Martin Oei laat de piano zingen 'Nu zie je pas goed waar precies zeekraal groeit' 'Je kan zomaar burlende herten tegenkomen' 'Gevoel van wildernis door slikken en schorren' ZEELAND 21 mm „Als het laagwater is, eten de vo gels zich vol op de zandplaten. Bij hoogwater rusten en broeden ze op het land." Boswachter Wendy Janse kan geen genoeg krijgen van de zuid kust van Schouwen-Duiveland, ruim 1300 vierkante meter groot. „Het staat hier niet vol met bo men, maar het is hier juist heel weids." Kenmerkend voor het gebied in de herfst is het verkleuren van de zeekraal, een veelvoorkomende plant aan de zuidkust van Schou wen. „Normaal is de zeekraal fris groen, maar nu kleurt de plant donkerrood. Dan zie je pas echt goed waar precies zeekraal groeit." Als echte fan van het gebied dat grenst aan de Oosterschelde heeft ze een speciale tip voor mensen die een mooie herfstwandeling willen maken. „Het is een pareltje dat niet zo heel bekend is: het uit kijkpunt in de Slikweg. Daar heb je heel mooi uitzicht." Ook op de fiets is het gebied goed bereikbaar. „Er zijn binnen- en buitendijkse fietspaden. Ik fiets er zelf ook heel graag." W& 4, maoM-kt y Hij moet even nadenken, maar uit eindelijk komt boswachter Ted Sluijter er wel uit. „De Zeepedui- nen bij Burgh-Haamstede. Dat is wel echt mijn favoriete gebied", zegt hij. „Het is heel uitgestrekt, er zijn eigenlijk geen verharde paden en er is rust en ruimte." Het meest bijzondere aan de dui nen op Schouwen-Duiveland is volgens Sluijter dat ze herinneren aan de 'oernatuur'. „Zo heeft een groot deel van de Nederlandse na tuur er ooit uitgezien." De dieren die er te zien zijn, ma ken het gebied uitermate geschikt voor een herfstwandeling, vindt Sluijter. „Momenteel is de herten- bronst aan de gang. Je zou zomaar een paar burlende herten tegen kunnen komen." Naast herten is het ook goed mo gelijk dat je in de Zeepeduinen thermiekende roofvogels, groene spechten en hagedissen spot. Bo vendien laat een erg bijzonder dier tje zich af en toe zien: „Er leven ook boomkikkers in het gebied, dat zijn hele kleine felgroene kik kertjes." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA 'Saeftinghe in het klein', oftewel het verdronken land van Zuid-Beveland. Paul Begijn van Natuurmonumenten komt er graag. „Met name bij de oude ge- tijdenhaven Rattekaai, een start punt van veel excursies en wan delingen", zegt hij. „Het gebied is heel dynamisch en het ademt een en al delta." Mooi aan het gebied vindt Be gijn de zilte planten die er voor komen, zoals zeekraal en het klein schorrekruid. „In de herfst krijgen die planten prachtige ro de kleuren." Bijzondere dieren die voorko men in het gebied zijn de vis arend en de velduil. Ook de stelt loper, scholekster en tureluur la ten zich regelmatig zien. Begijn: „De weidsheid en de prachtige luchten in combinatie met de slikken en schorren zor gen voor een gevoel van wilder nis." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Twintig jaar is pianist Mar tin Oei. Podiumervaring heeft hij voldoende. Als 13-jarige speelde Oei in de basiliek van Hulst. Hij speelde toen een reeks korte werkjes waarbij zijn vertolkingen van Saint-Saëns, Rimsky Korsakov en Mendelsso hn al verraadden dat hij talent heeft. Zeven jaar later is hij uitge groeid tot een pianist die uitblinkt door een perfecte techniek en een doorvoelde muzikaliteit. Oei be steedt aandacht aan nuances en zorgt ervoor dat alle nootjes hel der en goed klinken. Geen uiter lijk vertoon, maar pure concentra tie