Van der Poel zet Van Aert onder druk 10 Zilveren plak voor Roy van den Berg De geboren Almelose won bij het WK wielrennen in Qatar 'slechts' zil ver, terwijl het goud voor het grijpen lag op nota bene haar 34ste verjaar dag. Een week later gaf ze zichzelf alsnog een verlaat kado: vijf EK- medailles, waaronder twee met de gouden kleur. Vijf keer stond Wild aan het ver trek op de hypermoderne piste nabij Parijs. Evenzo vaak behaalde ze het podium. Er waren sportieve uitschie ters met Europese titels op de afval- koers en de puntenkoers, maar Wild won ook nog brons op de scratch, zil ver op het omnium en brons met Ni- na Kessler in de koppelkoers. De aanloop was eigenlijk niet ide aal, gaf ze na afloop toe. „Ik had al enige tijd geleden de KNWU toege zegd hier te rijden. Om mee te din gen naar de prijzen, maar ook omdat dat belangrijk is voor startplekken in de wereldbeker en op het wereldkam pioenschap. Ik had me echter hele maal niet gerealiseerd hoe onprak tisch dat was. Vorige week zaterdag won ik nog zilver op de weg, een dag later stond ik de Nederlandse profs bidons aan te geven in de woestijn bij datzelfde wereldkampioenschap. Op maandag was ik even thuis in Zwolle, om direct naar Parijs te rij den. Dinsdag had ik heel even tijd om te trainen op de piste hier." Rugblessure Ook voordat Wild naar het WK in Qatar afreisde, had ze niet de perfec te voorbereiding: het ontbrak haar aan het gewenste aantal wedstrijden in de benen. „Ik miste de Lotto Bel gium Tour en de Madrid Challenge door een rugblessure. Maar gelukkig kan ik me via training goed voorbe reiden, zonder daadwerkelijk wed- strijdkilometers te maken. Dat blijkt maar weer uit de resultaten van de af gelopen week." Toch vond ze het aan het begin van de week moeilijk in te schatten hoe haar baanavontuur zou uitpak ken. „Natuurlijk is deze afloop dan ei- Ik had me helemaal niet gerealiseerd hoe enorm onpraktisch het was om aan dit EK mee te doen genlijk waar je op hoopt", zei Wild gisteren. „Maar ik heb natuurlijk nau welijks tijd gehad om me echt voor te bereiden. Ik was heel benieuwd wat de eerste dag zou brengen, maar eigenlijk ging het wel heel goed." Op de slotdag merkte ze wel een zeer uitputtend programma te heb ben gereden op de Franse baan. „Ik zat er eigenlijk een beetje doorheen. Maar het heeft heel goed uitgepakt om dit EK in mijn programma op te nemen. Het was mooi om elke dag op het podium te staan en dan heb je er natuurlijk ook geen spijt van." ACHT MEDAILLES Niemand die er dan ook vreemd van opkijkt dat Wild nu even een kleine rustpauze inlast. Om vervolgens weer op de baan in actie te komen. „Ik rijd nog de wereldbekers op de baan, volgende maand in Glasgow en Apeldoorn. Na het WK in Qatar had ik eigenlijk veel zin om een week lang te slapen, misschien moe ten dat nu maar twee weken wor den. Een echt rustig naseizoen heb ik sowieso niet, als toetje ga ik ook nog naar mijn nieuwe ploeg Cylance in de Verenigde Staten. Ach, ik doe het mezelf aan..." Nederland was op het EK in Frankrijk in totaal goed voor acht medailles. Roy van den Berg verraste zaterdag met zilver op de sprint. De geboren Kampenaar bereikte met een gelukje de finale, nadat zijn Duit se tegenstrever Eric Engler werd gediskwa lificeerd. In de finale verloor Van den Berg van de Rus Pavel Ja- koesjevski. De andere twee medailles waren voor Wim Stroetinga, die brons pakte op het onderdeel scratch, en Dion Beukeboom. Ook hij werd derde, op de individuele ach tervolging. Het veldritseizoen is pas een paar weken bezig, maar je kunt het nu al in één zin samenvatten: de één wint, of de ander. Het is Van Aert of Van der Poel: meer smaken zijn er niet. Als ze één keer gas geven zijn ze met z'n tweeën. Dat is in Valkenburg niet an ders. Ronde na ronde rijden ze in eikaars wiel over het parcours. Net als de dag ervoor in Boom. Net als in de wedstrijden van de weken ervoor. Ze zijn een Siamese twee ling. In de wedstrijden, en erbui ten. Bij de start staan ze naast el kaar. Op het podium staan ze naast elkaar. In de helikopter die ze van Boom naar Valkenburg ver voerde, zaten ze naast elkaar. Van der Poel en Van Aert hebben zich zelf tot elkaar veroor deeld. Ze zijn bijna even oud (Van Aert net 22, Van der Poel 21), ze zijn allebei al wereldkampi oen veldrijden bij de profs en ze zijn zó goed dat het bijna belachelijk is. Ze hebben het veldrijden veranderd. De tijd dat ren ners rustig konden begin nen en wachtten tot de laatste ronde is voorbij: Van Aert en Van der Poel geven gas vanaf de start. Aanvankelijk om de rest af te schudden, tegenwoordig vooral om elkaar af te mat ten. Ze zijn verwik keld in een permanen te psychologische r strijd. Ze proberen el kaar mentaal te bre ken. Onbelangrijke crossjes lijken niet meer te bestaan; iedere wedstrijd ontaardt in een potje verpiassen. Van der Poel: We wil len allebei heel graag win nen. We bluffen af en toe om elkaar onder druk te zetten. Ik trek me aan hem op, hij aan mij. Als we eens doortrekken, dan zijn we weg van de rest. Ons niveau ligt zo dicht bij elkaar dat we op de limiet rij den om het verschil te maken. En soms er over. Eén foutje en je ligt tegen de grond." Zaterdag in Boom rijdt Van der Poel het hek in, Van Aert wint. In Valkenburg, zijn de rollen omge draaid. Op twee ronden van het einde neemt Van der Poel alle risi co's om te ontsnappen: Van Aert probeert te volgen en schuift on deruit op een modderige helling. Van Aert is na afloop eerlijk: „Ik stond onder druk. Ik maakte een fout uit vermoeidheid." Van der Poel wint, Van Aert wordt twee de. In de onderlinge stand leidt VDP dit seizoen met 4-2. In theorie kan hun duel nog jaaaren duren: ze zijn allebei nog piepjong. Maar Van der Poel liet af gelopen week in een Belgische talkshow weten dat hij in 2018 wil overstappen naar de weg. maandag 24 oktober 2016 Op het Europees kampioenschap baanwielrennen in het Franse Saint-Quentin-en-Yvelines was de afgelopen dagen weinig te merken van teleurstelling bij Kirsten Wild. Roy Schriemer Saint-Quentin-en-Yvelines Kirsten Wild Het veldrijden is veranderd in een strijd tussen twee renners. Mathieu van der Poel rijdt tegen Wout Van Aert, de rest doet mee voor plek drie. Gisteren bracht Van der Poel de onderlin ge stand in de wereldbekerwed strijd van Valkenburg op 4-2. Thijs Zonneveld Valkenburg Mathieu van der Poel in Valkenburg, fotobelga Kirsten Wild tijdens de puntenkoers. FOTO PHOTO NEWS Wild fietst op de baan teleurstelling van zich af

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35