KIEK STORM Dominee met linkse hobby's 18 ZE iddelburg duikt vier dagen in haar rijke verleden van de VOC', schreef Mau- rits Sep afgelopen woensdag in de PZC. Er zijn dit weekend nog twee dagen te gaan. En de link met religie? Pas op, die is er zeker! Bernardus Smytegelt (Goes 1665 - Middelburg 1739), de bevindelijk gereformeerde oudvader, had niets op met bepaalde vormen van zakendoen. Smytegelt zijn preken worden tot op de dag van vandaag gele zen. En in Middelburg komen mensen speuren naar sporen die hij cultuurhistorisch heeft nagela ten. In de Abdijkerken zijn zij op zoek naar het predikantenbord (te vinden in de Wandelkerk), aan de Elerengracht naar zijn huis en op de plek waar het Smytegeltbrugge- tje lag, wordt de legende verteld over een voorgenomen moordaan slag die door Engelen werd voorko men. Meestal zijn zij die meer over Smytegelt zoeken bevindelijk gereformeerden, protestanten uit de meer orthodoxe hoek. De Zeeuwse predikant heeft voor hen bijzondere betekenis, hij behoort tot de oudvaders; predikanten met een bijzondere betekenis voor de pastorale psychologie. 'Zij waren gidsen voor de ziel, ver- Monnikenwerk José Baars schrijft wekelijks over religie en ker ken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk. troosters van twijfelmoedige har ten en meesters in het beschrijven van de weg der bekering. Loden- stein, Brakel, Smytegelt, Comrie en Van der Groe zijn de grootsten onder hen', lees ik in Het gerefor meerde geheugen. Smytegelt preekte toegankelijk en niet te lang. Persoonlijke bekering werd zeker in de Nadere Reformatie van belang. Die bekering, het ont vangen geloof, moest natuurlijk wel getoetst worden. Nou daar was Smytegelt wel van. In het reli gieuze ervaringsleven werden al lerlei staten en standen onder scheiden en Smytegelt speciali seerde zich in de 'kenmerkenpre- diking'. Hij was in staat om in 145 meditaties over het gekrookte riet (Mattheus 12:20) honderden 'gena detekenen' te noemen, teneinde de twijfelmoedige gelovigen een hart onder de riem te steken. Ken- merkenleer klinkt als een gereed schapskist om elkaar de maat te nemen, dat bemoedigen klinkt mij aardiger in mijn oren. Maar wat had hij met de VOC? Smytegelt had kritiek op twee dingen gerelateerd aan de VOC: kaapvaart (niet te verwarren met koopvaart) en slavenhandel. Hij was op beide mordicus tegen. 'Smytegelt verwierp deze handel en noemde slavernij een grove en verschrikkelijke zonde. Het maak te hem niet geliefd bij de rijke han delaren en regenten uit Middel burg. Die zochten hun toevlucht bij ambtsbroeders van Smytegelt die hun economische activiteiten minder scherp veroordeelden', staat op de site Zeeuwse Ankers te lezen. Hij kon trouwens ook gewo ne burgers de oren wassen als ze met prots en praal naar de kerk kwamen en zwendel en corruptie van het stadsbestuur veroordeelde hij evenzeer. Een man naar mijn hart, alsof hij en ik delen wat wordt gelabeld als 'linkse hob by's'. Ik hoop dat het Cultuurhisto risch Museum Middelburg - in wording - een deel van de exposi tie zal wijden aan de activistische predikant avant la lettre: oudvader Smytegelt! PZC ONLINE UW REACTIE Peter Baak @peerholland Je mag kinderom budsvrouw zijn maar dan hoef je nog geen kinder achtige onderzoek- jes te doen. Onder zoek Piet. Feiten graag. zaterdag 22 oktober 2016 De haren strak, de bril bijna van de neus geblazen. Het najaar doet zich gelden. Is het niet nu, dan toch straks: een echte storm in een gro te plas water, foto ruben oreel José Baars Meer info: Links, leestips en een actueel overzicht van de kerk diensten van morgen staan op www.pzc.nl/monnikenwerk. 1. Eerste kattencafé van Zeeland opent volgend jaar in Goes 2. Clubs met bijzondere na men: 'Wij zijn er trots op' 3. Natuurgebied Braakman wordt 'supersnel' groter 4. Topmodel Doutzen Kroes schittert in Vlissin- gen 5. Schoonmaak Thermp- hos wordt molensteen om de nek van provincie Ze krijgen bij het azc in Goes wel vaker spullen aangeboden, maar 115 knalroze bh's is toch wel een primeur. „Beste inbur gering ooit :P", vindt Mar tin van der Zande. „Waar om geen diverse kleuren", vraagt Henny Tromp -Van As zich af. Fred Jansen reageert: „Het gaat toch om de functie!" Kijk op www.pzc.nl of D @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie —Kinderombudsman Margrite Kalverboe concludeert uit haar onderzoek dat kinderen dankzij Zwarte Piet gediscrimi neerd worden. Leraar Pim Wa lenkamp werd bijzonder arg wanend toen hij dit las, dus vroeg hij haar naar de onder zoeksmethodes. Toen bleek dat het slechts om vier kring gesprekken met steeds tien scholieren ging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54