Verbied koppen in jeugdvoetbal Te weinig personeel voor ambulances Kabinet moet haast maken met Zeeland 16 ZEELAND MOBILITEIT ELEKTRISCHE AUTO'S Levenseinde De elektrische auto rukt op, maar gemeenten zijn er nog onvoldoende op voorbereid. Meer laadpalen zijn nodig, zeggen onderzoekers van Over Morgen. Commentaar I oksen doe je niet voor je gezondheid. Geen discussie. Met I voetbal ligt dat anders. Er is al jaren debat over het gevaar 'van koppen. Deskundigen vermoeden dat het gevaarlijk is. De voetbalbond KNVB huldigt star het adagium: het is volgens de regels, dus we doen het. Zo schuiven we deze kopzorg voor ons uit. Dat kan niet meer. Een Schots neurowetenschappelijk onder zoek toont aan dat koppen meteen tot hersenbeschadiging leidt. Medische deskundigen wijzen er al jaren op dat ons hoofd niet is gebouwd om te koppen. Onze hersenen zijn kwetsbaar. De be scherming met de schedel en met een laagje dempend hersen- vocht voorziet in het opvangen van een incidentele klap, niet in de herhaalde dreunen van een bal. Het Schotse onderzoek bevestigt dat we voorzichtig moeten zijn. Maar de KNVB weet het beter. De bond komt meteen met een ontwijkend antwoord. Koppen zou een 'maatschappelijk issue zijn, ingefluisterd door angst'. Deze reactie van bondsarts Edwin Goedhart is veel te gemakkelijk. Eer der, in een discussie over het verbieden van koppen bij jonge elftal len, nam de bond het standpunt in dat de gezondheid het aller grootste goed is maar dat het voetbalspel intact moet blijven. De bond wil geen leeftijdgrens zoals in de VS. Dit lijkt op de onbe zorgde houding ten aanzien van de kunstgrasvelden. Ook uit de Tweede Kamer komen meteen afhoudende reacties. De PvdA'er Tjeerd van Dekken vindt verbieden te radicaal. De WD'er Rudmer Heerema ziet koppen als een normaal risico. Het dreigt er dus op uit te draaien dat ouders en voetballers het hele maal zelf moeten uitzoeken. Dat zou zeer zwak bestuur zijn, zo wel van de overheid als van de KNVB. Het is tijd om het zekere voor het onzekere te nemen. Te beginnen bij de jeugdelftallen. De ontwijkende reactie van de bondsarts van de KNVB is veel te gemakkelijk Er zijn te weinig gespecialiseerde verpleegkundigen om alle ambu lances in Zeeland altijd te kunnen bemannen. Het komt volgens het Witte Kruis voor dat huisartsen inspringen. De Zeeuwse ambulances komen drie man tekort. De ziekenwagens in Zeeuws-Vlaanderen, die anders dan de rest van de provincie val len onder Zorgsaam, zit één fte on der de formatie. Volgens John Nootebos van het Witte Kruis komt het tekort door dat Zeeland extra capaciteit heeft gekregen. „Maar ook doordat zie kenhuizen de laatste jaren te wei nig gespecialiseerde verpleegkun digen hebben opgeleid. En dan is er nog de reguliere uitstroom." Tot gevaarlijke situaties leidt dat volgens Nootebos vooralsnog niet. „Al komt het wel voor dat ambu lances vanwege de onderbeman ning ergens niet op tijd zijn. Daar om huren we verpleegkundigen in via uitzendbureaus en vragen we de huisartsenposten en opge leide vrijwilligers om assistentie." Je moet beslissingen nemen zonder dat er een arts bij is Niet elke verpleegkundige kan zomaar op een ambulance rijden. „Je moet heel zelfstandig werken en op basis van protocol, zonder dat er een arts bij is, beslissingen nemen. We hebben er net twee aangenomen, maar die moeten we dus eerst nog opleiden. Die zijn volgend jaar pas klaar." Almanak Het kiezen voor een vrijwillig levenseinde, omdat je klaar bent met leven. Het is een on derwerp dat ook op die Vlis- singse bridgeclub de gemoede ren bezighoudt. Niet vreemd, want het merendeel van hen heeft minimaal zeven kruisjes achter de naam. Een van de oudere dames deed er luchtig over. „Als ik er ooit voor kies," zo betoogde ze, „wordt het geen morbide afscheid, maar een feestje in stijl met een drankje en muziek." Een van de heren snapte die wens wel. „Ach meid, jij had al tijd al sterfallures." Brand