KRONIEK MIJN MA SREAGEREN? Ma duwt de hand met de naald van de verpleegkundige met alle kracht weg Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Er moet bloed worden geprikt, maar daar heeft ze absoluut geen zin in. 11 u, dat doet pijn." Op de gang, op weg naar ma's slaapkamer- tje in het Verpleeghuis, m hoort Margi mijn moeder jammeren: „Nee, dat doet pijn." Mijn broer en ik zijn deze weken gemankeerde mantelzor- gers. Laurens is uitgeschakeld met een lelijke blessure en ik ben in politiek Den Haag om over de haperende verpleeghuis zorg in Nederland te praten. Onze afwezigheid voelt niet lek ker. Daarom zijn we blij dat naast onze vrouwen ook fotograaf Margi Geerlinks regelmatig bij ma op bezoek gaat. Van de week hoorde Margi ma dus een beetje jammeren. Er blijkt bloed te moeten worden ge prikt. De verzorgster en verpleeg kundige slagen er niet in ma te overtuigen dat het prikken zo voorbij is. Ma duwt de hand met de naald met alle kracht weg. Ze wil het absoluut niet. Margi begint ma te troosten. Dat kan ze geweldig, ze knuffelt ma vaker. „Dat prikje moet van de dokter", zegt ze. Ma wordt rustiger. Een nieuwe poging. stelen. Het lukt nog wel een druppeltje bloed uit ma's vinger te halen, maar of dat genoeg is om erachter te komen of ma's schildklier nog goed werkt? De prikbeurt wordt afgeblazen. Ma gaf nooit een kick als er bloed moest worden geprikt. Zelfs toen de diagnose alzheimer met vasculaire dementie was ge steld - ik begeleidde ma naar het medisch centrum - was het afne men van een paar buisjes bloed geen probleem. Als ik vroeger zei dat ik bloedprikken niet fijn vond, schamperde ma dat ik me niet zo moest aanstellen. Margi vertelt dat ze deze week geen foto's van ma heeft gemaakt. „Ik troostte je moeder." „Vind je dat niet jammer", vraag ik? Margi zegt er ruimschoots voor beloond te zijn. „Je moeder zei toen ik wegging: 'Dag lieverd, ik hou van je.' Ik werd er verlegen van. Op de gang gloeide ik hele maal. Wat een mooi cadeau. Na 22 jaar deze fijne woorden weer eens horen, alsof ze van mijn eigen moeder kwamen." Dat moet ik even duiden. Mar- gi's moeder kwam bij een auto ongeluk om het leven, samen met Margi's zus. Ik vind het bijzonder dat ma, zonder dat ze zich er bewust van is, iemand heeft getroost. Ma's huid is dun en haar aderen liggen diep. „Hou je ogen maar dicht, Joke", zegt Margi. „Toe maar. Sluit je ogen maar." De verzorgster houdt ma's hand beet. Helaas, het mondt uit in wor- magazine 23 magazine@persgroep.nl Troostende woorden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 86