26 lezen die zelf in zo'n hechte vrienden kring leeft van mannen die nooit zijn getrouwd en geen kinderen hebben gekregen. Ook Yanagihara leeft met een zelfverkozen 'familie' waarin bloedbanden niet meespelen. Dat idee, vindt ze, is zo uit de tijd en uit de mode, er zijn in deze ontkerkelijkte tijd zoveel meer manieren waarop mensen een gemeenschap kunnen vor men. „Géén manifest tegen het huwelijk", benadrukt ze. „Maar de bandbreedte van vriendschap is echt ondergewaardeerd." Dubbelleven „Zo veel in mijn boek weerspie gelt de gesprekken die Jared en ik elke vrijdagavond over vriend schap hebben gevoerd." Met hem erbij was ze minder eenzaam in de wereld die ze aan het creëren was, in haar dubbelleven, al vindt ze achteraf dat ze te veel op hem heeft geleund. „De scheidslijn werd te dun, bij een volgend boek zal ik daar voorzichtiger in zijn. Maar het was zo'n intensieve pe riode. Al hield ik van de persona ges, al wist ik waar ik heenging, het heeft me al mijn emotionele kracht gekost." Vijf jaar had ze op het boek ge broed voordat ze ging schrijven, zó lang had ze met deze mannen geleefd. „Het was zo intiem ge worden, dat toen anderen het boek gingen lezen dat bijna als een inbreuk voelde op de privacy van mijn personages. Ineens leer den andere mensen hen ook ken nen, hadden ze een mening over hen - die niet noodzakelijkerwijs de mijne was. „Mensen vertellen me ook dat ze de mannen missen nu ze het Beste boeken boek uit hebben. Nou, ik miste hen óók toen het schrijfproces achter me lag - al leef ik nu al wel veel langer met ze dan ik van plan was. Ik heb door het succes van het boek niet de keuze ze achter me te laten en verder te gaan. Dat is fijn, maar soms ook een beetje bedrukkend." Mocht er nog een volgend boek komen, heeft ze eerder gezegd, dan hoopt ze op een minder emo tionele stoomwals. „Ik heb het romantische idee dat een volgend boek zichzelf gewoon zal aandie nen. Maar eigenlijk is de periode vóór het schrijven het beste. Het zoet. Dan kun je van alles verzin nen en weer veranderen. Ik loop met zo veel ideeën rond. Wan neer je eenmaal schrijft, commit teer je je aan iets en dat betekent datje al die andere dingen niet zult schrijven. „Het schrijven van Een klein leven was zwaar, in zekere zin ook een vorm van zelfkastijding. Maar aan de andere kant: als je zo met de wind in de zeilen kunt schrijven, is dat een geweldig gevoel. Zó bevredigend. Ik denk dat het me niet meer overkomt - maar ik zou het bij nader in zien toch ook niet erg vinden als het wel gebeurde." wg magazine 29 weken staat Een klein leven inmiddels in de Bestseller 60, waarvan achttien weken in de top tien. Hoogste notering was een derde plaats. stoo m wa Is Een kLein leven en de boeken op de volgende Lezen-pagina zijn te koop bij debesteboeken.nl. Hanya Yanagihara Een klein leven Nieuw Amsterdam, €35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 92