Strijd om Aleppo brandt weer los 3 Verzet tegen verdragen Onderzoekers vrezen gevolgen op lange termijn Koppen bij voetbal beschadigt direct de hersenen, blijkt uit nieuw onderzoek. Wel treedt snel herstel in. Moet de kopbal nu in de ban? MANIFESTATIE ALEPPO Na een adempauze van enkele dagen is de strijd om Aleppo weer in alle hevig heid ontbrandt. Russische vlieg tuigen bestookten posities van de rebellen in het oostelijk deel van de stad. Het Vrije Syrische Leger meldde dat met artillerie de zuidelijke wijk al-Hamada- niyah, in handen van het regi me van president Bashar al-As sad, onder vuur werd geno men. Ook werd er fel gevoch ten in de wijk Sheik Sayeed. Rusland kondigde donderdag een humanitair bestand af dat tot zaterdag duurde. Inwoners van het belegerde stadsdeel werd de mogelijkheid geboden om via speciale corridors - zon der bommenregen - Aleppo te verlaten. Daar werd nauwelijks gebruik van gemaakt. Veel in woners vertrouwden de Syri sche en Russische garanties niet. Er waren ook berichten, af komstig van het Syrische Obser vatorium voor de Mensenrech ten, dat rebellen mensen tegen hielden die hadden willen ver trekken. Ook van het verlenen van noodhulp aan de belegerde burgerbevolking is niets te recht gekomen. Daarvoor was de gevechtspauze te kort, te on zeker en te gevaarlijk. Hulpkon vooien die buiten Aleppo staan, konden opnieuw niet in bewe ging komen. Voor het eerst is via een groot Schots onderzoek aangetoond dat een gewone koptraining het brein al direct aantast. De geheugenpres taties van de spelers namen zelfs 'significant' af, al ebde dat effect binnen 24 uur weg. Toch maken onderzoekers zich zorgen over de gevolgen op de langere termijn. Een groep voetballers kopte tij dens meerdere sessies twintig keer achter elkaar een bal die werd afgevuurd door een machine die is ontworpen om een hoek schop te simuleren. Voor en na de sessies werden deze voetballers ge test en de verschillen zijn opmer kelijk. Er was duidelijk een impact op de hersenen, blijkt uit de stu die van de Schotse universiteit voor Sporting Excellence, onder leiding van de Nederlandse neuro- wetenschapper Magdalena Iets- waart. Het geheugen presteerde, afhankelijk per speler, na afloop zelfs tussen de 41 en 67 procent minder. Het is nog niet duidelijk wat dit betekent voor herhaalde blootstel ling aan kopballen over een perio de van vele jaren. Dat moet wor den onderzocht. Desondanks zegt Ietswaart: „Hoewel de veranderin gen tijdelijk waren, zijn wij van mening dat ze belangrijk zijn voor de gezondheid van de hersenen. Mensen moeten zich er bij het koppen bewust van zijn wat er ge beurt in het brein en van het blij vend effect dat dit kan hebben." De onderzoekster wil zich niet uitspreken over de vraag of kinde ren extra risico lopen, aangezien hun hersenen niet volgroeid zijn. Psycholoog Arend de Kloet (Sop hia Revalidatie en De Haagse Ho geschool), die onderzoek deed naar niet-aangeboren hersenletsel bij kinderen, geeft wél aan dat kop pen door jonge mensen beter ver meden kan worden. De Kloet: „We weten hoe kwets baar het brein is, daarom is onder zoek naar de gevolgen van kopbal len op lange termijn zeker nodig." Hij denkt overigens dat de nieuwe opzet van het jeugdvoetbal, kleine re veldjes en minder spelers, al minder koppen zal betekenen. De Amerikaanse voetbalbond verbiedt sinds vorig jaar het kop pen voor spelers jonger dan 10 jaar, vooral uit juridische overwe gingen. De Nederlandse bond ziet vooralsnog geen reden voor een ban. Volgens Edwin Goedhart, bondsarts bij de KNVB, gaat het hier om een 'maatschappelijk is sue, ingefluisterd door angst'. „Maar ik ben er niet huiverig voor. Want in een gemiddelde training kop je geen twintig keer. Met ge noeg hersteltijd en een goede tech niek is koppen geen probleem", al dus Goedhart. Ook voor kinderen valt het risi co wel mee, gelooft de arts. „Als koppen gebeurt in een voetbalom geving, dan wordt iedereen in eens angstig. Terwijl de impact echt 'summier' is, zeker als het goed gebeurt." Toch vindt Goed hart het prima als er meer onder zoek wordt gedaan naar de gevol gen op langere termijn. „We wil len zeker niet doen aan struisvo gelpolitiek." PvdA-parlementariër Tjeerd van Dekken schrikt van de resulta ten. „De KNVB moet zich bera den of en hoe dit onderzoek wordt vertaald naar het dagelijkse voetbal." Een verbod op koppen voor alle kinderen vindt de PvdA' er vooralsnog 'te radicaal'. De WD ziet sowieso niks in het aan banden leggen van koppen bij het voetbal. „De samenleving, dus ook de sport, is nu eenmaal niet ri sicoloos", aldus Kamerlid Rudmer Heerema. maandag 24 oktober 2016 AMSTERDAM Een jonge demonstrant bedankt Wallonië voor het tegenhou den van het vrijhan delsakkoord van de EU met Canada. Boeren, onderne mers, vakbondsle den, jongeren, we tenschappers en mi lieuactivisten uit het hele land gingen gis teren in Amsterdam de straat op bij de manifestatie voor duurzame en eerlij ke handel. Achtdui zend mensen pro testeerden tegen de handelsverdra gen CETA, TTIP en TiSA. Het protest heeft zich ontwik keld tot en breed maatschappelijk ver zet. De manifestatie werd georganiseerd door verschillende organisaties. FOTO MARTEN VAN DIJL Geheugen neemt fors af na kopballen Edwin van der Aa Den Haag Een groep voetballers kopte tijdens meerdere sessies twintig keer achter elkaar. Het geheu gen presteerde, afhankelijk per speler, na afloop tussen de 41 en 67 procent minder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3