Hét duel van 't seizoen 28 VOETBAL DE KLASSIEKER A SJOERD MOSSOU Feyenoord tegen Ajax. De koploper tegen de nummer twee. Rotterdam tegen Amsterdam. Maar ook de vrienden Karim El Ahmadi (31) en Hakim Ziyech (23) tegenover elkaar. Een interview met twee internationals van Marokko. Column Je zou het haast vergeten, maar de Klassieker wordt morgen - wederom - zonder uitsupporters gespeeld. En om daar eens een paar lekkere metafoortjes tegenaan te slingeren: dat is toch een beetje als een biologische frikandel zonder mayo naise. Als een schuine mop zonder clou. En vooruit dan maar; als zo'n half, beetje labbe- kakkerig orgasme waarvan je meteen daar na denkt: shit. Was dit nou alles? Elet meest frustrerende is dat er weinig uitzicht is op verandering. Burgemeester Eberhard en burgemeester Ahmed vinden het wel prima zo. Het scheelt nogal in de politiekosten. Er worden minder treinstel len gesloopt - en qua opgefokt gedoe is het allemaal een stuk overzichtelijker. Bovendien is er altijd wel een reden te vinden om het reisverbod toch nog even in stand te houden, wij zend op een spreekkoor, op een Vermeer-pop, of desnoods op een zooitje debiele internetreacties. Als de meerderheid zich onverhoopt keurig Inschatting s^agt, wijs je oP de minderheid. „Sorry jon- is dat mijn gens, helaas, we laten plannetje het no§even zo" binnen een paar jaar zou moeten lukken misschien naïef klinkt, maar dat op zijn minst wat hoop biedt, en waar bij het mes niet zozeer aan twee kanten snijdt, maar misschien wel aan drie. Mijn inschatting is dat het binnen een paar jaar zou moeten lukken, mits iedereen - clubs, supporters, overheid - een steentje bij wil dragen. Bij voorkeur gezamenlijk. Het idee is heel simpel: Ajax en Feye- noord bannen zowel 'kanker' als 'joden' voorgoed uit onze twee grootste stadions, met één breed gedragen landelijke campag ne. Dirk Kuyt, Peter Bosz, Hakim Ziyech, Giovanni van Bronckhorst, Willem van Ha- negem en Frank Rijkaard gaan er allemaal achter staan. Alle relevante supportersgroe peringen worden nauw betrokken. U denkt dat het onmogelijk is? Mwah. Durf te dromen. Bij mijn eigen club - niet groot, wel volks, rauw en doorleefd - lukt het al jaren, en we zijn heus niet de enige. Deze actie vraagt niet om koorknaapgedrag, of om bioscooppubliek, of om tribunes vol fatsoensrakkertjes. Wel om een heel klein beetje heel normaal gedrag. Om een hand vol kopstukken die hun nek uitsteken. Om een vleugje onderlinge sociale controle. U denkt dat je een aap niet kunt leren om met mes en vork te eten? Is lastig inder daad, maar misschien lukt het wel als je hem een lekkere banaan in het vooruitzicht stelt. De beloning die we aan deze actie kop pelen is simpel, concreet en aantrekkelijk. Één volledig seizoen zonder 'kanker' en 'jo- den'-spreekkoren betekent: de eerstvolgen de twee Klassiekers mét uitsupporters. Lukt dat niet: dikke pech, maar niet zeiken. U vindt mij een vieze vuile moraalridder? Prima, dat mag natuurlijk, maar in dat ka der zou ik een wijze Ajacied willen citeren, gewoon omdat het kan: 'Liever een moralist dan zonder moraal.' De Vrij moet opnieuw toekijken Ribéry mogelijk toch mee naar PSV HECHTE VRIENDSCHAP Ziyech: „Ik ken Karim al een lan ge tijd. Zo gaat dat met Marok kaanse jongens, hè. We kennen elkaar allemaal. Als we voor Ma rokko spelen, trekken we altijd met elkaar op. Dan ben je tien da gen met elkaar op pad en dan wordt de klik automatisch nog beter." El Ahmadi: „Ik kwam Hakim vaak tegen in Enschede, waar ik nog vaak kom. Nu spelen we sa men in het nationale elftal. Af en toe komt hij naar Rotterdam en eten we samen een hapje. Nu hij bij Ajax speelt, is dat wel lastiger geworden, hahaha." Ziyech: „Je merkt aan Karim goed dat hij ouder is dan ik en dus meer volwassen. Hij gaat ge woon slimmer met zaken om. Hij weet hoe je als prof moet le ven. Daar leer ik echt van. Karim wordt bij Feyenoord steeds meer gewaardeerd. Terecht, lijkt mij." El Ahmadi: „Ik vond Hakim vo rig seizoen al de beste speler in de eredivisie en eigenlijk denk ik er nu nog zo over. Hij heeft kwali teiten die maar heel weinig voet ballers in Nederland hebben. Ha kim speelt bijna alles vooruit, zoekt en vindt overal op het veld oplossingen. En ook al speelt hij niet goed, dan nog kan hij wed strijden beslissen." DE KUIP, MORGEN 14.30 El Ahmadi: „Vanaf half drie ko men we elkaar op het veld voort durend