Fosforfabriek een molensteen Goes heeft fors tekort op jeugdzorg Politie zet lokfiets in tegen dievenbende 2 ZEELAND CANNABIS THUISTEELT VOOR Heils JJ Callcenter Thuis telen van medicinale wiet moet uit de sfeer van illegaliteit. Tilburg zet een eerste stap. Volgt Zeeland? Wie heeft baat bij cannabis? Commentaar Zeeland heeft er een hoofdpijndossier bij. De provincie maakt zich al grote zorgen over de exploitatie van de kern centrale en de toekomst van Delta. Verder vraagt heel Zee land zich al een poosje af wat er nog terechtkomt van de groeiad- viezen van de commissie Balkenende. En nu danst er plotseling een nieuw spook door de Kloostergangen van de Middelburgse ab dij. De sanering van het Thermphosterrein dreigt de provincie heel veel geld te gaan kosten. De teller loopt vanaf november op met 700.000 euro per maand. Aan het schoonmaken van het fa brieksterrein is al 41 miljoen uitgegeven. Dat geld komt uit de fail liete boedel. Maar het blijkt lang niet genoeg te zijn. In tegenstelling tot de missers met de verbreding van de Sloe- weg, toen de provincie zich ernstig verslikte in de kosten, valt de bestuurders nu weinig te verwijten. Misschien had de provincie in 2010, toen duidelijk werd dat het milieutoezicht op het bedrijf faal de, wat breder naar deze grote vervuiler moeten kijken. Dan blijft overigens de vraag of Thermphos een saneringsfonds had kunnen vullen. In dit verband is het nuttig even goed na te denken over de resterende chemische en petrochemische bedrijven in Zeeland. Is er vervuiling? Is er voldoende geld om die terreinen weer gezond te maken? Zijn er afspraken met de moederbedrijven? De nasleep van de sluiting van Thermphos is een lesje voor heel Nederland. Tot nu toe laten we fabrikanten hun gang gaan zonder ons af te vragen wat er gebeurt bij een onverhoopt faillissement en dus een onvoorziene sluiting. De soms torenhoge kosten van een sanering dekken we niet goed af. Voor dit gat in de regelge ving is Zeeland niet verantwoordelijk. Daarom moet het Rijk bij springen in de kosten. De nasleep van de sluiting van Thermphos is een pijnlijke les voor heel Nederland Groen licht voor Wulpdal Leger Leger begint met crea-café Dat blijkt uit de bestuursrappor- tage 2016. In dat document geeft het college een tussenstand met be trekking tot afgesproken beleid. In totaal staat onder de streep van de rapportage een dieprood cijfer van bijna 2,5 miljoen euro. Een groot deel daarvan wordt veroorzaakt door het tekort op de jeugdzorg van ruim een miljoen euro. Dat is ontstaan doordat daar in de eerste helft van dit jaar vaker een beroep op is gedaan; zowel bij instellingen als GGZ en Juvent/Intervence als kleinere aanbieders en zorgboerde rijen. „Dat moeten we dus links- of rechtsom zien op te lossen", Volgens hem 'wreekt de rijkskor ting van 20 procent zich nu'. Daar komt bij dat er dit jaar geen solida riteitsprincipe is onder gemeenten die in hetzelfde schuitje zitten. Vo- Goes heeft de eerste helft van dit jaar ruim een miljoen euro tekort op jeugdzorg rig jaar losten gemeenten met over schotten op het budget de tekorten van anderen op. Overigens gaat het in Goes niet om veel jongeren die zorg nodig hebben. „Dan heb je het over tien tot twintig mensen. Maar sommi ge trajecten kosten meer dan een ton." Dorp krijgt boomgaard Almanak Op het callcenter van een groot Zeeuws bedrijf gelden strenge regels. Medewerkers moeten ge sprekken afhandelen binnen een vaststaand aantal minuten. De manager komt anders langs. Een regel is ook dat je gesprek ken moet eindigen met 'waar kan ik u verder mee van dienst zijn?' Een klant ging daar gretig op in. En daar was de manager weer. De tijdlimiet was over schreden. „Maar", sputterde één van de medewerkers voor zichtig tegen, „de klok begint dan toch opnieuw te tellen." Jouw Marktkraam dinsdag open Woensdag gaat het echt beginnen in Tilburg. De Patiënten Groep Medicinale Cannabis Gebruikers geeft dan aan vijftien mensen uit leg over de regeling voor het thuis mogen kweken van medicinale wiet. Burgemeester Peter Noorda- nus staat sinds september het zelf telen van cannabis toe als mensen van een arts een medische verkla ring hebben. De Zeeuwse burge meesters bespreken volgende maand of ze het Tilburgse voor beeld willen volgen. Marian Hutten is voorzitter van de patiëntengroep die in Tilburg het initiatief nam. „Voor patiënten brengt het rust. Ze hoeven niet meer bang te zijn dat de politie binnenvalt en de spullen meeneemt. Ook in Zee land hebben patiënten hiermee te maken gehad. Het heeft niets meer te maken met het gedoogbe leid. Het is geen kwestie van justi