13 Waarschuwing: criminelen sturen valse mails van Ziggo Een privilege, je stervende moeder nog eens willen zien? Ik noem het onmenselijk wat ze mij aandoen keer naar Nederland te mo gen reizen, omdat ze echt ziek is, maar dat hebben ze af gewezen. Hijzelf had wel eens kun nen komen, denk ik soms. Ik had hem graag gezien. Maar het zal niet eenvoudig voor hem zijn. Misschien kan papa er niet tegen, om mij achter tralies te zien. Of een gevan genis binnen te lopen, we tend dat zijn zoon daar zit. Hij heeft dingen voor me in Nederland gedaan, mensen aangeschreven. Hij heeft me regelmatig geld gestuurd. Breekbaar Het is eigenlijk ook wel goed dat hij en mama nog nooit zijn gekomen. In de gevange nis word je gevoeliger, breek baarder, zeker wanneer er ie mand van buiten op bezoek komt en daarna weer ver trekt, de vrijheid in. Ik zie me al zitten, met mijn ouders aan de andere kant van het glas, pratend via een telefoon. Tijdens een bezoek wil je sterk blijven, niet je zwakte tonen, niet huilen of zo, want dat zou het voor hen ook al leen maar erger maken. En dan na een bezoek afscheid moeten nemen, zonder te we ten wanneer we elkaar weer zullen zien. Nee, ik weet niet of ik dat zou kunnen verdragen. En zij al helemaal niet. Ze zouden schrikken van hoe ik eruitzie, mager. Ik denk dat ik ook veel ouder ben geworden dan de jaren die verstreken zijn. Soms kijk ik in de spiegel en herken ik mijn eigen blik niet eens meer, mijn oogopslag is anders. Hij is leeg, of hard. Ik kijk naar mezelf en zie niets, zie niemand, ik heb er geen gedachten bij. Het is een ge teisterde man, maar ik ken hem niet. Ik bel wel veel naar huis, en schrijf brieven. Maar wat kan ik allemaal nog vertellen? Er is geen nieuws, er gebeurt niets. Al het goede nieuws dat er af en toe leek te zijn, heeft nooit ergens toe geleid. Buiten het rapport over het dna, de vingerafdrukken en de camerabeelden is het al ja ren stil. Ik krijg geen enkele medewerking ook. Ze zeggen dat ik eerst schuld moet be kennen, dat ik dan pas een duidelijk signaal afgeef dat ik kan terugkeren in de maat schappij. Bekijk het maar. Nu nog schuld bekennen? Het is al leen maar chantage. Dat soort dingen zet ik ook steeds in mijn brieven. Of ver tel ik over de telefoon. Papa kent me: ik ga de dingen niet beter voorstellen dan ze zijn, ik ga hem niet zeggen dat het fantastisch met me gaat ter wijl het juist echt kut is. 'Romano, je moet je zus bel len.' De bewaker geeft me het bericht door. Mensen van bui ten kunnen je niet zomaar in de gevangenis opbellen. Zij bellen naar de centrale en la ten een bericht achter dat je hen moet terugbellen. Mijn zus? Die belt bijna nooit. Ik bel papa, en hij mij als hij echt iets nieuws te mel den heeft. Met mama praten ging de laatste keren al bijna niet meer. Ze was afwezig, wist soms niet meer waar ik nou precies was. Ze heeft een tumor in haar keel, in haar long, in haar hersenen... Toen ze nog helder was, vroeg ze het af en toe: 'Romano, wan neer kom je nou eens langs? Ik ben ziek, het gaat niet goed, ik wil je in ieder geval nog één keer zien, je omhel zen, je voelen.' Dan bleef ik stil aan de telefoon, opdat ze mijn gebroken stem niet zou horen. Privilege Ze ligt al een tijdje in het zie kenhuis, in het AMC in Am sterdam. Ik wil haar graag nog eens zien. Nu ik niet mag reizen, heb ik een ver zoek ingediend voor een vi deoconferentie. In het zieken huis willen ze wel meewer ken, daar heeft papa voor ge zorgd. Maar de juez de vigïlancia, de rechter die daarover gaat, heeft het afgewezen. Met weer hetzelfde argument: ik heb niet bekend, heb geen be rouw getoond, dus krijg ik geen enkele vorm van privile ge. Noemen ze dat een privile ge, je stervende moeder nog eens willen zien? Ik noem het onmenselijk wat ze mij aandoen. Nu praat ik vaker met papa, maar met haar was mijn band altijd het beste. Onze jointjes op de bank, het was gewoon gezellig. Zij begreep me altijd wel, ze verweet me nooit iets. Ik was natuurlijk ook het eerste kind dat ze echt wilde, de zoon van haar man, van papa, niet het ge volg van een verkrachting. Ik denk dat ik meer op haar lijk dan op papa, zowel qua karak ter als fysiek. Mijn zusje huilt. Ze kan niet uit haar woorden ko men. 