aan opnieuw last te hebben van zwakke marktomstandig heden. m De overname van het technolo giebedrijf door Chinese inves teerders is nog lang niet rond. Het Britse industrie concern kreeg een nieuwe winstwaarschu wing. O Het ontbreekt aan een 'nationale regie' om de winkelleegstand in kleine plaatsen aan te pakken, aldus MKB-Nederland, VNO-NCW en LTO Nederland. De problemen worden nu aan gemeenten en provincies overgelaten. De Chinese miljardair Chen Feng neemt een flink belang in Hilton Worldwide. Hij wordt voor ongeveer een kwart eigenaar van Wal dorf Astoria Hotels, Hilton Hotels Resorts en Hampton Inn. Met de deal is circa 6 miljard eu ro gemoeid. o c o T TIP-PLAY I IS the HAFIAvav Het is het nummer één bezwaar van de Walen en viel ook zaterdag in Am sterdam tijdens de demonstratie van bonden, milieuclubs en antiglobalisten veelvuldig te horen. Als CETA doorgaat, dreigen gro te bedrijven straks buiten de re guliere rechtbanken om miljar den te claimen van overheden als stren gere regels tegen roken of andere wet ten hen niet bevallen. Hoogleraar internationale economie en business Harry Garretsen noemt de zorg over de controversiële Inves tor-State Dispute Settlement (ISDS) te recht. ISDS is eind jaren 50 in Europa bedacht om Westerse bedrijven te be schermen tegen de grilligheid van onde mocratische regimes in Afrika en ande re ontwikkelingslanden. „Maar CETA is een verdrag tussen Westerse landen on derling, dus die vlieger gaat niet op." Tegelijk ligt de zaak minder zwart-wit dan tegenstanders doen geloven. De ISDS uit oudere verdragen is flink gemo derniseerd. Zo vindt geschillenbeslech ting voortaan plaats in een permanent arbitragehof in plaats van op ad hoc-ba- sis en worden er strengere eisen aan de rechters gesteld. Wie demonstranten hoort zou denken dat er niks veranderd is. Gus van Harten, hoogleraar internatio naal investeringsrecht aan de Canadese York University wijst op nóg een nadeel: Amerikaanse bedrijven kunnen straks via CETA claims in Europa neerleggen. TTIP via de achterdeur dus. „Als bedrij ven uit derde landen substantiële activi teiten in Canada of de EU hebben, mo gen ze dat doen. Vrijwel elke Amerikaan se multinational voldoet aan die eis." Doordat de EU en Canada eikaars toe- zichtregimes voortaan erkennen, hoe ven veel producten niet twee keer op veiligheid getest te worden. Dat scheelt bedrijven een hoop kosten en bureaucratie. Als de controle in Canada echter min der stringent is, leidt dit ertoe dat min der veilige producten de Nederlandse en Europese markt binnenkomen. „Die angst is overtrokken", zegt de Groning se hoogleraar Garretsen. „Het niveau van bescherming verschilt relatief wei nig tussen Europa en Canada. Op som mige onderdelen zijn de Canadezen strenger, op andere zijn wij dat." Volgens Garretsen is dit argument vaak verkapt protectionisme. „Denk aan land bouwers die stellen dat de voedselveilig heid gevaar loopt, maar eigenlijk de markt dicht willen houden voor Canade se producten." Volgens de Canadese expert Van Har ten zijn Europa en Canada op veel pun ten vergelijkbaar. „Wij hebben een fat soenlijke sociale zekerheid en betere ge zondheidszorg en onderwijssysteem dan de VS. De productveiligheid en con sumentenbescherming is prima." Tegelijk is Canada op sommige punten inderdaad minder streng. „Onder de vori ge conservatieve regering van premier Harper had het milieu geen prioriteit en is de nodige regelgeving versoepeld." Voor Canada zijn er eveneens nadelen. Zo dreigen medische kosten in Canada omhoog te gaan door CETA, doordat Eu ropese farmabedrijven betere bescher ming van intellectuele eigendom krijgen. Van Harten: „Onze regering heeft dat aan Europa weggegeven." Demon stratie tegen CETA en TTIP in Amster dam. FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15