'Als ik terugga, sterfik' Marslander op planeet te pletter gestort Tilburgse (23) overleden na ongeval met trein in Indonesië 3 Artsen slaan alarm omdat inname van medicatie in geding komt Door de versoberde opvang zwerven uitgeprocedeerde asielzoekers met hiv vaker over straat. toelage van 450 euro uit een nood fonds gemaximeerd op één jaar, daarna is het ook alleen bed-bad- brood. Deze maand komen twaalf hiv-patiënten in de hoofdstad overdag op straat te staan. De ge meente benadrukt dat 24 uursop- vang beschikbaar is, als de GGD dat nodig vindt. Pastor Cor Of- man van het Wereldhuis, die zo'n 35 hiv-patiënten begeleidt: „Hun medische zorg wordt betaald door de staat, maar het dagelijks leven wordt onmogelijk gemaakt." In Rotterdam zijn illegalen aan gewezen op maatschappelijke or ganisaties als stichting ROS, die vooral vrouwen opvangt. „Ze ont dekken hier dat ze besmet zijn. Zonder opvang belanden zij vaak in wat we overlevingsprostitutie noemen: ze verblijven een paar nachten bij een 'vriendje' en dan weer bij een ander", vertelt Con nie van den Broek van ROS. Hiv-arts Annelies Verbon van het ErasmusMC: „Deze mensen zijn chronisch ziek, vermoeider en vat baarder voor infecties." In plaats van bed-bad-brood zouden hiv-patiënten een ver blijfsvergunning moeten krijgen, stelt advocate Barbara Wegelin, die procedeerde voor vijftig patiën ten. Dat was zo tot vier jaar gele den. Sindsdien oordeelt de Immi gratie en Naturalisatie Dienst dat in het land van herkomst een hiv-behandeling beschikbaar is, omdat die te bestellen is in Enge land. Wegelin, verontwaardigd: „Tegen duizenden euro's." Hoewel het ministerie van Vei ligheid en Justitie zegt hiv-illega- len uit te zetten, wordt dat niet bij gehouden. Bizar, zegt Wegelin: „Uitzetting is een direct doodvon nis. En de overheid wil geen bloed aan haar handen." Artsen maken zich grote zorgen over een groep van 400 uitgeproce deerde asielzoekers met hiv. Om dat de opvang voor illegalen steeds verder wordt uitgekleed, is trouwe inname van medicatie in het geding. Illegalen met hiv zijn veelal eco nomische vluchtelingen uit Afri kaanse landen als Nigeria en Gha na. Zonder een vast adres is hun gezondheid in gevaar, zegt de Ne derlandse Vereniging van HIV Be handelaren (NVHB). En dat van hun omgeving, vult Ronald Brands van het Aids Fonds aan: „Wie zijn medicatie niet inneemt, kan de hiv-infectie doorgeven en is een gevaar voor zijn omgeving." In het verleden hadden gemeen ten vaak eigen oplossingen voor uitgeprocedeerden: van 24 uursop- vang tot maandelijks leefgeld. De landelijke bed-bad-brooddiscussie heeft geleid tot versobering in de grote steden, waardoor er veelal enkel nachtopvang overblijft. „Ze zwerven overdag op straat, terwijl ze op gezette tijden pillen moeten innemen, met een maaltijd. Ze hebben privacy nodig voor het in nemen. Dat durven ze niet in het openbaar, omdat er een groot ta boe heerst", zegt Marc van der Valk, hiv-arts in het AMC en voor zitter van de NVHB. In Amsterdam - waar een grote groep van de hiv-besmette illega len verblijft - is de maandelijkse DARMSTADT De Europese lan der op Mars is waarschijnlijk van 2 tot 4 kilometer hoogte neerge stort. Bij de klap is hij mogelijk ontploft. De Europese ruimte vaartorganisatie ESA meldde dat gisteren. Een Amerikaanse Mars satelliet heeft foto's van de plek van de inslag gemaakt. Het laboratorium Schiaparelli moest woensdag landen op Mars. Om 16.42 uur Nederlandse tijd ging hij de dampkring in en begon hij aan de 6 minuten du rende afdaling. Kort voor de lan ding ging het contact verloren. Onderzoek moet duidelijk ma ken wat er precies