Brouwershaven wil geen deeltijdbewoners U Bezwuumd is het mooist Theatergroep Zierik komt opnieuw met een toneelklassieker op de proppen 19 mmji Brouwershaven dreigt een spookstadje te worden, met al die deeltijdbewoners. De gemeente bevordert krimp. Ons stadje sterft langzaam uit. De bakker is al weg éiW 'In, Wit Gordijnen dicht, rolluiken naar beneden. Stof op de vensterbank, voordeuren begroeid met klimop. Er is steeds minder leven in Brou wershaven, waar sinds de zomer deeltijnwonen is toegestaan. „Dit is van Belgen. Dit van Duit sers. Hier wonen Nederlanders. Hier ook. Maar hier zijn de rollui ken weer dicht. Kijk, en hier ook." En dit hier, wijst stadsraadlid Henk Zielman naar een woestenij van bomen met hekken erom heen, „is van een Duitser die zijn huis zó slecht onderhield dat het moest worden afgebroken. En ver volgens niets terugbouwt. En dat is precies waar wij hier in Brou wershaven bang voor zijn." In de karakteristieke Molen straat zijn veertien huizen in han den van mensen die er nauwelijks komen. Belgen, Duitsers en Rand stedelingen die af en toe willen uitwaaien in Zeeland en lachten om de huizenprijzen hier. „Maar ze zijn er dus nooit", vertelt Hen- nie Theyse, die tussen twee recrea tiewoningen woont. „En dus heb ik nauwelijks buren meer. Dat is niet fijn. Het is stil, maar ook on veilig, merk ik nu ik wat ouder word. Laatst voelde ik me niet goed en ik dacht: verrek, ik moet onderhand naar de Markt lopen als ik hulp nodig heb. Dat zet je toch aan het denken." Stadsraadlid Peter van der Mei- de kent die gevoelens uit de tachti ger jaren, toen hij voor SGP/GPV in de gemeenteraad zat. „Toen hadden we dezelfde situatie als nu. Drie maanden in het jaar was er bedrijvigheid in Brouwersha ven, de rest van de tijd kon je een kanon afschieten. We hebben toen met zijn allen gezegd: dat wil len we niet meer. Dat zou de hui dige gemeenteraad ook moeten doen. Desnoods verhuur je de wo ningen maar aan toeristen. Dan zijn de woningen in elk geval be woond en heeft de middenstand er misschien nog iets aan." Maar ja, dat mag dus niet meer. Henk Zielman heeft net een brief gehad van de gemeente die hem verzoekt zijn voormalige garage, die hij verhuurt aan toeristen, leeg te halen. „Iedereen die een ruimte verhuurt, kreeg zo'n aan schrijving. Terwijl daar tenminste regelmatig gasten zijn. Anders dan in de rest van de straat. Je weet gewoon niet meer wie je bu ren zijn. Straks is de halve straat leeg. Ik weet dat er nog meer hui zen te koop komen. Ze worden al lemaal binnen no-time gekocht door toeristen. Dat huis van drie ënhalve ton hier tegenover aan de Markt was binnen drie dagen weg, aan een Belg." Vroeger stonden ze jaren leeg. Maar uiteindelijk was er altijd een koper, zegt de oud-makelaar. „Nu ook toeristen de huizen mogen ko pen, bevordert de gemeente de krimp pas echt. Want deze men sen zijn er hooguit een paar we ken per jaar. Ze gaan niet naar de winkels, ze hebben geen kinderen die hier naar school gaan en ze zijn geen lid van verenigingen. Ons stadje sterft langzaam uit. De bakker is niet voor niets weg." Toch zijn er uitzonderingen, zo als de Hagenezen in het midden van de Molenstraat. „Dit huisje was van mijn moeder", vertelt Joy ce Weber, terwijl ze de klimhor- tensia snoeit. „Ik heb het nooit kunnen wegdoen, omdat ik hier zo domweg gelukkig ben. Het voelt als mijn schuilplek." Ze is er bijna net zo vaak als thuis, in Den Haag. „Als ik er niet ben, verduister ik de boel niet. Sterker, ik héb niet eens gordij nen. Juist om die reden. En ik neem nooit boodschappen mee, maar ga altijd hier naar de Spar. En we gaan vaak naar de Brouwse Dag en naar het filmhuis in Zierik- zee. En we zijn lid van de ijsvere- niging. Maar het is waar: de mees te recreanten doen dat niet. Die zie je nauwelijks. Dat komt de leef baarheid niet ten goede." Zierikzee Radioluisteraars, archiefvrien den, regioliefhebbers en taaifana ten hebben 'bezwuumd' verko zen tot mooiste dialectwoord van Schouwen-Duiveland. Bezwuumd betekent duizelig. Andere kanshebbers waren fiete (een kieskeurig iemand), peuke (rommel), krootje (groepje) en krabbekwaed (zeekraal). Maar de meeste stemmen gingen dus naar 'bezwuumd'. De verkiezing was georgani seerd door Radio Schouwen-Dui veland en het gemeentearchief, dat zaterdag meedeed aan de lan delijke open archievendag. In dat kader werd De Zeeuwse Talk show live vanuit het archief uit gezonden. Tientallen mensen wa ren naar de studio gekomen. Nog geen half jaar na het grote succes van De Driestuiversopera komt Theatergroep Zierik met weer een klassieker uit de theater geschiedenis: Nora (Een poppen huis) van de Noorse dichter en to neelschrijver Henrik Ibsen. Nora is een van de meest ge speelde en besproken toneelstuk ken van de negentiende eeuw. Het gaat over Nora, de volmaakte echtgenote van een advocaat. De twee lijken een modelhuwelijk te hebben en brengen de kerstdagen door met een bevriende dokter. Alles verloopt in perfecte harmo nie, tot een vriendin onverwacht langskomt en Nora verleidt tot ontboezemingen over een geheim dat ze altijd verborgen heeft ge houden voor haar man. De toneelvoorstelling wordt 4, 5,11 en 12 november) opgevoerd in het MFC in Zierikzee en op 13 no vember in de Weverij. Kaartjes kosten elf euro en zijn verkrijg baar via Toegangskaartjes.nu maandag 24 oktober 2016 'Je weet niet wie ie buren zijn' A Duitse toeristen lopen in de Brouwse Molenstraat langs de plek waar een Duitse eigenaar zijn huis moest laten slopen, fotos dirk-jan gjeltema Wendy Wagenmakers Brouwershaven Henk Zielman, stadsraad A Stadsraadslid Henk Zielman woont zelf aan de Haven Noordzijde ook tussen toeristen. Her en der zijn de gordijnen dicht. Wendy Wagenmakers Wendy Wagenmakers Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49