in oude boerderij P O L I T 1 I Man bedreigt collega met mes Gezin gewond bij ongeluk GOES Amokmaker aangehouden Het kabinet moet, zoals de Twee de Kamer eerder al heeft opgedra gen, haast maken met de steun aan de oprichting van een tweede University College en een struc tuurversterkingsfonds. Dat is de strekking van een mo tie die de SGP dinsdag indient tij dens een debat over economische steun aan Zeeland. De motie draagt het kabinet op om de in september aangenomen motie van SGP-fractievoorzitter Kees van der Staaij onverkort uit te voe ren. Twee weken voor de stemmin gen over de begrotingen van de be trokken ministeries moet het kabi net de Kamer een voorstel doen hoe het de motie gaat uitvoeren en gaat betalen. „Als minister Henk Kamp van Economische Za ken zijn poot stijf houdt, gaan we het als Kamer zelf regelen", zegt SGP-Kamerlid Elbert Dijkgraaf. „Ik hou er niet van dat als de Ka mer iets zegt een bewindspersoon er zo pontificaal tegenin gaat. Dan moet je als Kamer ook je tanden laten zien, anders ben je de volgen de keer helemaal weg." Dijkgraaf verwacht dat de motie wordt gesteund door een ruime meerderheid van de Kamer. palen in gemeenten staan en hoe veel er de komende jaren nodig zijn. De conclusie: gemeenten zijn onvoldoende voorbereid op de toe name van elektrische auto's. Maar wie zegt dat de elektrische auto doorbreekt en er zoveel laad palen nodig zijn? Elektrische au to's zijn toch karretjes die na too kilometer leeg zijn en waarin je met samengeknepen billen pro beert op je bestemming te ko men? Dat is achterhaald, reageert onderzoeker Mark Verbeet van Over Morgen. „Mede aangejaagd door de aangekondigde Tesla mo del 3 brengen alle grote merken elektrische auto's uit die veel kilo meters kunnen rijden en betaal baar zijn. Kijk naar de nieuwe De elektrische auto staat op het punt van doorbreken. Zeker nu er het komend jaar betaalbare auto's komen die ook een flink stuk op een accu kunnen rijden. Er is één probleem: in Zeeland zijn nog niet genoeg laadpalen. Ook staan ze soms op onlogische of ontoe gankelijke plekken. En dus moe ten gemeenten aan de bak. Dat concludeert onderzoeksbu reau Over Morgen, een bureau dat onder andere overheden adviseert over de aanleg van laadnetwerken. Het heeft onderzocht hoeveel laad- maandag 24 oktober 2016 li Wendy Wagenmakers Vlissingen —John Nootebos, Witte Kruis Tip? redactie@pzc.nl NISSE Een vervallen woonhuis van een voormalige boerderij aan de Notenboomdijk in Nisse is zaterdagavond vol ledig in brand geraakt. De brand ontstond rond 20.30 uur. Door de dichte begroeiing op het terrein kon de brandweer het vuur lastig bereiken. Twee blus- voertuigen en de watertank wagen werden ingezet om uitbreiding naar de begroei ing op het terrein te voorko men. OOSTKAPELLE Een 35-jarige man uit Kam perland heeft zaterdag zijn collega bedreigd met mes sen. De twee werken in een ho recagelegenheid aan de Dorpsstraat in Oostkapelle. De verdachte liep met meer dere messen de zaak bin nen. Waarom hij boos was, is niet bekend gemaakt. Het slachtoffer kon snel ont snappen. De man uit Kam perland is later in zijn woon plaats aangehouden. GOES Een man, een vrouw en hun dochter uit Goes zijn in de nacht van zaterdag op zon dag gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Del taweg vlak bij Goes. Hun voertuig raakte rond 02.05 uur door onbekende oor zaak van de weg. Waar schijnlijk is de bestuurster, een 47-jarige vrouw, tijdens het rijden in slaap gevallen. De brandweer moest hel pen de gewonden uit het voertuig te krijgen. GOES - Een 26-jarige man uit Goes is in de nacht van vrijdag op zaterdag aange houden omdat hij zijn vrien din mishandelde en de wo ning vernielde. De man ver zette zich tegen zijn arresta tie en bleek veel alcohol te hebben gedronken. De vriendin zou mishandeld en bedreigd zijn. Wanneer Jeffrey Kutterink Den Haag Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47