Onrust over plan Eben Haëzer Meeste klachten Porthos opgelost Zonnepanelen op kerk WALCI EREN 11 Project met basisscholen, verenigingen en Muziekschool Ho even, dachten bewoners van de Kasteelstraat in Vlissingen, dat hadden we niet begrepen van de plannen bij de Eben Haëzerkerk die stichting Koningshuis afgelo pen week in de PZC kenbaar maakte. In een brief aan de gemeente raad tonen zij zich ongerust: een 'toevluchtsoord' voor kwetsbaren in de samenleving is iets anders dan een 'knutselmiddag voor kin deren uit de wijk, een open koffie ochtend voor vrouwen, een taal cursus of een kookworkshop' waarmee de stichting zich in een brief aan de buurt had voorge steld. De vorig jaar ingestelde 'werkgroep Kasteelstraat', een overleg tussen bewoners en ge meente, vindt die functie van de voormalige kerk ongewenst in een 'sociaal zwakke straat'. De Kasteel straat kampt al lang met overlast door verslaafden, drugshandela ren en kamerverhuurders. De werkgroep vindt dat de buurt ver keerd is voorgelicht over het ge bruik van de kerk. Mattias van der Straaten van de stichting reageert verbaasd op de bezorgdheid van de buurt: „We doen missionair diaconaal werk, dat is toch be doeld voor mensen met proble men? We geven geen behandeling maar steun." Hij wil graag praten met de buurt. De gemeente Vlis singen heeft nu de buurt uitgeno digd voor een bewonersbijeen komst na de herfstvakantie, waar bij stichting Het Koningshuis de bedoelingen komt uitleggen. De schuiftrompet, saxofoon of hoorn mogen mee naar huis. Leerlingen van alle Veerse basisscholen kunnen ook thuis oefenen om straks mee te spelen in een heus orkest. De negentien leerlin gen van groep 6/7 van de Wegwijzer in Serooskerke bla zen geconcentreerd op hun kazoo. Samen met de blazers van mu ziekvereniging EMM maken ze vrijdagochtend muziek. Ze geven een mini-uitvoering in het kader van het project Heel Veere Speelt. Dat begint na de herfstvakantie op zes Veerse basisscholen. Het is de bedoeling dat alle vijftien Veer se scholen dit schooljaar mee doen. Het project is opgezet door de Zeeuwse Muziekschool. De ge meente Veere subsidieert. „Het is even puzzelen om het in te passen", zegt Wegwijzerdi- recteur Jacco Onderdijk. „Maar het is een fantastisch project. De kinderen leren een instrument bespelen en geven tot slot als or kest een uitvoering voor ouders en opa's en oma's. Ze mogen de instrumenten zelfs mee naar huis nemen om te oefenen." Projectleider Otto Harms van de Zeeuwse Muziekschool; „Wij noemen Heel Veere Speelt een Gouden driehoekproject. Het is een gouden combinatie tussen ba sisschoolleerlingen, alle plaatselij ke muziekverenigingen en de Mu ziekschool. De kinderen krijgen tien lessen van docenten van de Muziekschool, begeleid door vrij willigers van de muziekverenigin- De vijftien Veerse basisscholen en alle muziekverenigingen doen mee in Heel Veere Speelt gen. Die zorgen ook voor instru menten. We hebben ook kunst stof oefeninstrumenten in felle kleurtjes." Lachend: „Meiden vechten om de paarse saxofoon. De kinderen leren niet alleen een instrument te bespelen, maar le ren ook samen musiceren." Het begin is er. De kinderen kregen uitleg van EMM'ers over blaasinstrumenten en bliezen hun partijtje mee. Zij het nu nog even op de kazoo. MIDDELBURG De meeste klach ten over Porthos zijn in onder ling overleg opgelost. Dat meldt het Middelburgse college op vra gen van de CD A-fractie. Het eerste halfjaar dienden ne gentien inwoners van de drie Walcherse gemeenten een klacht in tegen de organisatie die Het eerste half jaar dienden negentien Walcherse inwoners een klacht in tegen Porthos de zorg en steun organiseert na mens de drie gemeenten. Tien zijn er opgelost of direct afgehan deld. Van de resterende negen klachten is er nog één in behan deling. De rest is of ingetrokken, ongegrond verklaard of doorge stuurd naar een andere organisa tie. Daarnaast wilden drie inwo ners een gesprek met een van de wethouders van de Walcherse ge meenten. Daarna hebben ze, zo meldt het Middelburgse college, geen klacht ingediend. Het laat ook weten dat uit een onderzoek blijkt dat het meren deel van de klanten van Porthos vindt dat ze goed worden gehol pen. En dat er op een goede ma nier samen naar een oplossing wordt gezocht. Uit het antwoord aan het CDA blijkt niet waar de indieners van een klacht wonen. Dat wordt niet apart bijgehouden, aldus het Middelburgse college. Want dat doet niet ter zake. Klachten worden eerst voorge legd aan een juridisch adviseur van Porthos. Zij bekijkt samen met de klager of er een oplossing mogelijk is, krijgt het CDA te ho ren. Als dat niet lukt, wordt de klacht doorgestuurd naar een commissie. De Ark, het bijgebouw achter de historische kerk aan het Oranje plein is te klein voor alle activitei ten. De kerkgemeente laat bouw bedrijf Joziasse een nieuwe zaal aanbouwen. Met op het dak 41 zonnepanelen. Met dat aantal kan de kerk het jaarverbruik aan energie zelf op wekken, vertelt Poortvliet. Er moest wat groen achter de kerk voor sneuvelen, maar niet van het kaliber van de majestueuze kastan jes die de kerktuin omzomen. „Die tuin, die zouden we graag meer gebruikt zien, ook door de dorpsgenoten." De nieuwe zaal, met een eigen keuken, staat straks ook open voor niet-kerkelijk ge bruik. De kerkgemeente zat er dringend om verlegen. „Voor ver- gaderingen, jeugdwerk, kinderne- vendiensten, maar ook voor koren en musici die willen inzingen en -spelen voor de zondagse concer ten van de Vrienden van de Histo rische Kerk Oost-Souburg. Die kunnen dat nu niet zonder dat ze in de dienst te horen zijn." Poort vliet ziet de zaal graag vóór de kerst klaar; werkvoorbereider Cor- né Joosse van Joziasse houdt het - ijs en weder dienende- op het be gin van het nieuwe jaar. Het werk zit de kerkactiviteiten niet in de weg, maar soms moet de bouw- ploeg even stilhouden. Zoals giste ren, bij een uitvaart. „Maar dat is natuurlijk geen probleem." zaterdag 22 oktober 2016 Claudia Sondervan Vlissingen Heel Veere Speelt brengt kinderen samen in orkest Annemarie Zevenbergen Simon Baas vertelt over de tuba, een stuk groter dan de kazoo van de leerlingen, foto ruben oreel Het is er doordeweeks haast al tijd drukker dan bij de zondagse dienst, grapt kerkrentmeester Jaco Poortvliet van de Protes tantse gemeente Oost-Souburg. Claudia Sondervan Oost-Souburg De nieuwe zaal bij de kerk krijgt 41 zonnepanelen. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48