Nieuwe schaatsrel nadert het kookpunt 11 Marathonschaatsers niet blij met 'te warme' sportkledij Bij de eerste schaatsmarathon van het seizoen kreeg het peloton in Amsterdam te maken met het inmiddels verplichte snijvaste pak. chter op het dijbeen van marathonschaat ser Gary Hekman zit een stukje stof dat ei genlijk in zijn knie holte zou moeten zitten. Een pro ductiefoutje aan zijn schaatspak, waarmee hij zaterdagavond bij de start van het marathonseizoen op de Jaap Eden Ijsbaan in Amster dam desondanks door de controle komt. Het stofje is - mits goed ge plaatst - een voorbeeld van de nieuwe regel die dit jaar in het ma- rathonschaatsen geldt: snijvast ma teriaal op vitale delen, waaronder de knieholte, is verplicht. Marathonschaatsers noemen die andere discipline, de langebaan, soms spottend een aparte wereld met al z'n regeltjes. Maar inmid dels lijkt de controle bij de mara- thonners groter. Vooraf was er dan ook veel kritiek. Een schaats pak met snijvast materiaal, een maatregel van schaatsbond KNSB ten behoeve van de veiligheid op de baan, zou te warm zijn en be wegingen beperken. Maar Erik Jan Kooiman, een van die eerdere criticasters, moet nu toegeven: „Dit pak valt binnen de marge. Mijn wedstrijdpak van vo rig jaar zit lekkerder, maar het ver schil is klein." Duidelijk In de zomer testte de KNSB op de ijsbaan van Leeuwarden een aan tal pakken met snijvast materiaal op comfort en warmte bij rijders. Onder de negen schaatsers die zich hiervoor aanmeldden was Frank Vreugdenhil. Het verschil tussen zijn oude pak en een pak met snijvast materiaal daarin ver werkt, is duidelijk, volgens Vreug denhil. „Het is warmer", zegt hij na de marathon van de topcompe- titie. Hij knikt naar de Amsterdam se ijsbaan naast hem, waar zich mist vormt en het rond de 5 gra den is. „Nu is dat best te doen." Wat Kooiman betreft hoeven al le maatregelen nog steeds niet. „Na een paar ongelukken zijn voor mijn gevoel halsoverkop en Veiligheid lukraak regels ingevoerd." Een van die ongelukken was de val van Cristijn Groeneveld in 2014, tijdens een training in het Zuid-Duitse Inzeil, waarbij hij ruggenwervels brak. Kooiman: „Met zo'n snijvast pak voorkom je zo'n val en de bijbehorende gevol gen niet. Onze sport draait nu een maal om dynamiek en techniek, we kunnen niet ingepakt als Mi- chelinmannetjes over de ijsbaan rijden." In eerste instantie over geld. De KNSB leed vorig jaar een verlies van drie miljoen euro. Daarom ging het mes in de organisatie. Maar, vindt de bond: schaatsers, ploegen en gewesten moeten ook inleveren. Zij betichten de bond van wanbeleid, vinden het onte recht dat ze moeten opdraaien voor het verlies en hebben zich verenigd in een zogeheten conve- nantgroep. Na maanden praten is er nog geen akkoord. De KNSB zegt een grote tegemoet koming te hebben gedaan richting de oppositie. Die ervoer dat an ders. Volgens de berekening van de convenantgroep is het 'gat' tus sen beide partijen voor komend seizoen nog maar 10.000 euro, de KNSB spreekt van tonnen. Vandaag hebben beide par tijen weer contact. Witte rook lijkt momenteel ver weg. Er is een diepgewortelde onvrede over het functioneren van de bond. Nog geen akkoord na vandaag, dan is kans op een staking bij de KNSB Cup zeer reëel Die heeft een grote, te dure en in effectieve toplaag van directeuren en managers. Als daar niets aan verandert, leveren wij ook niet in, zegt de convenantgroep. Als er vandaag geen akkoord ligt, is de kans op een staking bij de KNSB Cup zeer reëel. Sven Kra mer opperde een boycot als eerste, maar krijgt steeds meer ploegen, sponsors en collega's achter zich. Dat de KNSB Cup, als die al door gaat, een bizarre wedstrijd wordt. Schaatsers van de gewesten en op- leidingsploegen gaan dan, in theo rie, voor de startbewijzen rijden. Maar stuurt de bond die rijders de wereldbeker in? En wat gaan de zes profteams tot eind december doen, als ze geen internationale wedstrijden rijden? maandag 24 oktober 2016 Nieuwe pak nog allerminst populair Lisette Van Der Geest Amsterdam A Sinds dit seizoen moet een schaats pak op diverse plekken zijn verstevigd, zodat scherpe schaatsen er niet doorheen kunnen. Arjan Stroetinga, de latere winnaar, voert het peloton aan bij de strijd om de Jaap Eden Trofee. Het is nog maar de vraag wie er in Groningen aan de start staat bij het begin van het nieuwe schaatsseizoen. Het hoog opge lopen conflict tussen de bond en 'de rest' nadert een climax. Rik Spekenbrink Rotterdam Waar gaat dit geschil over? Waarom komen de partijen er niet uit? Er is elk jaar wel een rel in het Sven Kramer foto eric brinkhorst schaatsen. Wat maakt dit con flict anders? Er wordt gedreigd met een sta king. Hoe reëel is dat? Wat kan dat betekenen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36