Deur niet potdicht voor meer windturbines in Terneuzen La Porte d'Or en stadhuis als filmset ZEEUWS-VLAANDEREN 11 Bewonerscollectief in binnenstad Terneuzen pakt handschoen op Wim Driedijk woont in de Donze Visserstraat in de Terneuzense binnenstad. 'Wie goed kijkt, ziet dat onze wijk zoveel positiefs in zich heeft'. Hij laat het niet bij woorden. Hij wil ook daden en richtte een bewonerscollectief op. Natuurlijk, ook Wim Driedijk weet dat zijn deel van de Ter neuzense binnen stad niet zo goed be kendstaat. „Als hier iets gebeurt, wordt dat onze wijk altijd dubbel aangerekend." Probeer daar maar eens vanaf te komen. Driedijk is ervan over tuigd dat dit kan. „Het is gewoon leuk om hier te wonen. Ik ben er drie jaar geleden naartoe verhuisd uit Hulst. De huizenprijzen zijn betaalbaar en omdat ik bij Dow werk als operator, scheelt het mij veel reistijd." Onwetendheid is volgens hem de belangrijkste reden voor het imagoprobleem van zijn wijk. Het door Driedijk deze zomer opge richte bewonerscollectief - met be woners en deskundigen - wil dat allereerst doorbreken. Het initia tief kwam als geroepen. De ge meente wil meer met de binnen stad en zoekt serieuze partners, het is een wisselwerking. Dat werkt, heeft Driedijk snel gemerkt. „We hebben een nieuwe naam voorgesteld voor onze wijk, de raadsledenwijk. Veel straten zijn hier vernoemd naar raadsle den (Donze en Visser bijvoor beeld) en ook burgemeesters (Gre- nu en Van Boven). De naam 'raads ledenwijk' zie je nu al in officiële stukken terug." Een andere naam zegt wel iets, maar nog niet zoveel, realiseert Driedijk zich. Het bewonerscoll- lectief heeft veel meer in petto. De raadsledenwijk heeft volgens Driedijk alles in zich om een toe ristische trekpleister te worden. „De smalle straatjes hebben karak ter. Dat kan nog worden versterkt met nostalgische naambordjes, mooie welkomstborden en oude foto's op groot formaat." Andere ideeën zijn: het samen voegen van woningen zodat ze groot genoeg worden voor gezin- Onze wijk heeft alles in zich om een toeristische trekpleister te worden nen, het strenger aanpakken van eigenaren van verpauperende pan den, het opvullen van opengeval len plekken, het terug in de wijk krijgen van vooral kleine ambach telijke ondernemers en het ver fraaien van het wandelpark langs de Grenulaan. „Het oorlogsmonu ment bij de Middensluis kan er heen", stelt Driedijk voor. Het zijn geen simpele ingrepen. Een lange adem zal nodig zijn, on derkent Driedijk, maar 'de moge lijkheden zijn er'. „Zo pakt de ge meente al huiseigenaren aan die hun bezit verwaarlozen. Dat mag wel iets strenger." Het bewonerscollectief voelt zich alvast serieus genomen. Drie dijk: „En daar begint het mee." Terneuzen heeft volgens Van Hul le 'nu' genoeg windturbines. Hij doelt daarmee op de tweeëntwin tig molens die sinds begin 2008 in de Koegorspolder bij Terneu zen draaien. De kleine opening zit hem in het woordje 'nu'. „Want", aldus Van Hulle, „we we ten niet wat op ons afkomt in het kader van wereldwijde klimaatak koorden." Om verdere opwarming van de aarde tegen te gaan heeft ook Ne derland zich verplicht meer aan duurzame energie te doen. Extra windturbines op land horen daar bij. De Kanaalzone is nationaal als één van de concentratiegebie den aangewezen. Een consortium van de Zeeuw se coöperatie Zeeuwind en de be drijven Delta en Eneco wil hier op inspelen. Het samenwerkings verband onderzoekt of in de Ka naalzone draagvlak is voor meer windenergie. Fon ten Thij is aan gesteld als verkenner. Hij zei eer der in deze krant: „Er is geen plan, wel de ambitie tot een plan te komen." Ten Thij heeft al bewonersgroe- pen in Westdorpe, Sluiskil, Zand straat, Axel, Spui en Schapenbout geraadpleegd. Hij is dinsdag bij de dorpsraad Hoek, vanaf 19.30 uur in basisschool Op Weg. Vrij nieuw is dat het consortium om wonenden ook wil laten profite ren van windenergie via een windfonds, onder meer voor leef- baarheidsproj ecten. De speelfilm Weg van Jou wordt grotendeels in Zeeuws-Vlaande- ren opgenomen en dat is te mer ken. De gemeente Terneuzen stelt het stadhuis zelfs beschikbaar. Het Stadhuisplein van Terneu zen veranderde gisteren in een de cor voor de bioscoopfilm met hoofdrolspelers Katja Herbers en Maarten Heijmans. Dit weekend worden door NL Film opnames in het stadhuis zelf gemaakt. Op maandag verhuist de filmset naar het westen, er wordt dan de hele dag gefilmd in IJzendijke. In en voor La Porte d'Or worden opna mes gemaakt, maar de scènes spe len zich voornamelijk in het café af. Door de opnames is het niet mogelijk om te parkeren op een gedeelte van de Markt. Hier geldt een parkeerverbod tussen 08.00 en 21.00 uur. Afgelopen week zijn al filmopna mes gemaakt op de Markt in Groe- de, bij de sluizen van Terneuzen en is met een drone boven het Land van Saeftinghe gevlogen. Weg van Jou is een initiatief van de Zeeuws-Vlamingen Jan Lie- vens en Nynke van der Ploeg. zaterdag 22 oktober 2016 'We gaan er alles aan doen om echt iets moois te maken van onze wijk' Harmen van der Werf —Wim Driedijk, oprichter collectief De deur staat toch op een kiertje voor de komst van meer windtur bines in Terneuzen. Wethouder Frank van Hulle liet dit afgelopen week doorschemeren in een raadscommissie. Harmen van der Werf Terneuzen Sophie Stockman TERNEUZEN Wim Driedijk, initiatiefnemer van het bewonerscollectief raadsledenwijk binnenstad Terneuzen, in 'zijn' Donze Visserstraat: „We stellen geen simpele ingrepen voor." fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 161