tegen. Hakim speelt ach ter de spitsen en ik met de punt naar achteren op ons midden veld. Al speelt hij wel anders dan bij FC Twente, waar hij echt loer de op zijn acties rond het vijande lijke zestienmetergebied. Bij Ajax haalt hij de ballen op, komt hij in een eerder stadium van de op bouw al aan de bal. Maar we ko men elkaar veel tegen, dat is ze ker. Of ik dan een keiharde jon gen ben? Absoluut, het is voetbal. We zullen elkaar flink aanpak ken. Maar na afloop is het voor bij, dan zijn we weer vrienden." Ziyech: „Het klopt dat Karim niet schroomt om af en toe wat tikjes uit te delen. Maar dat kan ik ook hoor. Natuurlijk hebben we het al over de wedstrijd ge had. We zullen elkaar inderdaad heel veel tegenkomen op het veld. Het wordt mijn eerste Klas sieker. Je weet dat deze wedstrijd anders is dan alle andere. Er wordt nog meer strijd en passie gevraagd dan normaal. Met Hee renveen en FC Twente heb ik na tuurlijk ook al in de Kuip ge speeld, maar dit zal anders zijn. Maar in elk stadion sluit ik me zelf af voor het publiek, ook in de Kuip." El Ahmadi: „Er waren afgelo pen zomer mensen die riepen dat de club die Hakim zou ko pen, kampioen zou gaan worden. Ajax is inderdaad echt gaan draaien nadat hij is gekomen. Ik hoop dat de veelgehoorde theorie niet klopt, maar ik snap heel goed dat mensen dat zeggen. De puzzelstukjes passen daar nu ge woon." Giovanni van Bronckhorst wipte gisteren na een vraag op zijn stoel heen en weer. Zijn Feye noord is koploper in de eredivi sie, heeft de meeste doelpunten gemaakt en incasseerde de min ste tegentreffers. Is de bekerwin naar dan ook niet gewoon beter dan Ajax, dat al op acht punten achterstand kan worden gezet? „Dat is altijd gevaarlijk", zei de immer voorzichtige Van Bronck horst. „De 27 punten die wij tot op heden hebben verzameld, pak ten we niet tegen Ajax. Dus laten we gewoon zondag afwachten." Maar, zo benadrukte de trainer van Feyenoord nog maar eens. „We kijken wel uit naar zondag." En wie doet dat eigenlijk niet in Nederland? Ook in Amster dam tellen ze de minuten af tot de aftrap van de Klassieker, die meer dan ooit een confrontatie zal worden tussen de twee sterk ste elftallen van Nederland. Al thans, op dit meetmoment. Het makkelijk voetballende Ajax te gen het grimmige, ervaren Feye noord. Al is de wedstrijd maar half zo leuk als alle beschouwin gen vooraf, dan nog zal het meer dan de moeite waard zijn. Koppeltjes Het supertalent Kasper Dolberg uit Denemarken recht tegenover de bikkelharde Eric Botteghin, in Rotterdam al liefkozend 'de rots van Sao Paulo' genoemd. Of de topscorer van Nederland, het Deense ijskonijn Nicolai Jorgensen tegenover de Colombi aanse sloper Davinson Sanchez. Of de kersverse international Rick Karsdorp die natuurlijk ook wel weet dat Amin Younes net INTERESSE VAN DE RIVAAL Ziyech: „Ja, het klopt dat ik twee jaar geleden naar Feyenoord kon. Maar dat was toen en ik speel nu bij Ajax. Feyenoord heeft een goe de selectie. Verrast ben ik daar door niet dat ze het nu zo goed doen. Het heeft even geduurd, maar ik heb bij Ajax mijn draai gevonden. Of dat ook door de positie komt? Ik speel nu op het middenveld, dat heeft mijn voorkeur. Maar bij FC Twente heb ik ook rechtsbui ten gespeeld zo als ik dat eerder bij Ajax deed." zaterdag 22 oktober 2016 Plannete Daarom heb ik een plannetje bedacht dat VOETBAL Lazio-verdedi- ger Stefan de Vrij is minimaal een maand uit de roulatie van wege een bot- breukje in zijn voet. De Oranje international raakte afgelo pen weekeinde geblesseerd tegen Bologna. De Vrij is pas net terug van lang blessureleed. Hij ging november 2015 onder het mes en kwam de rest van het seizoen niet meer in actie. VOETBAL De kans bestaat dat Franck Ribéry (foto) begin november toch in het Phi lips Stadion is te bewonderen als PSV het in de Champions Lea gue opneemt te gen Der Ftekord- meister. De Fran se middenvelder van Bayern Mün- chen, die woens dag nog ontbrak toen PSV met 4-1 verloor, begint volgende week weer met trainen. ■E o a 'We zullen elkaar flink aanpakken' Mikos Gouka Daniël Dwarswaard Rotterdam/Amsterdam Twee rivalen in topvorm tegen over elkaar. De Klassieker kan niet op een beter moment wor den gespeeld. Het onverzettelij ke Feyenoord tegenover het fri vole Ajax, het belooft morgen een prachtmiddag te worden in de Kuip. Mikos Gouka Nik Kok Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29