Vraagtekens bij megadeal mediareuzen NIEUWS 7 'Onredelijk om operatie in de regio uit te voeren zonder Turkije' Iraakse premier Abadi wil niets weten van opgedrongen hulp van Turken bij herovering Mosul. Amerika bemiddelt tussen bondgenoten. Terwijl de definitieve aanval op het IS-bolwerk Mosul steeds dichterbij komt, blijven Irak en Turkije ruzie maken over de mogelijke rol van Turkse militairen daarbij. Bagdad wijst de opgedrongen hulp van Tur kije af. Ondertussen groeit bij de Turkse regering het ongeduld en de irritatie over NAVO-bondgenoot Amerika. Dat bleek uit de waarschuwende woorden van premier Binali Yildi- rim. „Het is onredelijk om een mili taire operatie in de regio uit te voe ren zonder daar Turkije bij te betrek ken. Wij zullen de strijd aanbinden met alle terroristische dreigingen binnen en buiten ons land, en daar gaan we niemand toestemming voor vragen." Terrorismevrije zone Om een nieuwe exodus van honderd duizenden vluchtelingen te voorko men, is Turkije bereid in het noor den van Irak eenzijdig militair in te grijpen. Kennelijk is president Erdogan van plan om in Noord-Irak zonodig een 'terrorismevrije, veilige zone' te creë ren. Premier Yildirim duidde daarop toen hij zei: „We hebben terroristen van IS verjaagd in het Turkse grensge bied in het noorden van Syrië met onze militaire operatie Schild van de Eufraat. We kunnen datzelfde doen in Irak als het nodig is." Turkije heeft Washington en Bagdad duidelijk gemaakt dat het een groot tegenstander is van deelname van linkse Koerden en sjiitische moslim milities aan de strijd om Mosul. De stad die vroeger tot het Ottomaanse rijk behoorde, kan het toneel wor den van een sectarische strijd tussen sjiitische en soennitische moslims zodra IS er is verdreven, benadruk ken de Turkse autoriteiten. PKK Bovendien wordt gezegd dat T\ir- kije het zich niet kan veroorloven niets te doen, aangezien het zijn 350 kilometer lange grens met Irak moet verdedigen. Het verjagen daar van Koerden die behoren tot de PKK is de belangrijkste prioriteit van Tur kije. „Turkije kan niet stil blijven zitten als er langs de grens gevechten en slachtpartijen plaatsvinden en moge lijk vluchtelingenstromen op gang komen. We zullen optreden als dat nodig blijkt", aldus de premier. Spierballentaal of een serieus drei gement? Aanvankelijk dacht ieder een ook dat de oorlogszuchtige taal tegen IS en de aan de PKK gelieerde Koerden in Syrië bluf was, maar pre sident Erdogan heeft na de mislukte staatsgreep een nieuwe strategie ont vouwd: aanval is de beste verdedi ging. Turkije wil bewijzen dat het op een na grootste leger van de NAVO geen papieren tijger is. In de afgelo pen twee maanden hebben militiele den van het Vrije Syrische Leger met steun van Turkse commando's en ge vechtsvliegtuigen al 1.270 vierkante kilometer veroverd op terroristen van de Islamitische Staat, inclusief het voor IS belangrijke stadje Dabiq. Dat heeft bewondering afgedwon gen bij de NAVO-bondgenoten, zo ook bij de Amerikaanse minister van Defensie Ashton Carter. Die hield de afgelopen dagen be sprekingen in Ankara en Bagdad over de omstreden aanwezigheid van 700 Turkse militairen en 25 tanks in het Bashiqakamp op 12 km ten noordoosten van Mosul. De Iraak se regering eist dat deze 'bezetters' vertrekken. Erdogan wil per se dat zijn militai ren op een of andere manier mee doen aan de slag om Mosul. Hij wil daarmee een plaats aan de onderhan delingstafel afdwingen wanneer in het post-IS-tijdperk onderhandelin gen beginnen over de politieke staatsinrichting van het nieuwe Irak. Voor telecomaanbieder AT&T is de reden van de deal duidelijk. Aan telefonie is steeds minder te verdienen. Het bedrijf zet in op de verkoop van databundels. De smartphone wordt meer en meer gebruikt om filmpjes en video's te bekijken. En die filmpjes zijn inte ressant voor adverteerders. Dan is het handig om eigen programma's te kunnen brengen voor de smart- phonekijkers. Time Warner (TW), eigenaar van onder andere betaalzender HBO met Game of Thrones, nieuws zender CNN en een filmstudio met succesnummers als de Harry Potter- en Batmanfilms, is een lo gische keuze. TW heeft ook de uit zendrechten op de NBA, de Ameri kaanse basketbalcompetitie. Die programma's kan AT&T straks aan de eigen abonnees aanbieden. In ieder geval kan het telecombe- drijf er adverteerders mee lokken. Twitter kocht om dezelfde reden onlangs de rechten voor de NFL, de American footballcompetitie. Voor TW is de overname ook helder. Tv-kijkers wachten steeds minder voor de buis op wat ko men gaat. Ze kiezen liever zelf en stappen over naar betaaldiensten als Netflix. Met de verkoop heeft topman Jeff Bewkes de hoofdprijs voor zijn aandeelhouders binnenge sleept. Twee jaar geleden bood Ru pert Murdoch nog een kleine 70 miljard euro voor TW. Dat bod werd afgeslagen. De logica van de overname is duidelijk, maar of het gaat werken is een tweede. Topman Randall Stephenson van AT&T had daar nog geen duidelijk idee over, bleek zaterdag. En critici wijzen missers uit het verleden. TW werd in 2000 al eens voor 150 mil jard euro verkocht aan internet aanbieder AOL. De reden destijds: meer programma's om de internet ters te binden. Het werd een spec taculair fiasco. Twee jaar later schreef AOL 90 miljard euro af op de deal en werd de overname on gedaan gemaakt. Ook de overna- me van Endemol door het Spaan se Telefonica in die jaren was een voorbeeld van dezelfde strategie die niet werkte. Is het nu anders, zo vragen analisten zich af. Want je kunt wel Batman en Superman in je stal hebben, voor Iron Man en Captain America moet je toch een licentieovereenkomst met Walt Disney sluiten. En dat geldt ook voor andere sporten dan bas ketbal. Het is mooi dat je eigen programma's hebt, de vraag is of dat voldoende is. De overname wordt ook kri tisch bekeken door toezichthou ders en de politiek. Blijven de pro gramma's voor iedereen toeganke lijk tegen een redelijke prijs? Do nald Trump kondigde aan tegen de deal te zijn. Te veel macht bij een te klein aantal personen oor deelde hij. En dat ook nog eens bij media die tegen zijn verkiezing zijn. maandag 24 oktober 2016 Turkije dreigt met eenzijdig ingrijpen Irak Mare Guillet Istanboel De Iraaks regering eist dat de 700 Turkse militairen die ze beze- ters noemen en hun 25 tanks ver trekken uit het Bashiqakamp ten noordoosten van de stad Mosul. A Ontheemde Irakezen komen aan bij een vluchtelingenkamp in de stad Qayyarah, ten zuiden van Mosul. FOTO BULENT KILIC/REUTERS Liefst 80 miljard euro legt de te- lecomreus AT&T op tafel om me diabedrijf Time Warner over te nemen. Dit is met afstand de grootste deal in de mediawereld van dit jaar. Peet Vogels Rotterdam/Dallas Twee jaar geleden bood Rupert Murdoch nog een kleine 70 mil jard euro voor Time Warner. Dat bod werd afgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6