Genomineerd b> WANDELROUTE Zuid-Holland O Strandgapers O Eekhoorns spotten Vrolijke vogels Hollandse Kalahari Je moet van wereldniveau zijn om verkozen te worden tot mooiste natuurgebied van Nederland. Een verkenning (14 km) van de Hollandse Duinen, een van de dertien kandidaten van deze publieksverkiezing. Tot 1960 waren op de stranden van Scheveningen, Wassenaar en Katwijk nog schelpenvissers in de weer. Met een schelpenbeugel schraapten ze strandgapers, kokkels en mossels uit zee. Eind 19de eeuw zou het gaan om 30 ton schelpen per jaar. In Den Haag werden er wegen mee verhard, zoals het Lange Voorhout. Ook verzamelde men zeesterren, als mest voor de duinakkertjes van de Katwijkse boeren. Die 'dellen' liggen in de luwte van de duinen, op de weg terug naar af. Tussen het vele moois ligt m de Hollands Duinen ook een deel van de Atlantikwall uit de Tweede Wereldoorlog verstopt. De muur volgend komt het pad bij een tankgracht, een plas, een bosje en een meertje. De duindoornstruiken dragen knaloranje bessen tjokvol vitamine C. In de winter kunnen de bessen gaan gisten. Voor sommige vogels - spreeuw, lijster, krams vogel is het oppassen geblazen om al snoepend niet dronken te worden. Dat lukt niet altijd. Beoogd 'Nationaal Park' Hollandse Duinen tussen Hoek van Holland en Langevelderslag heeft strand- wallen, duinen, landgoederen, zeedorpen, stuifzand vlaktes en vennen. Een fraai gebied dus dat veel mensen trekt. En dieren. Vroege vogels kunnen reeën spotten, een vosje zien en zelfs eekhoorns. Afgekloven dennenappels verraden hun aanwezigheid. Ze leven in dit bos, dat ooit alleen uit dennen bestond die het stuivend zand moesten temmen. Het is een van de mooiste plekken in de Hollandse Duinen, een uitgestrekte vlakte van bleek fijn zand. Een landingsbaan voor de wind is het, die het zand constant in be weging brengt. Je ziet er ribbels, kuilen, hopen en kammen. Duinkoppen zijn half weggeslepen, helm en zandzegge doen hun best te overleven. In de volksmond wordt de stuifzandvlakte Hollandse Kalahari ge noemd, naar de halfwoestijn in Afrika. Tekst: Nanda Raaphorst Illustratie: Caarten.nl natuurlijkwandelen.nl hollandsduin 49 zaterdag 22 oktober 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 112