VOC-verhalen rond de kaapstander Weer pleidooi voor steun uit Den Haag 4 ZEELAND Uit rapport Roland Berger komt één scenario boven water Dat do oplossing die is bedacht voor de kerncentrale Zeeuwse banen redt, is meegenomen. Maar het gaat het kabinet vooral om de veiligheid. Vorming Zeeuws nutsbedrijf lijkt gebaar om banen te redden Het kabinet heeft gisteren het rap port vrijgegeven met de toekomst scenario's voor de kerncentrale in Borssele. Daarbij zit ook de oplos sing waaraan nu wordt gewerkt: een nieuw Zeeuws nutsbedrijf, waarin netwerkbedrijf Enduris en de helft van waterbedrijf Evi- des zijn ondergebracht. De provin cie en voornamelijk Zeeuwse ge meenten, die nu al aandeelhou der zijn van Delta, moeten die netwerkbedrijven dus kopen. Met de opbrengst kan energiebedrijf Delta de verliezen op de kerncen trale dekken, totdat de energieprij zen weer stijgen. In het rapport heeft bureau Ro land Berger tien scenario's op een rijtje gezet. Die gaan er allemaal vanuit dat Delta over geld moet beschikken om de kerncentrale in de benen te kunnen houden. Dat kan door minimaal twee gezonde bedrijfsonderdelen te verkopen. Een voor een zijn vervolgens scenario's weggestreept, nadat al lereerst is vastgesteld dat het vroe ger sluiten van de kerncentrale veel duurder is dan de geplande sluiting in 2033. Uiteindelijk lijken twee scena rio's het meest kansrijk. Verkoop van Enduris en eventueel de Re tail (energielevering en multime dia) aan derden óf verkoop van Enduris (en eventueel Evides) aan de provincie en de gemeen ten. Die willen dat graag, omdat daarmee 150 tot 200 Zeeuwse ba nen worden gered. Bij een verkoop aan derden hoeft het Rijk niet garant te staan voor een banklening, bij de vor- ming van een Zeeuws nutsbedrijf wel. Dat daarvoor is gekozen, lijkt een gebaar om Zeeuwse banen te redden. Toch zijn diverse lobby's daarvoor, vanuit Zeeland en bij voorbeeld door de PvdA, niet doorslaggevend geweest. Voor het kabinet staat de nucleaire veilig heid centraal, schrijft Kamp in een begeleidende brief bij het rap port van Roland Berger. 'En niet de Zeeuwse werkgelegenheid', had hij daaraan toe kunnen voe gen. Want het adviesbureau con cludeert dat verkoop van Enduris aan derden Delta uiteindelijk toch weer in problemen kan brengen. Omdat het bedrijf in pu blieke handen moet blijven, zijn er weinig kopers en dat drukt de prijs. Als Delta daardoor later weer financiële problemen krijgt, is dat een bedreiging voor de nu cleaire veiligheid en dat wil het kabinet niet. MIDDELBURG „Als u het verhaal van Henry Hudson wilt horen, moet u even rond de kaapstander komen!" De stem van Henry Hudson zelf schalt over het dek van de Halve Maen. Zoals dat hoort volgen de landrotten zijn bevel keurig op. De enige varende replica van een i7de-eeuws VOC-schip heeft vrijdagmiddag Veere net verlaten en zet over het Kanaal door Wal cheren koers naar Middelburg. De stad die groot en belangrijk werd dankzij de VOC en dit weekeinde de VOC Dagen viert. Henry Hudson verhaalt over zijn - mislukte - zoektochten naar alternatieve routes naar Indië. En waarom toch een rivier, baai en onderneming naar hem zijn ver noemd in Amerika. Verhalen die vandaag en morgen vaker verteld zullen worden tijdens de VOC Da gen. Want de Halve Maen ligt het hele weekeinde in de Maisbaaiha- ven en is gratis te bezoeken. Wethouder Chris Simons heet te Hudson hartelijk welkom. En sprak de hoop uit dat het niet de laatste keer is dat de Halve Maen hier is. „Volgend jaar bestaat Mid delburg 800 jaar. Dan ontvangen we u graag weer." Nu ook in Zeeuws- Vlaanderen De provincie voert de druk op het kabinet om Zeeland te hulp te schieten verder op. Gis teren is een brief gestuurd aan minister Henk Kamp (Economi sche Zaken), met opnieuw de vraag om 20 miljoen euro voor een bèta college en 25 miljoen voor een Zeelandfonds. Dinsdag debatteert de Kamer weer over economische steun aan Zeeland. Bij het eerste de bat, anderhalve week geleden, zei Kamp dat hij wel iets wil doen als de provincie met con crete projecten komt. Het bèta college, een tweede university college maar dan gericht op techniek, is heel concreet, be toogt het dagelijks provinciebe stuur nu. Er is een business plan en de regio wil er 25 mil joen euro in steken. Ook is een concreet voorstel bijgevoegd voor een ontwikkelingsfonds voor Zeeland. Daarvoor heeft de provincie al 25 miljoen euro vrijgemaakt. Het provinciebestuur geeft aan dat de problemen bij de sa nering van Thermphos moge lijk zelfs in de weg staan dat Zeeland meebetaalt aan een op lossing voor de kerncentrale. Dat is tot nu toe de enige kwes tie waarbij Kamp bereid lijkt de helpende hand te bieden. 112 NIEUWS Auto rijdt hondje dood, bestuurder gaat ervan door Tweetal rijdt met te veel drank op Grote controle door politie en Belastingdienst zaterdag 22 oktober 2016 Deal Borssele is geen cadeautje aan Zeeland Den Haag Rochussenstraat 1 Vlissingen Vrije achterom Instapklaar! Vier slaapkamers Stenen schuurtje Dakkapel 2015 Dichtbij centrum Vraagprijs 149.000,- k.k. Ernst Jan Rozendaal Middelburg MIDDELBURG Een aanrijding op een over steekplaats in Middelburg heeft gistermiddag een hond je het leven gekost. De veroor zaker reed door. Het ongeluk gebeurde rond 17.15 uur aan het Fazanten hof. Het hondje, een kleine chi huahua, liep bij een invaliden voertuig waarin de eigenares se van het hondje zat. Ze sta ken samen het zebrapad over. De bestuurder van een kleine donkergekleurde perso nenauto verleende geen voor rang en reed het zebrapad over. Hierbij werd het hondje overreden. De politie is op zoek naar de bestuurder van de auto. TERNEUZEN Twee automobilisten zijn in de nacht van donderdag op vrij dag in Terneuzen betrapt op rijden met te veel drank op. De politie hield op meerdere locaties in de stad verkeers controles. Daarbij vielen de twee bestuurders door de mand. Een van hen bleek ook nog eens niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. Tegen de bestuurders is proces-verbaal opgemaakt. GOES De politie en de Belasting dienst hebben donderdag bij een grote controle in Goes voor 1552 euro aan open staande belastingen geïnd. Ook is op één auto beslag ge legd en zijn vier auto's onmid- delijk afgevoerd. Er werden twee processen-verbaal uitge schreven: één voor een verlo pen APK en één voor een ver lopen rijbewijs. Er werd gecontroleerd op de Nansenbaan, de Anthony Fok kerstraat en de Goesestraat- weg in Goes. Er zijn 3052 voertuigen ges cand. Te huur: prachtige appartementen De eerste maand nemen wij uw dubbele huurlasten voor onze rekening!* M.u.v. Reigersberg 23 thuis op Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 156