is misgegaan, maar het lijkt erop dat de rem- motoren te vroeg zijn gestopt. Die motoren moesten de Schia parelli afremmen in het laatste deel van de afdaling, waarna hij op het oppervlak zou landen. Op de foto's is onder meer de parachute te zien, die de lander eerder in de afdaling gebruikte. Een kilometer noordelijker is een zwarte vlek van 40 meter lang en 15 meter breed. Daar is de Schiaparelli waarschijnlijk neergestort, met een snelheid van boven de 300 kilometer per uur. Het was de tweede Europe se Marslanding. Ook de eerste po ging in 2013 mislukte. Hens had Denise de dag voor het ongeluk ontmoet. „Ik kende haar net 24 uur", vertelt de Brabander van origine. Samen pakten ze de trein om verder te reizen naar Ba- nyuwangi, Oost-Java. Denise kwam daar nooit aan. „Ik heb niet gezien dat Denise onder de trein kwam", benadrukt Hens. „Ik zat in de trein, zij stond op het platform." Hens wil het politieonderzoek afwachten voor hij uitspraken doet over de toedracht: „Ik kan niet zeggen wat er is gebeurd voor het 100 procent duidelijk is." Wat hij wel zeker weet is dat ze niet samen op het perron een siga ret rookten en selfies maakten. „Dat verklaarde een getuige in In donesische media, maar die heeft ons verward met een ander Wes ters koppel", aldus Hens, die er ka pot van is. De familie van Pronk kiest ervoor om niet te reageren. „We hebben al genoeg aan ons hoofd", laat haar vader Kees weten. Volgens Indonesische media probeerde het oorspronkelijk uit Kaatsheuvel afkomstige meisje het spoor over te steken. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken wijst alles erop dat het om een ongeval gaat. Guus Hens en een woordvoer der van het ministerie van Buiten landse Zaken verklaren dat Deni se alleen door Indonesië reisde. Het lichaam van Denise zou over gebracht zijn naar het Dr. Sarji- to-ziekenhuis in Yogyakarta. zaterdag 22 oktober 2016 Zorgen om illegaal met hiv Pastoor Cor Ofman zet zich in voor uitgeprocedeerde hiv-pa tiënten in Amsterdam. FOTO MAARTEN BRANTE Francine Wildenborg Amsterdam Zijn ogen zijn rood, praten kost hem moeite. Ernest (38) heeft griep en voor iemand met hiv is dat verontrustend. Zijn weerstand lijkt hem in de steek te laten. „Ik speel de laatste weken verstopper tje. Ik kan de huur van mijn kamer in Amsterdam niet beta len en dus zwerf ik rond op straat." In de rugzak die hij met zich meesleept zit zijn medicatie. Koel te bewaren. Geluk kig zijn de temperatu ren gedaald. Ernest is één van de twaalf hiv-patiënten die deze maand te rugvalt op bed- bad-brood, zonder plek om overdag te verblijven. Twaalf jaar geleden kwam hij naar Nederland. 25 jaar oud, op zoek naar iets van onder wijs, van welvaart, wat voor hem niet mogelijk was in Gha na. Tijdens zijn asiel procedure werd hij ziek. Tuberculose en hiv. Hij kreeg medica tie en had zicht op een verblijfstatus na drie tijdelijke vergun ningen. Maar een per manente status werd geweigerd, omdat de IND oordeelt dat in Ghana hiv-medicatie bestelbaar is. „Onbe taalbaar. Als ik terug ga zal ik sterven." Of hij hier overleeft, weet hij ook niet meer, nu hij is aange wezen op bed- bad-brood. „Dan kan ik niet eten op de tij den dat ik mijn medi catie moet innemen en ik durf het niet open en bloot te doen. Alleen mijn arts en de pastor we ten dat ik hiv heb." Bizar, zo noemt Amsterdammer Guus Hens het ongeluk van de 23-jarige Denise Pronk. Hij was erbij toen de Tilburgse donder dag onder een trein kwam bij sta tion Lempuyangan in Yogya- karta, op het Indonesische ei land Java. Simone van Zwienen Amsterdam/Yogyakarta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4