12 NI Dat kloonhond Pipo van Hans en Pup Willemse hetzelfde gedrag vertoont als de Amerikaanse buldog waaruit hij werd gekloond, daar kan het stel uit Rotterdam niet bij. 'Afschuwelijk kloon te zijn' Klonen Als Pipo een exacte kopie is... Joep heeft namelijk 12 jaar lopen ruften ^B et lijkt wel tove- narij", zeggen de baasjes van |H de stoere vier- ■J IH voeter blij en verbaasd tegelijk terwijl ze kij ken hoe hij rustig op hen blijft staan wachten voor hun eethuis je in het Kralingse Bos. „Vanaf de eerste dag loopt hij los. Elke ande re hond zou als een razende de boel gaan verkennen, maar Pipo niet. Hij blijft in de buurt. Alsof hij hier altijd is geweest en het geheugen van onze overleden Joep heeft meegekregen." De gekloonde hond werd een maand geleden bij de Willemses afgeleverd door de makers van het BNN-programma waaraan het stel het dier te danken heeft. Een moment dat ze nooit zullen vergeten. „Ik wilde hem een kus op zijn voorhoofd geven maar Pipo ging meteen onderdanig op zijn rug liggen. Toen ik voorover boog, maakte hij vriendelijke hap- bewegingen richting mijn nek. Precies zoals Joep altijd deed", zegt Pup nog altijd verbaasd. Haar echtgenoot en zij waren geen voorstander van klonen. „We vonden het decadent en on nodig. De asiels zitten immers vol met honden die op een nieuw baasje wachten. De ge dachte dat we voor God zouden gaan spelen, zat ons ook niet lek ker. Ik vond de gedachte aan een exacte kopie van Joep bovendien eng. Zo eng dat ik tot tweemaal toe zei: we gaan het niet doen", bekent Pup. Uiteindelijk besloot het stel toch in het kloon-avon- tuur te stappen. „We hebben er lang over nagedacht. De gedachte dat er hoe dan ook een hond ge kloond zou worden voor het BNN-programma gaf de door slag. Laat het dan maar onze hond zijn, redeneerden we." Het klonen op zich - waaraan een prijskaartje hangt van 50.000 dollar - was volgens hen een fluit je van een cent. Hans: „Op de website van het Koreaanse be drijf staat dat je je hond na zijn overlijden in natte lappen moet wikkelen, binnen vijf dagen cel materiaal moet afnemen en dat meteen daarna moet opsturen. Bij ons was het veel simpeler. Tij dens een artrosebehandeling van Joep nam de dierenarts celmate riaal af dat in een speciale verpak king werd opgestuurd naar het bedrijf Soaam Biotech in Zuid-Korea. Die injecteerde het celmateriaal in een lege eicel van een draaghond. Hoeveel BNN er voor betaalde? Geen idee maar ik vermoed minder dan de vraag prijs omdat het televisieprogram ma reclame maakt voor het Kore aanse kloonbedrijf." De draaghond - een Rhodesian Richback-teef- beviel op 14 fe bruari 2016 van Joeps kloon. Het wonder voltrok zich voor de ogen van de Nederlandse baasjes. Het was een allesbehalve intieme aangelegenheid, zegt Pup terug blikkend. „De ruimte zal vol men sen. Er was zelfs een koningspaar uit de Verenigde Arabische Emi raten dat wachtte op de bevalling van hun eigen hondenkloon. Door de drukte herinner ik me weinig meer van de bevalling. Ik weet alleen nog dat Pipo ter we reld kwam met een keizersnee." De daaropvolgende elf dagen mocht het Rotterdamse stel - dat twee weken vakantie nam voor het avontuur - dagelijks even kij ken bij hun nieuwe 'Joep'. Een pe riode die ze in een roes beleef den. „Het voelde aan de ene kant als een verlate huwelijksreis, maar tegelijk waren we in rouw omdat we Joep vlak voor vertrek hadden moeten laten inslapen. Zijn lijf zat vol met tumoren ver oorzaakt door longkanker." Eenmaal terug in Nederland werd hun geduld danig op de proef gesteld. Eerst moesten ze weken wachten totdat Pipo 'de kloon' oud genoeg was om te mo gen worden ingeënt. Daarna moest de hond maanden in qua rantaine. Op 30 september, zo'n zeven maanden na de bevalling, kwam hij dan eindelijk thuis in Kralingen. De kersverse baasjes van Neer- lands eerste gekloonde hond heb ben nog geen moment spijt ge had van hun beslissing om een genetische kopie te laten maken van hun Joep. Toch zien ze wel wat beren op de weg. „Joep heb ben we op zijn tweede laten cas treren omdat hij machogedrag be gon te vertonen, vocht liet lopen en ontstekingen kreeg. De kans is erg groot dat Pipo hetzelfde krijgt. Hij lekt nu al een beetje, maar heeft nog geen ontstekin gen. Hans en ik hebben het er al over gehad maar we wachten met een eventuele ingreep tot hij volgroeid is. Joeps ballen heb ik op sterk water staan omdat ze zo mooi waren. Die van Pipo zijn al even prachtig", aldus Pup. Joep had volgens haar ook last van een ander kwaaltje: naarma te hij ouder werd, liet de Ameri kaanse buldog steeds meer win den. Of zijn kloon daar ook last van heeft? „Vrijdag in de auto liet hij er voor het eerst een. Als Pipo een exacte kopie van zijn voor ganger is dan staat ons nog wat te wachten want Joep heeft 12 jaar lopen ruften." MENSEN dinsdag 25 oktober 2016 'Pipo's ballen zijn net zo prachtig als die van Joep' Casper Naber Rotterdam Cel van te klonen hond Eicel donor hond Celkern uitge nomen Celkern verwijderd Celkern in donoreicel. Samenvoeging d.mv. elektrische schok in een baarmoeder geplaatst Een kopie wordt geboren Pup Willemse Hans (56) en Pup (51) Willemse uit Rotter dam, met kloonhond Pipo. fotomarcodeswart Gaan we na honden ook mensen klonen? Geen we tenschapper die zich er tot nu toe aan heeft gewaagd, maar dat het mogelijk moet zijn be twijfelt niemand. „De vraag is alleen; waarom je dat zou doen?" zegt bioloog en filo soof Ellen ter Gast. „Klonen is stilstand. Dat heeft geen en kele toegevoegde waarde. Zelfs gevreesde dictators van wie wij altijd denken dat zij het misschien zouden willen doen, kunnen zich beter voort planten met mensen die slim mer zijn dan zichzelf." Een exacte kopie van iemand maken is medisch gezien ook nog een hele kunst. Dna is heel gevoelig voor omgevings factoren. En dan heeft Ter Gast het nog niet gehad over hoe het voor een gekloond iemand moet zijn om zo door het le ven te gaan. „Het lijkt me af schuwelijk. Alsof je een min der mens bent."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11