Met een beetje plannen kom je er A58 paar keer dicht Nieuwe elektrische auto's Buitrug dobbert paar uur in Vlissingse Kaloothaven ZEELAND 17 We willen gemeenten wakker maken. Want het is echt nog een beetje behelpen. Renault Zoe bijvoorbeeld: die kan zo'n 400 kilometer rijden. Dat soort auto's wordt aantrekkelijk, niet alleen voor lease, maar ook voor particulieren." Economen van de ING Econo misch Bureau en de Rabobank zijn het met hem eens. Over iets meer dan drie jaar is tien procent van de personenauto's in Neder land volledig elektrisch verwach ten ze. Ze gaan nog een stap ver der: tussen 2020 en 2025 komt zelfs de omslag van brandstofmo toren naar elektrische aandrijving. Het gaat dus rap. Maar gemeenten spelen op die ontwikkelingen niet voldoende in, concludeert Ver beet. Alleen Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht heb ben hun zaakjes goed op orde. „Die moesten wel. Daar kwamen stapels met aanvragen voor laadpa len binnen van bewoners en be drijven. Geen wonder dat ze het goed doen." De meeste gemeenten, ook de Zeeuwse, zijn niet voorbereid op wat komen gaat, concludeert Ver beet. Op Zeeuwse schaal doet Mid delburg het relatief nog goed. Op grote afstand volgen Tholen en Noord-Beveland. Hekkensluiter is Hulst. „Maar geen enkele Zeeuw se gemeente is écht voorbereid." Hoeveel laadpalen er nu staan is lastig te achterhalen, ondanks vele sites, apps en systemen in auto's. „Dan zie je wel dat er ergens een laadpaal is, maar die staat dan bij een bedrijf, achter een hek dat na kantooruren gesloten is." Soms zijn er kapot of bezet en dat is van afstand vaak niet te zien. „We willen gemeenten met dit onderzoek dan ook wakker ma ken. Want het is echt nog een Autofabrikanten investeren massaal in elektrische auto's, aangejaagd door Tesla die vol gend jaar komt met de finan cieel toegankelijker Model 3. Er zijn er al 400.000 van besteld; ter vergelijking: wereldwijd ver kocht BMW in 2015 zo'n 450.000 exemplaren van haar 3-serie. Andere merken haken nu snel aan. Een greep uit de plannen: VW wil in 2025 leidend zijn in elektrische auto's met 2-3 mil joen auto's per jaar. GM zet in op elektrisch en komt in 2017 met de volledig elektrische Ampera E (range >300 kilometer). Hyundai en Kia lanceren de komende jaren nieuwe hybride en volledig elektrische model len. Ford komt voor 2020 met 13 nieuwe elektrische modellen. Nissan wil eind 2017 de range van de (nieuwe) Leaf verdubbe len richting 400 kilometer. Partner Renault doet dit met de nieuwe Zoe al begin 2017. Daimler zal naar verwach ting vanaf 2018 meerdere elektri sche modellen op de markt brengen. BMW verbetert de elektri sche i modellen en breidt de range over een aantal jaar uit. Volvo komt in 2019 met een volledig elektrische auto. beetje behelpen." Verbeet kan het weten. Hij rijdt zelf regelmatig vanuit zijn woonplaats Utrecht naar Zeeland om te gaan zeilen. „Het aanbod is in Zeeland dun. Gelukkig staan er nu snelladers langs de A58. Ik plan de route thuis - mijn BMW I3 kan zo'n 120 kilometer ver - en dan moet ik echt uitkienen dat ik op tijd bij de palen langs de A58 ben. Daar laad ik een kwartiertje snel bij, om de auto op het eindpunt weer hele maal vol te laden." Laadpalen staan nu nog niet op de meest logische plek. „Wat je ziet is dat gemeenten een vraag krijgen om ergens een laadpaal neer te zetten, bijvoorbeeld bij een bed and breakfast of een re creatiepias. Maar je moet verder kijken. Denk aan de vele toeristen die naar Zeeland komen. Ook zij moeten straks makkelijk kunnen laden." Dus moeten gemeenten op elke straathoek laadpalen neerzetten? Nee, zegt Verbeet. „Kijk gericht waarnaar behoefte is. Maak afspra ken en jaag andere partijen aan om mee te denken." Wie zijn er klaar voor? „Het kan altijd beter, maar als je een beetje plant, kun je heel goed het land door stekkeren met een elektrische auto", vertelt Niels Braamse uit Heinkenszand. De sales manager bij Kyotolease in Goes rijdt elke dag van zijn woonplaats Rotterdam, over de ei landen, naar Goes. „Van de 85 kilo meter kan ik er op een warme dag 72 elektrisch afleggen met mijn