m 18 Donald wordt een populaire president Bye bye centrale overheid, anderen grijpen hun kans De kans dat Donald Trump de 45ste president van de Verenigde Staten wordt, lijkt klein. Peilingen zetten hem op verlies tegen Hillary Clinton. Maar die peilingen zeiden ook dat er geen Brexit zou komen. Wat gaan we meemaken onder president Trump? Zes specialisten op het gebied van economie, bestuurskunde, filosofie, IT, innovatie en cultuur kijken in een glazen bol. ÉJT 4 1 WAT ALS? TRUMP IN HET WITTE HUIS Stelt u zich het beeld eens voor van een lange rij wach tende mensen voor de deur van de American Dream. Ze willen dolgraag naar binnen en ze vinden dat ze dat als hardwerkende burgers ook verdiend hebben, maar er zijn steeds figuren die voor dringen. Om gek van te wor den! En van de regering ho ren ze dat ze ook nog eens medelijden moeten hebben met al die voordringers. Pre sident Donald Trump geeft de wachtenden hun gevoel van eigenwaarde terug. Dat waren ze verloren door de globalisering, of door hun onvermogen mee te komen in een steeds ingewikkelder economie. Van de Democra ten moesten ze het niet heb ben, die waren vooral bezorgd om vrouwen, minder heden en homo's. Trump doet niet aan genuanceerde beleidsvoornemens, maar praat in termen van deals: wie gaat wat betalen? Hij geeft veel mensen het gevoel dat zij nu aan de beurt zijn. Of ze er echt op vooruit gaan, komt later wel. Hij had een voorganger in de Neder landse politicus 'Boer' Koe koek, die zei: „Meneer de voorzitter, u noemt allemaal cijfers, maar zullen we het nu eens hebben over de fei ten?" Trump wil de presi dent zijn van de grote blanke middenklasse. Andere groe pen, zoals de zwarten, heb ben weinig van hem te ver- (voor sommi9er0 wachten als het gaat om bij voorbeeld de aanpak van po- litiegeweld. Boze zwarten, al dan niet verenigd in #black- livesmatter, zijn al in actie gekomen. Wat dat betreft gaan we terug naar de jaren 6o met hun bloedige con frontaties tussen de blanke overheid en zwarte burger. Er gaat een muur komen op de grens met Mexico. Illega len worden beslist buiten- gezet. Trumps ultrarechtse achterban gaat hem zeker aan zijn harde beloften hou den. De miljoenen latino's, legaal én illegaal, zullen dit niet zomaar laten gebeuren. #latinolivesmatter is slechts een kwestie van tijd. Silicon Valley en Wall Street gaan hun eigen plan trekken. Niet al leen omdat ze regelmatig door president Trump zijn bespot, maar ook omdat die zich vooral richt op het thuispubliek. Hun speelveld is natuurlijk veel groter, het omvat de hele wereld. IT-concerns en banken gaan daarom zelf handels verdragen sluiten met landen en buiten het democratische systeem eigen oplossingen bedenken in naam van een 'stabiel en geloof waardig Amerika'. Waar de overheid afhaakt, zal het niemand verbazen dat de Googles en de Facebooks openbare taken naar zich toe gaan trekken. Geld genoeg, en de burgers zijn ten slotte ook hun klanten. Ze gaan ziekenhuizen bouwen, scholen, misschien zelfs wijken of steden. Dit kan de opmaat zijn voor een veel losser Amerika, waarin delen van het land nog meer hun eigen koers varen. De burgemeester van New York doet gewoon recht streeks zaken met de burgemees ter van Peking, omdat ze voor ver gelijkbare problemen staan. Trump plaveit de weg voor een nieuw soort president. Misschien wel Mark Zuckerberg, de baas van Facebook, of Elon Musk van Tesla. Maar mocht er iets faliekant mis gaan onder het regime van Trump (een nieuwe crisis, een grote aan slag), dan zal de reflex zijn om te rug te keren naar het vertrouwde systeem. Dit effent het pad voor Michelle Obama, die als First Lady zo veel indruk maakte. zaterdag 22 oktober 2016 Mark van Assen en Bob van Huët IK BEN HIER m. m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18