iï SU r s- Godrie naar team Van Aert Van der Poel krijgt Van Aert op de knieën 7 VELDRIJDEN WERELDBEKER VALKENBURG A i Thalita de Jong mengde zich in de wereldbekercross op de Cauberg van start tot finish in de strijd om de zege. En dat was iets nieuws. Voor Thalita de Jong is het veldrijden nog al tijd één grote ontdek kingsreis. Eentje in de orde van Alice in Won derland. „Ik blijf mezelf inderdaad verbazen", gaf de wereldkampioe ne met een opgetogen lach toe na dat ze op de Cauberg de complete wereldtop kansloos het nakijken had gegeven. De Ossendrechtse versnelde anderhalve ronde voor het einde en daarmee was de strijd om de zege direct beslist. „Misschien speelde ik er wel mee", gaf ze schoorvoetend toe. „Maar vergeet niet dat dit voor mij Ik ga deze winter zeker niet alles rijden, maar ik geniet wel van elke veldrit allemaal nieuw is. Ik heb volgens mij nog nooit eerder vanaf de start vooraan meegestreden om de overwinning. Tot aan het WK van vorig jaar reed ik vooral inhaal races. Omdat ik nooit op de voor ste startrijen stond." Ergens vond ze dat als nieuwko mer wel lekker. „Kon ik gewoon mijn eigen wedstrijd rijden. Als je techniek nog niet zo goed is, is dat het fijnst. Dan probeer je gewoon zo hard mogelijk te rijden. Ook als je op kop gekomen bent. Als je dan een foutje maakt, verlies je het minst." Zo won ze vorig jaar ook het WK. Van achteruit. Spelletje spelen Gisteren stond ze op de eerste startrij in haar eerste wereldbeker cross als wereldkampioene. „Dat is toch heel anders koersen,weet ik nu. Je moet een spelletje spelen. Onderweg was ik constant aan het denken wat ik nu weer moest doen. De kop pakken, wat ik het liefst doe, of die toch maar afstaan om energie te sparen. Reed ik even in het wiel van Sophie de Boer, pakte ik toch weer de kop. Dan denk je weer: 'ben ik nu stom bezig?' Zo ging het maar door." Tot ze zichzelf van alle kwellin gen bevrijdde en ten aanval trok. „Achteraf moet ik zeggen dat het spelen van het spel erg leuk is. Al leen was het nog wat onwennig." De Belgische Sanne Cant en de Amerikaanse Amanda Miller gin gen er als eersten af. Maar ook al snel losten De Boer en Rabo-maat- je Lucinda Brand de rol. Die twee lieten samen met De Jong de hele wedstrijd de beste indruk achter. In de slotfase reed Cant naar de derde plaats, maar De Jong kreeg ze nooit meer in beeld. Overladen met bloemen, trofeeën, geschen ken en drank, keerde De Jong te rug bij haar camper. Ook die is nieuw. „Mooi he", zegt ze glunde rend. „Ik ga me meer en meer een veldrijder voelen. Ook door dit. Ik houd van kamperen. Serieus. Met mijn ouders deden we dat altijd al in Frankrijk." Frankrijk is ook het land waar volgend weekeinde, in Pontchau- teau, het EK wordt gehouden. „Dat is waar ook, ja. Was ik bijna vergeten. Dat komt omdat ik de cross nog van ronde tot ronde be kijk. Ik ga deze winter zeker niet alles rijden, maar ik geniet wel van elke veldrit." Stan Godrie (23) heeft dus einde lijk een nieuwe ploeg gevonden. Hij gaat rijden voor de nieuwe fu sieformatie van Crelan en Veran da's Willems. Daarmee wordt de crosser uit Zundert ploeggenoot van Wout van Aert. „Ik kan er niks over zeggen", blijft Godrie vooralsnog formeel. Wel is het duidelijk dat met de transfer een hele last van zijn schouders valt. Want ondanks de nodige titels en een WK-medaille moest Godrie lang wachten op een nieuwe ploeg