Zorg in Huis in de Duinen ondermaats HEERLIJKE HERFSTDEALS hoteldeal.nl 4 NI (.088-0331543 ln 2003 werd ze bruut verkracht. In haar boek, dat morgen verschijnt, vertelt Sonja Graansma over pijn, angst en eenzaamheid. Maar ook hoe ze haar leven oppakte. INTERVIEW SONJA GRAANSMA De inspectie constateerde bij een bezoek eind augustus dat de instel ling niet voldeed aan li van de 15 beoordeelde normen. „De Inspec tie heeft er onvoldoende vertrou wen in dat Huis in de Duinen de noodzakelijke verbeteringen door voert als de Inspectie de instelling niet nauwlettend volgt", schrijft interim-bestuurder Wies Olden- kamp aan het personeel. Over de instelling komen al ja ren meldingen binnen over wan toestanden. Ex-medewerkers meldden in 2008 in een zwart boek tientallen voorbeelden van (zware) mishandeling, verwaarlo zing, onvakkundige zorg en on heuse bejegening van zeer kwets bare ouderen. In 18 maanden tijd waren op één afdeling met 30 bewoners maar liefst 26 sterfgevallen. Toch concludeerden de inspectie en het ministerie van VWS toen dat er geen bijzonderheden waren. De PW stelde tal van Kamervragen, maar de bewindslieden hielden vol dat zorginstelling verbeterin gen doorvoerde. Ze zagen geen re den voor nader onderzoek of har der ingrijpen door de inspectie. Vorige zomer sprak de inspectie nog van een 'uitermate zorgwek kende situatie'. „De zorg die Huis in de Duinen biedt, leidt tot ern stige risico's op gezondheidsscha de", staat in het rapport. Begin dit jaar zag de inspectie weliswaar veel verbeteringen maar nog steeds voldeed de instel ling niet aan bijna de helft van de normen. De vooraad medicijnen en houdbaarheidsdatum worden niet goed geregistreerd. Daarnaast gaat het personeel onverantwoord om met protocollen, en zijn er te weinig (deskundige) medewer kers voor de dagelijkse zorg. Huis in de Duinen kreeg tot juli de tijd om te verbeteren, maar de inspectie oordeelt dat dit onvol doende is gebeurd. De zorginstelling staat de ko mende zes maanden onder ver scherpt toezicht. „Dit is geen goed nieuws, maar het helpt ons om een kwaliteitsslag te maken en de urgentie beter in te zien", schrijft Wieskamp in de brief. Ze geeft aan dat al maatregelen zijn geno men om de medicatieveiligheid te verbeteren. 2 of 3 dagen kerstshoppen in Luik! 3 dagen all-inclusive in Zeeland 8 dagen Algarve incl. vlucht en autohuur Jarenlang keek Sonja Graansma (33) voor ze ging slapen onder haar bed of er niemand lag. En alles wat herinnerde aan de verkrachting, zwoor ze af. Ze droeg geen witte kleding meer, zoals op die traumatische avond. En het don kerblonde haar bond ze altijd vast in een staartje. Want de verkrachter sneed tijdens zijn daad het elastiekje door, omdat hij Sonja liever met los haar zag. „Ik heb tot twee jaar geleden mijn haar niet los gedragen", vertelt ze. „Mannen mochten me niet mooi en vrouwelijk vinden." Nu zit Sonja aan tafel met een vol le bos los haar. Het gaat goed, zegt ze. Ze heeft een dochter van vier en is zwanger van een tweede. Twee meisjes, extra zorgen. „Wat ga ik doen als ze ouder zijn en ook willen gaan stappen? Ik wil ze be schermen, maar het moet niet zo doorschieten dat ze last hebben van mijn verleden." Sonja noemt zichzelf liever een 'overlever' dan een 'slachtoffer'. Het boek Losse haren. Leven na verkrach ting schreef ze niet alleen voor zich zelf, maar ook voor al die vrouwen die ervaring hebben met seksueel ge weld. „Mensen vragen waarom ik er nog steeds mee zit, of ik het al verwerkt heb. Alsof er ooit een dag moet ko men dat je het verwerkt hebt", zegt ze. „Dit kan ik nooit afsluiten. Men sen snappen soms niet hoe ingrij pend zoiets is. De shock en doods angst zijn het heftigst. Ik zit nooit meer 's avonds op de fiets. Mijn vrij- heid en onbevangenheid ben ik sinds die vreselijke avond kwijt." In september 2003 wordt Sonja door een man van haar fiets getrok ken en onder bedreiging van een mes meermalen verkracht. „Het eerste wat in je opkomt, is overlevingsdrang. Ik kon niemand waarschuwen. Hij had een mes. Als ik iets deed, maakte hij mij dood. Ik probeerde op hem in te praten." Het duurt 20 tot 25 minuten. Als ze thuiskomt, met haar beha op de baga gedrager vastgebonden, vertelt ze haar ouders wat er gebeurd is. De we ken erna durft ze de straat niet op. „Ik wantrouwde mensen als ik werd aangesproken. Ik heb me ook heel lang onveilig gevoeld in mijn ei gen omgeving. Ik durfde 's nachts niet naar de wc, werd bang van elk ge luidje en de dader kwam in mijn nachtmerries terug." 'Keurige' huisvader De man wordt ruim twee maanden later gepakt. Het blijkt een 'keurige' huisvader met twee kinderen en een baan. Hij wordt verdacht van meer verkrachtingen en aanrandingen. Son ja gaat de confrontatie aan in de rechtszaal. „Ik wilde horen wat hij zei en we ten hoe hij eruit zag, want ik had eer der iemand onschuldig laten oppak ken. Het was heel moeilijk. Hij zei dat hij veel spijt had. Eén keer draai de hij zich naar me om, maar ik durf de hem niet aan te kijken." De man is niet voor alle zaken ver oordeeld, omdat niet overal sluitend bewijs was. „Dat voelt zo onrecht vaardig. Als je echt spijt hebt, beken je alles." Sonja pakt snel het leven weer op met een studie Sociaal Juridische Dienstverlening. Ze wil anderen hel- maandag 24 oktober 2016 Zorgcentrum Huis in de Duinen in Zandvoort is onder ver scherpt toezicht van de Inspec tie voor de Gezondheidszorg (IGZ) gesteld. In het verpleeg huis, dat eerder in opspraak raakte, gaat nog van alles mis. Tonny van der Mee Zandvoort Ramada Plaza Liège City Center v 1 of 2 overnachtingen incl. ontbijt v Hotel in gerestaureerd 17e eeuw klooster Bezoek kerstmarkten Aken of Maastricht hotetdeal.nl/K10247 Hotel de Elderschans 2 overnachtingen incL. ontbijt v 2 x avondbuffet en 1 x lunchbuffet Onbeperkt drankjes tussen 11 -22 uur hoteldeal.nl/K10248 QuarteiraSol Hotel v 7 overnachtingen incl. ontbijt Vlucht vanaf Eindhoven of Amsterdam 8 dagen autohuur incl. verzekering hoteldeal.nl/K10249 prijzen p.p. o.b.v. 2 personen in een kamer, excl. reserveringskosten Tonny van der Mee Arnhem mochten me niet vrouwelijk vinden' 'Mannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4