'Festival spreekt publiek aan' 'Het is een beetje een T om Poes-achtig bos' 'Met wat geluk vliegt de visarend over' 20 ZEELAND HERFST IN ZEELAND WANDELTIPS A De rust, dat is het element dat boswachter Karei Leeftink het meest waardeert aan de Een denkooi in het Slikkenbosch bij Oostkapelle. „Het is een natuurgebied waar je niet zomaar mag ko men, alleen met een boswach ter mag je het gebied in. Daar om is het er normaal gespro ken heel stil", verklaart Leef tink. Niet alleen de stilte maakt het gebied bijzonder, ook de planten en paddenstoelen die er te vinden zijn, onderschei den het gebied volgens hem van andere natuurgebieden. „Je vindt er bijvoorbeeld veenmos en koningsvaren. Dat zijn echt zeldzame planten." Ook dieren zijn er volop te zien. Zo leven er veel ijsvogels, eenden, roof vogels en damherten. Leeftink noemt het gebied ook wel eens gekscherend een Tom Poes-achtig bos. „De strip figuur Tom Poes was vaak in griezelige, spannende bossen waar niemand was en waar veel dode bomen en padden stoelen stonden. Daar moet ik altijd een beetje aan denken bij de Eendenkooi." Donderdag houdt Leeftink een wandeling naar de Eenden kooi. Meer informatie en aan melden: k.leeftink@staatsbosbeheer.nl. Herfst is dé tijd om de natuur in te trekken Waar valt het meeste te ontdekken en waar kun je het fijnste wandelen? Vijf boswachters vertellen over hun favoriete Zeeuwse natuurgebied. Zijn favoriete natuurge bied? Daar hoeft boswach ter Erik Schram niet lang over na te denken. „De Braakman. Dat is echt het topgebied van Zeeuws- Vlaanderen." De uitgestrekte natuur- omgeving bij Biervliet is volgens Schram bij uitstek geschikt om eropuit te trekken. „Het gebied bestaat uit meer dan 500 hectare aan natuur", vertelt hij. „Je kunt er wandelen langs de kreek, door loofbossen en door naaldbossen. Er is een enorme diversiteit aan wandelpaden, maar ook aan fiets- en ruiterpaden." Schram wijst ook op de variëteit aan dieren in het gebied. „Je kunt veel dier soorten tegenkomen zoals watervogels, eenden, gan zen en reeën. En als je ge luk hebt, misschien wel een visarend." Een prettige bijkomstig heid van De Braakman vindt Schram dat je niet per se de geijkte paden hoeft te volgen. Ook zijn honden welkom, al moe ten ze in sommige delen van het gebied aangelijnd De 28e editie van het Festi val Zeeuwsch-Vlaanderen heeft meer bezoekers ge trokken dan voorgaande jaren. De zaalbezetting was 80 procent. „Met muziek als taal brengen we mensen samen in 'Ontmoetingen' met klassieke muziek en de geza menlijke beleving ervan", stelt Ri- nus Meesen van het festival. „Ik ben op dit thema gekomen toen al die vluchtelingen gehuisvest wer den in De Braakman. Hoe moeten deze mensen de bewoners van on ze streek leren kennen, dacht ik toen. En met muziek als drager kun je de ontmoeting en het sa men iets beleven met muziek het beste stimuleren. Ook het thema Zeeuwse Parels sprak het publiek aan, ons eigen Zeeuws Orkest en violist Mathieu van Bellen hebben een geweldig openingsconcert ver zorgd in Hulst." Mysterieus Het miezert vrijdagavond in IJzen- dijke, de sfeer rond de N.H. kerk is mysterieus, flarden mist en zachte regen voelen koud aan, maar in het gebouw heerst een warme am biance. Combattimento had al la ten weten dat de musici graag op traden midden in het publiek en dat ze hielden van een goede inter actie. Het concert was uitverkocht en terwijl enkele bezoekers nog een zitplaats zochten werd door Combattimento al het obsederen de thema van de Canon van Pa- chelbel gespeeld. Met duidelijke accenten zodat langzaam de aan dacht werd opgeëist. De drie vio listen stonden te spelen midden tussen het publiek. De toon was meteen gezet. Het thema Dubbel concerten werd in de verf gezet met het Concert in a voor twee violen en BC van Vivaldi. Een ty pisch voorbeeld van een driedelig barokconcert waarin het midden deel er vanwege emotie en expres sie uitspringt. Telemann daarente gen schreef een vierdelig werk voor vier violen. Dit werk werd sprankelend vertolkt. Het Concert in c BWV1060 van Bach is een van de bekende werken. Combatti mento wil uitmunten in een ande re, aanpak en slaagde daarin volle dig door een stijlvolle, maar toch aparte en energieke interpretatie, met een glansrol voor de hoboïst. Meesen meldt dat dit jaar de schoolconcertenreeks een succes was. „Tien musici van Het Zeeuws Orkest hebben op de mid delbare scholen in Oostburg en Hulst optredens verzorgd. Strij kers, twee piano's en slagwerk. Co- ra Delebeke (paukenist) coördi neerde alles. De jeugd tussen twaalf en veertien jaar was en thousiast. En ik ben meer dan te vreden met het festival 2016." maandag 24 oktober 2016 FOTO LEX DE MEESTER Hier moet je zijn in de herfst Marieke Kesteloo Zijn. FOTO PETER NICOLAI Jeanette Vergouwen Het optreden van Combattimento in I Jzendijke. foto peter nioolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19