'Rustig maar', zeg ik. Maak je geen zorgen om mij. Ik ben onschuldig, ik kom hier écht wel uit. Ik hou het vol, dat beloof ik je.' 'Nee', snikt ze, 'dat is het niet.' 'Wat dan?' 'Mama is dood.' zou IS 550 families uit dorpen rond de stad naar Mosul zelf heb ben gehaald, zei een woordvoer der van de VN gisteren. De dorpe lingen worden vastgehouden in IS-gebouwen en functioneren als een menselijk schild tegen de Amerikaanse bommen. De VN baseert zich daarbij op lokale bronnen. IS zou in een van de dorpen ook veertig burgers heb ben vermoord. De strijders van de terreur groep doken gisteren, nog voor zonsopgang, ook plotseling op in Kirkuk, een oliestad tussen Bag dad en Mosul in. De jihadisten vielen overheidsgebouwen en een energiecentrale aan. Er vie len achttien doden: militairen en medewerkers van de centrale. On der de slachtoffers waren twee Iraniërs, die bij de centrale werk ten. Iraakse woordvoerders zeiden dat het ging om 'slapende cellen van IS-terroristen' die al een tijd je in de stad waren. Aan het eind van de dag was, volgens hen, de situatie in Kirkuk weer onder controle. Analysten stellen dat de aanval niet bedoeld was om de macht in Kirkuk over te nemen, maar om de aandacht van de strijd om Mosul af te halen. Volgens de Internationale Orga nisatie voor Migratie (IOM) sloe gen gisteren ruim 5.500 inwoners van de dorpen rond Mosul op de vlucht voor de gevechten. Inter nationale organisaties houden re kening met veel grotere aantallen vluchtelingen als de strijd de stad nadert: tot wel 200.000 men sen. In de al bestaande vluchtelin genkampen in de regio is de be veiliging opgevoerd: Irak wil voor komen dat IS-terroristen zich mengen in de nieuwe stroom vluchtelingen en zo ontsnappen. Criminelen sturen de laatste weken veel valse mails die zoge naamd van Ziggo komen. In de mail staat dat mensen een fac tuur moeten betalen. Maar als ze erin trappen en op de link klikken, wordt de computer ver grendeld. Pas na betaling van losgeld wordt de computer vrij gegeven. De hoeveelheid nep-Ziggo-mails neemt snel toe, waarschuwt beveiliger Fox-IT uit Delft. Het is niet be kend hoeveel mensen daadwer kelijk de dupe zijn geworden van de computergijzeling. De daders gebruiken een va riant van ransomware die Tor- rentLocker wordt genoemd. Tor- rentLocker gijzelt niet alleen de computer, maar steelt ook adres boeken van zijn slachtoffers. Bij elke infectie krijgen de daders gegevens van anderen die ze kunnen duperen en wordt de mailcampagne snel groter. Merwedebrug toch open voor auto's Kerst en Winter T-Wf r?-tf Kerstmarkten in Kerst in Luxemburg f€ 429 Winterwonderland in Wenen Kerst en Oud Nieuw in Passau en Wenen Reiscode: kdat303 f€ 1229 www.dejongintra.nl/busreizen OPERATIEROBOT zaterdag 22 oktober 2016 Twaalf jaar onschuldig in de cel. Mijn Spaanse nacht merrie Uitgeverij Brandt, 224 pagina's, 17,50, verschijnt 26 oktober. Een Iraakse militair camou fleert zich met stof. fotoafp DELFT SHANGHAI Een robotarm van het robotbedrijf Siasun uit Shanghai laat op een model van een menselijk skelet zien hoe het te werk gaat als medisch instrument. In Peking wordt mo menteel de Wereld Robot Conferentie gehouden, foto reuters GORINCHEM Eerst wel, toen weer niet, maar vandaag gaat de Merwedebrug op de A27 dan toch in beide rich tingen open voor personen auto's. Naar het noorden waren al beide rijstroken open, maar richting het zuiden nog niet. De brug blijft verboden voor zwaar verkeer (boven de 3.500 kilo). De politie blijft daar ook op controle ren. Die controles maakten het de afgelopen tijd noodzakelijk om rijstroken af te sluiten. De Britse politie heeft in Londen een 19-jarige tiener opgepakt die ervan wordt ver dacht een terroristische aan slag te hebben beraamd. Over motieven is nog niets bekend. volgende/keer weer! Nederlandse fakantie Awards Reiscode: bmesnOI 2-daagse busreis 5-daagse busreis vanaf 89 Reiscode: kdlux02 Reiscode: blwenOI 8-daagse busreis Winterwonderland in de Glacier- en Bernina Reiscode: eech305 Express 8-daagse bus- en treinreis vanaf 599" vanaf€ 839 12-daagse busreis Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd. 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14