Opel Ampera. Daarna schakelt de hybride over op benzine." Tien jaar geleden besloot Braamse groen te gaan rijden. „Zo draag ik mijn steentje bij om de wereld mooier te maken." Hij begon met een auto op plantaardige olie. Nu wisselt Braamse hybride en elek trische auto's af „Omdat ik veel af spraken heb en soms meer dan 500 kilometer op een dag rij, zijn de huidige betaalbare elektrische auto's nog niet zo handig." Over een paar maanden schakelt hij over op de gloednieuwe Opel Am pera E. „Die kan op papier 500 ki lometer afleggen. Dat is voldoen de om definitief over te stappen." Nooit problemen gehad? „jawel, ja ren geleden ben ik met een Nis san Leaf stilgevallen voor Bruinis- se. Een inschattingsfout van mij. Het was nieuw." Accu's zijn nu be ter en er komen meer laadpalen. „Bedrijven als Fastned investeren flink. Elektrisch rijden wordt een serieus alternatief." Langs de A58 bij Heinkenszand worden de komende weken nieu we borden geplaatst. Dat gebeurt steeds in de nacht. Soms worden rijstroken afgesloten, soms gaat de rijksweg in een rijrichting he lemaal dicht. De bewegwijzeringsborden worden geplaatst in het kader van de verdubbeling van de Sloegweg (N62). De eerste werk zaamheden zijn van maandag 24 oktober tot en met vrijdag 4 no vember (20.00-06.00 uur). Dan is, ter hoogte van Heinkenszand, in beide richtingen één rijstrook van de A58 beschikbaar. Er mag dan niet harder worden gereden dan 70 kilometer per uur. Over dag is de A58 volledig beschik baar voor het verkeer. Omleiding kost vijf minuten extra reistijd, overdag heeft verkeer vrij baan Een aantal keer wordt de A58 in een rijrichting ook geheel ge sloten. In nacht van 7 op 8 en 8 op 9 november (20.00-06.00 uur) is de A58 dicht voor het verkeer in de richting Bergen op Zoom tussen Arnemuiden en Heinkens zand. In de nacht van 9 op 10 en 10 op 11 november (20.00-06.00 uur) is de rijksweg dicht in de richting Vlissingen tussen Goes (De Poel) en Arnemuiden. In de ze periode worden de portalen met bewegwijzeringsborden in delen over de A58 geplaatst. De tijdelijke bewegwijzeringsbor den worden verwijderd. Het ver keer moet rekening houden met vijf minuten extra reistijd. Auto mobilisten wordt geadviseerd de gele omleidingsborden te volgen. Overdag is de A58 volledig be schikbaar voor het verkeer. Een buitrug van ongeveer negen meter lang dobberde zaterdagoch tend ruim twee uur in de Kaloot haven in Vlissingen. Het dier is daarna uit zichzelf weer vertrok ken. Havenmedewerker Alex Jansen, die vrachtboten in de haven con troleert, zag rond 07.15 uur onder zijn boot luchtbelletjes omhoog komen. Net toen hij aan zijn colle ga vroeg of ze nog aan het pom pen waren, zag hij een buitrug bo venkomen. „Ik werk al dertig jaar in de ha ven, maar zoiets heb ik nog nooit gezien", reageert Jansen. Het leek volgens hem net alsof de buitrug vast zat in de haven. „Het dier dob berde de hele tijd tussen drijfkra nen en de kade." Toen Jansen om 09.15 uur de ha ven verliet lag het dier nog altijd op dezelfde plek. Volgens Jaap van der Hiele van Eerste Hulp bij Zeezoogdieren is de buitrug in de loop van de och tend weer weggezwommen en was verder ingrijpen niet nodig. Buitruggen komen af en toe in de Noordzee. December vorig jaar zwom er eentje de Westerschelde op. Dat er een exemplaar in de ha ven van Vlissingen zwemt is nog veel opmerkelijker. maandag 24 oktober 2016 komen de laadpalen? Gemeente Score Score Zeeland Middelburg 23,93 1 Tholen 16,89 2 N-Beveland 16,56 3 Vlissingen 14,17 4 Terneuzen 12,21 5 Borsele 9,85 6 Kapelle 9,57 7 Reimerswaal 7,91 8 Veere 7,68 9 S-Duiveland 7,27 10 Goes 6,87 11 Sluis 4,18 12 Hulst 3,4 13 Elke gemeente heeft een score gekregen tussen O en 100. Zo betekent een score van 30, dat 30% van de gemeente is toegerust op de hoeveel heid elektrische rijders nu en in de toekomst. 70% is in dit geval dus niet hierop toegerust. Niels Braamse uit Heinkenszand, sales manager bij Kyotolease in Goes, schakelt binnenkort om naar volledig elektrisch rijden. Heinkenszand Jeffrey Kutterink Heinkenszand Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72