Cannabiscake gaf deze MS-patiënte weer rust Zeeland gaat in Den Haag klagen over NS II 3 Él MEDICINAAL GEBRUIK zaterdag 22 oktober 2016 In onder meer Tilburg en Bergen op Zoom mogen patiënten voor eigen gebruik wiet telen. De Zeeuw se burgemeesters praten hier binnenkort over. foto robin utrecht /anp Joanne Karkdijk Vlissingen Het leven met MS is 'soms heel moeilijk', zegt Rita. Dat is niet haar echte naam. Want het is niet de bedoeling dat de hele buurt straks weet dat bij hen jarenlang zes, zeven, soms acht wietplanten in de tuin stonden. Vijfentwintig jaar geleden is het, dat Rita de diagnose MS kreeg. Ze heeft pijn, kan niet meer goed lopen. En ze sliep zo slecht. Tijden lag ze wakker. Niets hielp. Tot haar broer uit Amsterdam een idee kreeg. Probeer eens cannabis, zei hij. Prima, zei Rita, maar hoe kom ik daar aan? Daar had hij al over nagedacht. Af en toe stuurde hij haar een boek. Hij spoot er par fum op om de kenmerkende, zoe te lucht te maskeren van de wiet die hij erin verstopte. Rita's man verkruimelde de dro ge, groene toppen door een cake mix. „Want van roken gaan je lon gen kapot." En de cake had effect. Voor ik naar bed ging, nam ik een stuk cake. Dan sliep ik de hele nacht 'Rita', MS-patiënte „Elke dag nam ik een half plakje, anderhalf uur voordat ik ging sla pen. Als ik niet wakker werd om te plassen, sliep ik zo de hele nacht door." Op een dag stuurde Rita's broer wat zaadjes mee. Haar man plantte ze, achterin de tuin. „Op den duur was de plant wel twee meter hoog." Soms waren ze bang dat iemand ze zou ontdek ken. „En dat van die stuffkikkers ze dan zouden stelen. Als we een weekendje weggingen, oogstten we eerst." De wiet helpt niet te gen de pijn, zegt Rita. Daarvoor heeft ze 'een stapel medicijnen'. „Maar bij anderen verlicht het de 'Neem nog een plakje', zei de neuro loog. Maar overdag gebruik ik niet -'Rita' pijn wel. De uitwerking is bij ie dereen anders. Ik raad het lotgeno ten wel eens aan. Maar de mees ten durven niet, omdat het een drug is. Daar begrijp ik niets van. Zeker niet als je kijkt naar de bij werkingen van opiaten." Nu heeft ze al een paar maan den geen cannabiscake meer gege ten. „Want ik slaap nu ook goed zonder. Maar zodra ik weer slaap problemen krijg, neem ik gelijk weer een plakje. Die liggen nog in de vriezer." En er is ook nog een flinke voorraad wiet van eerdere oogsten. Een Pickwick-doosje in de keuken blijkt zo'n dertig gram cannabis te bevatten. Dat de kweek van mediwiet le gaal wordt, maakt hen niet uit. „Wij hebben nooit problemen ge had. We vertelden het niet ieder een, maar bekenden wisten het. Mijn neuroloog ook. 'Neem nog een stukje extra', zei hij wel eens. Maar overdag gebruik ik niet. Dan zou ik de hele dag slapen." Gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, mobiliteit) over weegt de hulp van staatssecreta ris Sharon Dijksma (PvdA, open baar vervoer) in te roepen om de dienstregeling van de treinen in Zeeland te verbeteren. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Door de nieuwe dienstregeling, die zondag li december ingaat, neemt de reisduur tussen Zeeland en de Randstad met acht a negen minuten toe. Toen in het voorjaar de contouren van dit plan zicht baar werden, heeft Van der Maas al eens aangeklopt bij Dijksma, vertelde hij gisteren aan Provincia le Staten. „'Die vraag hoort bij de NS', zei ze toen. 'Als je er niet uit komt, kom je maar weer terug'. Dat zal niet al te lang meer duren. Dan wordt dit een politieke kwes tie. Het gaat wel om een aantas ting van de dienstregeling. Verge leken met andere regio's komt Zeeland aan de verkeerde kant van de streep terecht." In 1975 waren treinreizigers van uit Middelburg een half uur eer der in Den Haag dan nu, schetste Van der Maas. Hij reageerde op een opmerking van Statenlid Kees Bierens (VVD) dat Zeeland 'letter lijk en figuurlijk aan het eind van de spoorlijnen komt te zitten'. Vol gens Van der Maas is er twee jaar gewerkt aan de nieuwe dienstrege ling en gaat heel Nederland erop vooruit, behalve Zeeland. „Als het bij ons hetzelfde zou blijven, zou het verschil met de rest van Neder- Heel Nederland gaat erop vooruit, wij erop achteruit. Ik vind dat heel kwalijk Harry van der Maas land al groter worden, maar wij gaan er zelfs op achteruit. Ik vind dat heel kwalijk." De hoop van de provincie is ge vestigd op een toezegging van NS-topman Roger van Boxtel. Die beloofde in juni dat hij gaat onder zoeken om in Zeeland tijdens de spits extra treinen te laten rijden - een echte intercity die alleen Vlis singen, Middelburg en Goes aan doet en een boemeltje dat overal stopt. Zeeland praat ook mee in een werkgroep die kijkt of er nog op een andere manier tijdwinst is te boeken tussen Vlissingen en Amsterdam. Dergelijke verbeterin gen zijn op zijn vroegst mogelijk in 2018, waarschuwde Van der Maas. Volgens Willemien Treurniet (Christenunie) zijn echte verbete ringen alleen mogelijk als een dui delijke keuze wordt gemaakt tus sen het openhouden van alle klei ne stations of een echte intercity. Dat erkende Van der Maas. „In 2006 hebben we gekozen voor een compromis om alle stations open te houden. Dat zou je inderdaad kunnen veranderen door alleen nog Vlissingen, Middelburg, Goes en Bergen op Zoom aan te doen en de rest over te slaan, maar ver geet niet dat dat behoorlijk ingrij pend is voor de leefbaarheid van de kernen die je dat aandoet." Hij wil bij Dijksma aankaarten dat de NS het probleem in Zee land niet geïsoleerd bekijkt. „Er zijn genoeg rendabele spoorlijnen in Nederland. Daarvan mag best wat naar Zeeland vloeien." ENKELE TOEPASSINGEN VAN CANNABIS ALS MEDICIJN bang voor inval

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40