tie, maar van gezondheidszorg. Wij snappen dat er controle moet zijn op de teelt, maar dat moet in onze ogen niet de politie doen, maar hulpverleners van bijvoor beeld de gemeente." „De keuze in de apotheek is zeer beperkt. Slechts enkele verzeke raars vergoeden medicinale canna bis. Veel artsen willen het ook niet voorschrijven." „Vijftien is een mooi aantal om mee van start te gaan. We staan pas aan het begin. We zouden graag zien dat dit beleid landelijk doorbreekt. Daarom gaan we ook een brief aan de minister schrij ven om dit te bereiken." Er zijn voldoende wetenschappe lijke gegevens beschikbaar die aantonen dat cannabis werkt bij: pijn, spierkrampen en spier- trekkingen bij MS of ruggen- mergschade misselijkheid, verminderde eet lust, vermagering en verzwak king bij kanker en aids misselijkheid en braken als ge volg van medicatie of bestraling bij kanker, hepatitis C- of hiv-in- fectie en aids chronische pijn (voornamelijk als de oorzaak in het zenuwstel sel zit, fantoom-, aangezichts- of chronische pijn die blijft bestaan na het genezen van gordelroos) syndroom van Gilles de la Tou- rette therapieresistent glaucoom Ook komen er steeds meer gege vens en positieve berichten over de werkzaamheid van cannabis bij andere aandoeningen. Alleen zijn de wetenschappelijke bewij zen daarvan nog onvoldoende. Voorbeelden hiervan zijn de ziek te van Crohn, epilepsie, jeuk, mi graine, reuma, reumatoïde artri tis, ADHD en hersentrauma. Met behulp van lokfietsen pro beert de politie de forse stijging van het aantal fietsendiefstallen in Middelburg terug te dringen. Volgens woordvoerder Esther Boot worden de laatste weken veel fietsen gestolen. „We zien een stijging van het aantal aangif tes." Een exact aantal kan ze nog niet geven. Maar ze geeft wel aan dat de stijging opvallend is. Tijdens bijeenkomsten van de verschillende wijktafels wordt door de politie gewaarschuwd voor de toename van de diefstal len van fietsen. Agenten hebben het idee dat het vooral om georga niseerde diefstallen gaat, waarbij fietsen in bestelauto's en op karre tjes worden geladen en afgevoerd. Lokfietsen zijn normale fietsen die zijn uitgerust met GPS-volg- systeem. De politie stalt ze op plaatsen waar veel fietsen worden ontvreemd. Zodra een lokfiets wordt verplaatst, krijgt de politie een seintje. De GPS-zender geeft door welke weg de gestolen fiets aflegt. Op deze manier kunnen verdachten worden opgespoord. Boot raadt eigenaren aan om een fiets niet alleen op slot te zet ten, maar ook vast te ketenen. zaterdag 22 oktober 2016 li SINT-MAARTENSDIJK Vakantiepark Wulpdal bij Sint-Maartensdijk kan er ko men. Een meerderheid in de Thoolse raad stemde donderdag in met de komst van de 167 vakantiewonin gen. De SGP is tegen het plan vanwege mogelijke ver storing van de zondagsrust. Roompot zal na de realisa tie van het park de verhuur op zich nemen. De bouw van de eerste vakantiehuis jes staat gepland voor be gin volgend jaar. ReShare KLEDINGHERGEBRUIK I SINT-MAARTENSDIJK Het Leger des Heils in Sint-Maartensdijk begint dinsdag 1 november met een crea-café. Vanaf die dag kunnen jong en oud om de veertien dagen terecht in Loods 3 aan de Sport- laan 3. Onder het genot van een kop koffie of thee wor den onder meer gezel schapsspellen gespeeld en creatieve avtiviteiten uitge voerd. Het crea-café duurt van 10.00 tot 11.30 uur. De toegang is gratis. De forse korting van het Rijk op zegt burgemeester René Verhulst. HEINKENSZAND de budgetten voor jeugdzorg heeft Goes in de eerste helft van dit jaar een tekort van een miljoen euro bezorgd. Luc Oggel Goes De dorpsboomgaard van Heinkenszand gaat er ko men. Op 12 november wor den de hoogstamfruitbo- men geplant. De boom gaard met 21 bomen komt aan het Sloepad, bij molen de Vijf Gebroeders en is er gekomen dankzij de actie adopteer een boom en sponsoring. Voor het onder houd kan de dorpsraad re kenen op steun van Natuur monumenten en Het Zeeuw se Landschap. Tip? redactie@pzc.nl THOLEN In het voormalige 01000-pand in de binnen stad van Tholen gaat dins dag de Jouw Marktkraam winkel open. Ondernemers en particulieren kunnen er een stelling huren om hun spullen in te verkopen. Ook in Goes en Kamperland zijn al soortgelijke winkels te vin den. Hpii Nooit meer Theo Giele Vlissingen Wat is het verschil met het huidi ge gedoogbeleid van vijf plan ten? Medicinale cannabis is verkrijg baar bij apotheken. Waarom zou je dan zelf wiet telen? Vijftien mensen doen nu mee in Tilburg. Is dat niet wat weinig? bron: brochure Medicinale Cannabis, ministerie van VWS. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 136