nu zijn huidige team Rabo er na 31 december mee stopt. Hij had al wel een oriënte rend gesprek met Orange Babies, maar concreet was er tot dit week einde nog niks. Wegprogramma Bij Crelan-Veranda's Willems komt Godrie terecht in een gecom bineerde weg-crossploeg. Met Van Aert en Tim Merlier vormt hij de kern voor de cross. Godrie zegt al tijd baat te hebben gehad bij het wegprogramma van Rabo. „De cross blijft bij mij voorop staan, maar het liefst in combinatie met een goed wegprogramma", zegt de Zundertenaar. Sieben Wouters finishte in Val kenburg als vijfde bij de beloften. „Daarmee ben ik tevreden", aldus de nationale kampioen uit Zun dert. Ook hij moet na het stoppen van Rabo op zoek naar een nieu we formatie. Wouters staat in de belangstelling bij Orange Babies en van enkele Belgische teams. „Over een week hak ik de knoop door", zegt hij. De twee kemphanen van de cross staan op eenzame hoogte. „Als wij een keer doortrekken, zijn we meestal weg", zei Mathieu van der Poel nadat hij op de Cauberg het duel met Wout van Aert had ge wonnen. De dag ervoor was de Belg in Boom nog de beste ge weest. Daar verspeelde Van der Poel de zege door een salto in de slotronde. „Zo zal het vaak gaan", zegt Van Aert. „Verwacht niet dat wij elke keer om de zege gaan spurten. Als het onderlinge ver schil zo klein is, wordt de strijd vaak beslist door een foutje van de ander." Lachend voegde hij er aan toe: „Een valpartij kan ook spektakel zijn." Van der Poel had aan zijn val in Boom een pijnlijke rug overgehou den. „Ik wilde daarom vandaag rustig starten, maar Wout had er wel zin in", zo keek 'Poeleke' terug op de openingsfase, waarin hij al direct tot achtervolgen werd ge dwongen. „Daarbij merkte ik wel dat ik geen risico's hoefde te ne men om het gat dicht te rijden." Na de hergroepering namen de twee gas terug, waardoor een groepje met onder meer Michael Vanthourenhout, Tom Meeusen en Kevin Pauwels kon terugkeren. Drie ronden voor het einde gaf Van der Poel weer gas. „Ik wilde in alle drukte niet tot de laatste ronde wachten met het hard ma ken." Hij sloeg echter direct een gaatje en nu moest Van Aert in de achtervolging. Die voelde dat hij wel risico's moest nemen om te rug in het spoor te komen van zijn rivaal. „Als je dan ook nog eens moe bent, ga je foutjes ma ken", zo verklaarde de Belg zijn forse uitglijder in de slotronde. De wedstrijd was direct beslist. Van Aert kon er mee leven. „Want Mathieu was vandaag de beste. maandag 24 oktober 2016 Een lekker gevoel, dat spel m Wereldkampioene Thalita de Jong (rechts) aan kop in de wereldbekercross van Valkenburg met naast haar Sophie de Boer. Toen de Ossendrechtse echt gas gaf, was de strijd direct beslist, foto cor vos Ad Pertijs Valkenburg —Thalita de Jong Stan Godrie was in de wereldbe- kerveldrit van Valkenburg blij met zijn plek in de top-15. Maar nog belangrijker was dat van daag bekend wordt dat hij vanaf 1 januari ploeggenoot wordt van wereldkampioen Wout van Aert. Ad Pertijs Valkenburg Mathieu van der Poel ging tij dens de wereldbekercross van Valkenburg maar weer eens het gevecht aan met Wout van Aert. Hij won. „Omdat ik voelde dat ik geen risico's hoefde te nemen." Ad Pertijs Valkenburg Mathieu van der Poel toonde zich in Valkenburg genadeloos toen zijn rivaal Wout van Aert in de fout ging en won solo. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32