en inleving in de partituur. Zijn programma gisteren in 't Speelhuus Ter Reede in Vlissin- gen bestond uit werken van Chopin en Liszt. Geen virtuoze po lonaises, mazurka's of walsen, maar de tweede Sonate van Chopin. Na het gepassioneerde en klagende beginakkoord volgde een aangename afwisseling van een opgewonden en vrolijk thema en een vredige en lyrische passa ge. Oei 'vertelde' deze karakter trekken in een bezonken, knap ge brachte manier. Het Scherzo werd gedurfd en vurig gespeeld en con trasteerde mooi met het dromeri ge trio. Het derde deel kent ieder een vanwege de overbekende Mar- che funèbre. Het hortende ritme is obsederend tot de mooie melo dielijn en het prachtige centrale trio. Oei sprak zijn publiek aan met een gedragen interpretatie. Geen nadrukkelijk spel, Oei liet de piano zingen. De emotie en de spanning zitten al in de muziek en daar hoefde niets aan toege voegd te worden. Het middendeel kwam verfijnd en subtiel over. Ab soluut wervelend was de Finale, een furieuze stormwind die over het hele toetsenbord gaat. Geniaal geschreven en bijzonder knap uit gevoerd. Ballade nr. 1 in g schreef Chopin toen hij 21 jaar was en in Wenen verbleef. Het werk laat verlangen naar Polen horen en een sterk ge voel van wanhoop. Oei bracht het heel verhalend. Chopin is begra ven op Père Lachaise in Parijs en zijn hart is overgebracht en begra ven in Polen. In deze Ballade voel de je dat het hart van Chopin aan wezig was. Het En rêve van Liszt is een sfeervol en expressief werkje dat verfijnd gespeeld werd. De Dante Sonate met de dalende reeks van vijf akkoorden en de enorme af wisseling tussen hard en zacht, overdaad aan noten en lyrische melodielijnen werd met een stevi ge toucher gebracht. Zowel de vir tuositeit van de muziek van Liszt, het verhalende element van de te kening van hel en hemel als de rij ke kleurklanken kwamen overtui gend over. PZC ONLINE Kritisch @InZierikzee Natuurlijk. Dit kan er ook bij na blus- auto brandweer nu ambulance. Al les samenvoegen geen ei van Co lumbus. maandag 24 oktober 2016 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA «KWH -s Jeanette Vergouwen Recensie BULTRUG De buitrug die zaterdag in de Kaloothaven was, zorgde op Facebook voor gemengde ge voelens. „Arm beest. Waarom begeleiden ze deze niet terug anders gaat deze echt dood en dat zou zonde zijn", rea geerde Michelle Spoor. „Mooi om te zien. Zielig als het dier hier niet wil zijn of ziek is. Hulp is dan geboden", aldus Dirk-Jan Balkenende. TWITTER Zierikzee raakt haar ambu lance kwijt. De ziekenwagen die daar staat, gaat naar Oos- terland. Volgens het Witte Kruis geeft het geen proble men op Schouwen-Duiveland. Maar 'Kritisch' merkt op Twit ter op dat er steeds meer weg gaat uit de regio. DOUTZEN Topmodel Doutzen Kroes was in Vlissingen. In de Tim merfabriek deed ze een foto- shoot voor Hunkemöller. Daar hadden heel veel men sen graag bij willen zijn, valt te lezen op onze Facebookpagi- na. „Crapü! En ik was gewoon om de hoek!", schrijft Nejra Ed- liw. Ook Cherilyn Jhelisa rea geert: „Hoster, hebben we toch dit gemist!!!" ONLINE TOP 5 1. Zierikzee raakt haar ambu lance kwijt 2. Te weinig personeel voor Zeeuwse ambulances 3. Buitrug bezoekt Kalootha ven Vlissingen en vertrekt weer 4. Statushouders Schou wen-Duiveland blijven op uit kering aangewezen 5. Journey (12) ontroostbaar nadat haar hondje Chanel is doodgereden Kijk op www.pzc.nl of O ©pzcredactie D facebook.com/depzc V (Upzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20