Ajax in de Kuip niet op z'n best 'Dit is het bewijs 2 Feyenoord behield keurig zijn koppositie, maar wéér won de thuisploeg niet van een zwak Ajax in een Klassieker. VOETBAL DE KLASSIEKER A Je gunt de Kuip dat we een keer van Ajax winnen. Daar snakken ze gewoon naar Het beste nieuws na de Klassieker wisten ze in Amsterdam natuur lijk al. Bij Ajax kan het individu al tijd beslissend zijn. Hét voorbeeld daarvan is natuurlijk de schone treffer van Kasper Dolberg, na een matige eerste helft zijn eerste kans fenomenaal afrondend. Een stift in zijn eerste Klassieker, met de rust van een routinier. Ook zo'n moment: de assist van Ha- kim Ziyech, ook pas na rust op dreef. Opvallend fel in de duels, in tegenstelling tot veel van zijn ploeggenoten. Wat ook blijft hangen: als de (fy sieke) tegenstand groot wordt, heeft Ajax moeite. Het is uiteraard de consequentie van de keuzes van Bosz, die altijd voor voetbal lend vermogen kiest. Daley Sink- graven staat al weken linksback, maar zijn zwakke eerste helft toont aan dat het een risico blijft tegen sterke tegenstanders. Als de buitenspelers Amin Younes en Bertrand Traoré ook nog een hal ve snipperdag nemen en Davy Klaassen niet opstaat, is domine ren een utopie. Zo bezien was een puntje nog mooi meegenomen. Bosz: „Het was niet best en dat lag aan onszelf. We voetbalden slecht." Wat hij ook zag: vermoei de spelers, door het drukke sche ma. Maar hij is er natuurlijk zelf verantwoordelijk voor dat hij in al die wedstrijden praktisch met de zelfde namen speelt. De andere kant: dat team heeft al elf wedstrij den achter elkaar niet verloren. Lasse Schone wil dan ook niet blijven hangen in negativisme. „Het gat met Feyenoord is niet gro ter geworden. Vijf punten is een marge die absoluut nog in te ha len is. je kunt ook stellen dat we ons na rust goed hersteld heb ben", zegt de Deen. „En iedereen heeft ervoor geknokt." talisme en ontembaar verlangen. Want of Feyenoord nu favoriet is of underdog, veel beter of juist slech ter, jeugdig en onbezonnen of gerou tineerd: vrijwel nooit gaat Ajax daad werkelijk ten onder in Rotterdam. Zelfs niet tegen een elftal dat tot zon dag al negen keer op een rij had ge wonnen, en dat in de Europa League ook Manchester United versloeg. Neem nou de twee grootste kan sen van zondagmiddag in het eerste uur. De manier waarop Bilal Basacji- koglu paniekerig op André Onana schiet, waar Dolberg de bal na rust juist koeltjes en beheerst in het doel lift, tergend langzaam: o-i. Natuur lijk heeft dat met individuele klasse te maken, of met de onvergelijkbare karakters van beide spelers. Maar waar de Feyenoorder de hun kering van 50.000 mensen op zijn schouders meedraagt, staat Dolberg bovenal in zijn eentje voor de keeper. Zónder een smachtende, smekende menigte in zijn rug. „Ik zei het nog in de rust, zo valt- ie aan de andere kant", verzucht Houtman na afloop lachend. En in valler Eljero Elia, iets verderop in de catacomben: „Het lijkt wel alsof Ajax elke keer geluk heeft tegen ons." Maar de vraag is of het hier 'geluk' betreft. Peter Bosz, Frank de Boer, of welke Ajax-trainer dan ook; ze hoe ven geen ingewikkelde mentale trucs uit te halen voor een wedstrijd in de Kuip. Bovenal is het devies sim pel: blijf rustig, blijf voetballen, wees geduldig. Meestal blijkt dat in de praktijk genoeg. „De Klassieker zou eigenlijk een normale wedstrijd moeten zijn", zei Feyenoorder Jan-Arie van der Heij den deze week in Voetbal Internatio nal. De verdediger, opgeleid bij Ajax, raakte daarmee precies de kern. Wil Feyenoord weer als een onbe- Voor het eerst deze competitie verspeelde Feyenoord punten in de eredivisie. Maar de rake kop bal van aanvoerder Dirk Kuyt zorgde er wél voor dat Feyenoord ook na tien wedstrijden nog al tijd ongeslagen is. En dat Ajax nog altijd tegen een achterstand van vijf punten aankijkt. De wijze waarop de spelers van Feyenoord na afloop reageerden, was echter veelzeggend. Waar in het verleden het aspect 'dat er in elk geval niet was verloren van de aartsrivaal' de boventoon voerde, was er nu chagrijn, pure teleur stelling en volop onbegrip. „Wij hadden deze wedstrijd moeten winnen", vond verdedi ger Eric Botteghin. „We hebben prachtige kansen gehad, hadden de wedstrijd in handen. Uit het niets maakte Ajax de o-i, dat moe ten onszelf aanrekenen." Hoewel de stand op de ranglijst al langer duidelijk maakte dat er meer dan ooit rekening moet wor den gehouden met Feyenoord, voelde je in de Kuip gisteren toch de twijfel. Kon dit Feyenoord in eigen stadion ook het op stoom geraakte Ajax bedwingen? e collectieve zucht die na afloop klinkt, schippert ergens tussen teleurstelling en opluchting. Het is dat de immer goedgemutste speaker Peter Houtman nog vlug voor een opgewekte noot zorgt, door het publiek er fijntjes aan te herinne ren dat het gat met Ajax nog altijd vijf punten bedraagt. Maar het applaus is vooral mat en zuinigjes. Het sentiment in De Kuip laat zich toch al het beste vangen als hoor spel, juist op dit soort dagen. De op gepompte tribunes voor aanvang, brullend en stampend van opwin ding. Die plotselinge, doodse stilte als Kasper Dolberg scoort, bij gebrek aan uitsupporters aan de andere zij de. De golven van frustratie en slui merende wanhoop daarna, gevolgd door de orkaan van geluid bij de 1-1. En toch: wéér wint Feyenoord niet in de Kuip van Ajax. Zelfs niet op een dag als deze, met een team vol vertrouwen, spelend tegen een rond uit povere tegenstander. „Je gunt het dit publiek dat we een keer van Ajax winnen", zegt aanvoerder Dirk Kuyt na afloop, teleurgesteld. „Daar snak ken ze gewoon naar." Slechts twee keer won Feyenoord deze eeuw in competitieverband in eigen huis, in 2006 en 2022. Afgelo pen seizoen was er de meeslepende winst in het bekertoernooi, maar in de competitie lijkt de Klassieker soms een obsessie voor Feyenoord, alsof de thuisploeg op bepalende mo menten mentaal blokkeert. Alsof het gevangen zit in de entourage van fa- maandag 24 oktober 2016 Kasper Dolberg foto pim ras Na Feyenoord - Ajax is het zoeken naar pluspuntjes voor Ajax-trainer Peter Bosz. Daniël Dwarswaard Rotterdam Winst in Klassieker Dirk Kuyt zorgt in de slotfase van Feyenoord-Ajax alsnog voor de verdiende gelijkmaker: 1-1. foto pim ras Het was opvallend stil na afloop van de Klassieker. Feyenoord baalde, Ajax was ontevreden. Maar de Rotterdammers weten dat ze geen enkele tegenstan der hoeven te vrezen. Mikos Gouka Rotterdam Sjoerd Mossou Rotterdam -Dirk Kuyt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27