8 NI Familie staat symbool voor de corruptie op het eiland Sint Maarten Het broeit op de voormalige Nederlandse Antillen. Vader Gaetano Corallo eist zijn 'bezit' - casino's en hotels - terug. In 1989 vluchtte hij voor justitie en droeg de zaken over aan zoon Francesco. Francesco Corallo had premier Schotte van Cura£ao voor ruim een miljoen dollar omgekocht en luxe vakantieresort met een 'milliondollar- view' over de baai, het eeuwenoude Fort Am sterdam en niet te verge ten belangen in meerdere casino's op het zonovergoten eiland Sint Maarten. Dat is de inzet van een juri dische oorlog die de 75-jarige Sicili- aan Gaetano Corallo aangaat met zijn zoon Francesco (56), die tot Ne derlander is genaturaliseerd. Vol gens Corallo senior heeft Francesco zich met vervalste handtekeningen zijn gokimperium toegeëigend. De familie Corallo staat symbool voor de corruptie op het eiland. Francesco kwam dit jaar in opspraak toen bleek dat hij oud-premier Ger- rit Schotte van Curasao had omge kocht voor ruim een miljoen dollar. Sinds 2010 is Sint Maarten - net als Aruba en Curasao - een zelfstandig land binnen het Koninkrijk, maar de Tweede Kamer blijft de gang van zaken op de eilanden nauwlettend volgen. Er loopt op dit moment een politieonderzoek naar de verweven heid van boven- en onderwereld op de voormalige Antillen. Arrestatiebevel Gaetano Corallo legde de basis voor het gokimperium, maar verliet Sint Maarten in 1983 omdat Italië een ar restatiebevel tegen hem uitvaardig de. Hij vluchtte naar Florida en gaf in de jaren daarna opdracht aan zijn zoon Francesco om de zaken op Sint Maarten te behartigen. Volgens Co rallo meldde zijn zoon steeds dat de zaken voortreffelijk gingen. „Mijn zoon vertelde me dat ik het beste af stand kon nemen van het bedrijf, omdat mijn naam de groei in de weg zou staan." Corallo senior wordt al tientallen jaren in verband gebracht met de Si- ciliaanse maffia. Hij werkte jaren lang nauw samen met superboss Ni- to Santapaola, maar werd nooit we gens lidmaatschap van de maffia ver oordeeld. In 1998 zat hij wel een ge vangenisstraf van zeven jaar uit we gens corruptie. Pas in 2014 trok Ita lië alle aanklachten tegen hem in. Sinds eind juni is Corallo terug op het eiland, in de hoop een regeling met zijn zoon te treffen. „Maar hij weigert dat. Daarom heb ik de hulp van een advocaat ingeroepen", ver telt hij in de lokale krant The Daily Herald. „Mijn zoon vertelt mij dat hij problemen heeft met de Neder landse overheid. En dat het geen goed idee is dat ik me in zijn bedrij ven meng." Nu verschillende bespre kingen met zijn zoon op niets zijn uitgelopen, kondigt Corallo senior een civiele rechtszaak aan. Daar naast wil hij aangifte doen tegen zijn zoon, „omdat veel handtekenin gen zijn vervalst." In de afgelopen dertig jaar heeft Francesco Corallo een miljoenenim perium in de gokwereld opge bouwd. Naast casino's op Sint Maar ten, Curasao en de Dominicaanse Republiek bezit hij een groot aantal online goksites. Ook in Italië ver kreeg hij in 2001 een goklicentie. Zijn bedrijf BPlus groeide uit tot Italiës grootste gokonderneming, dat volgens het Italiaanse L'Espresso per jaar honderden miljoenen euro's omzette. Sinds 2013 ligt dat bedrijf, na frauduleuze leningen van de Bank van Milaan, aan de ketting bij justitie. Hoe rijk Corallo junior pre cies is, valt dankzij een woud aan offshorebedrijven nauwelijks te con troleren. Siciliaanse maffia Ook tegen Corallo heeft justitie in Italië meerdere strafrechtelijke on derzoeken gedaan, maar tot een ver oordeling heeft dat niet geleid. Vol gens het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken is uit politieon derzoek in de jaren negentig geble ken dat Francesco Corallo betrokken was 'bij internationale drugshandel' en dat hij een 'belangrijk persoon in de Siciliaanse maffia' was. Corallo be strijdt de vermeende maffiaconnec tie te vuur en te zwaard. Dit jaar bleek dat Francesco Coral lo minister-president Gerrit Schotte van Curasao voor ruim een miljoen dollar had omgekocht. Dat geld stort te hij deels op de rekening van de buitenechtelijke vriendin van Schot te. In de rechtszaak tegen Schotte noemde de Officier van Justitie de premier 'een marionet' van Corallo. „Corallo kreeg een flinke vinger in de pap in de politiek door zijn gif ten. Hij kon meebeslissen." Zo bleek onder meer dat Corallo zich bezig hield met de kieslijst van Schottes partij, de MFK. Ook werd een mede werker van Corallo voorgedragen voor een hoge positie bij de Centrale Bank van Curasao. De rechtbank in Willemstad veroordeelde Schotte tot drie jaar cel wegens ambtelijke omkoping, witwassen en valsheid in geschrifte. De gewezen premier ging in hoger beroep. Een Kamermeerderheid stemde vorig jaar in met een voorstel van Ka merleden Ronald van Raak (SP) en André Bosman (VVD) om onder zoek te doen naar de verwevenheid van boven- en onderwereld op Cura sao en Sint Maarten. Dat onderzoek is nu een half jaar gaande. Van Raak noemt het een goed teken dat Fran cesco Corallo spreekt van problemen met de Nederlandse overheid. „Het laat zien dat de druk op de gokmaf fia toeneemt. Het foute geld op de ei landen moet worden aangepakt, om daar ooit goed bestuur mogelijk te maken. De eilanden zijn gekoloniali seerd door de gokindustrie." maandag 24 oktober 2016 FOTO DREAMSTIME Koen Voskuil Rotterdam/Sint Maarten Een van de casino's op Sint Maar ten dit tot het gokimperium van Francesco Corallo (kleine foto links) behoort. FOTO'S HARRY JONES EN INTERPOL Miljoenenimperium inzet schimmige familieruzie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7