Vijf serieuze mannen en een grapjas 9 De PvdA is beschadigd en ik wil de partij wakker schudden zen onder curatele moeten stellen, om ze op orde te brengen. Je mag nooit dra len met ouderen in zo'n kwetsbare posi tie. En dat is dus al jaren gaande, we pra ten er nog steeds over." „Ik heb het zeifin de fractie voorgesteld en de meeste mensen waren het met me eens, en toch gebeurt het niet. Den Haag zit te veel in een bestuurlijk denken. Wij financieren als belastingbetaler die verpleegtehuizen, maar kunnen niet aangeven hoeveel verpleegsters er moe ten werken. Wij zijn de zeggenschap over elementaire zaken kwijtgeraakt, dat voelen mensen ook bij bijvoorbeeld grote ROC's en Europa. We moeten in Den Haag de normen van de beschaving bepalen." „Ik ga direct op de problemen af. Ik spreek veel met ondernemers, die alle maal mensen in vaste dienst willen ne men. Maar door de Wet Werk en Zeker heid en loondoorbetaling bij ziekte zijn ze heel onzeker geworden. De risico's zijn te groot. Ik zou zeggen: ga zo snel mogelijk weer om de tafel. Maak een so ciaal akkoord 2.0. Als je je oor te luiste ren legt, kun je niet anders." „Als het gaat over Europa of de Brexit, wordt iedereen die anders denkt wegge zet als schreeuwer, laagopgeleid, ie mand die het niet snapt. Terwijl dat vroeger onze achterban was. Dat komt omdat de PvdA in de top wordt bevolkt door hoogopgeleiden, die bevriend zijn met ambtenaren en diplomaten." „Ja, maar ik heb altijd mensen opge zocht. Toen ik in de jaren 90 in de Am sterdamse Pijp werkte, vroeg ik in mijn partij: wie praat hier met de marktkoop lui van de Albert Cuyp? 'Met die fascis ten praten we niet', kreeg ik te horen. Terwijl die markt de motor van de wijk is. Dat bestuurlijke dédain tref ik nog steeds aan. Ik ben gewoon met ze gaan praten, vraag maar na, ze kennen me nog steeds op de Albert Cuyp." „Ik ben voor een referendum waarbij je uit drie opties kunt kiezen. Bijvoor beeld: doorgaan met Europa, het hui dige Europa veranderen of een Nexit. Als één van de drie geen meerderheid heeft, ga je met de twee grootste uit komsten door en houd je nog een refe rendum. Zo organiseer je betrokken heid. Nu sluiten we ons af voor kritiek en gaan gewoon door met Brussel groter maken. Mensen willen dat niet." „Het vrije verkeer moet aan banden worden gelegd. Het is een geloofsartikel geworden, maar Nederlandse bouwvak kers zijn de dupe. Duitsland wilde op een gegeven moment dat een Bulgaarse vrachtwagenchauffeur op Duitse bo dem het Duitse minimumloon kreeg betaald. De Europese Commissie heeft ze berispt, krankzinnig." „Er kan nog wel een tandje bij, ja. Als in tegratie je lief is, moet je de lange arm van Ankara een halt toeroepen. In Ne derland is geen plaats voor Diyanet (Turkse staatsclub die imams betaalt voor 150 moskeeën in Nederland, red.). Kerken moeten zichzelf toch ook be druipen? We moeten duidelijke morele grenzen aangeven. Zeggen wat de nor men zijn. De boerkini en de hoofddoek: dat is een vorm van onderdrukking van vrouwen." „Als zij dat willen. Maar vraag mij niet als PvdA'er om het goed te keuren. Het is een door mannen en een geloof opge legd kledingstuk. Ik zie nergens een man met een boerkini de zee in gaan. Wees daar gewoon duidelijk in. Dat hoort de lijn te zijn in de sociaaldemo cratie. Ik sta voor emancipatie van de vrouw." „Als beschaafd land moeten we echte vluchtelingen opvangen en meteen hel pen met de taal en een baan zoeken. Maar we moeten ook duidelijk maken dat mensen uit veilige landen hier geen kans maken. Je zal verscherpte grens controles moeten houden. En als je toch hier met een Albanees paspoort komt, moet je met het volgende vliegtuig te rug. Als je de deur openzet voor ieder een, is de verzorgingsstaat onhoud baar." „Daar ben ik niet mee bezig. Ik probeer nog één keer de sociaaldemocratie te veranderen. Als dat niet lukt, is het dui delijk dat de partij een andere koers kiest. Maar als het partijbestuur me vraagt, ben ik als lijsttrekkerskandidaat ook bereid opnieuw de Kamer in te gaan." KANDIDAAT-LIJSTTREKKERS zaterdag 22 oktober 2016 'sorry' geloof ik niet' Kun je dat Samsom verwijten? Waarom bent u een betere lijsttrek ker dan Asscher? U vindt links 'stuitend arrogant' ge worden. U bent zelf toch ook hoogopgeleid, met uw master politieke economie? Lost een bindend referendum iets op? Wat moet er dan gebeuren? U vindt de PvdA te soft over integra tie. Bij de PvdA zijn ook vrouwen die een hoofddoek dragen. Mag dat niet? Hoe denkt u over vluchtelingen? U zinspeelt soms op een nieuwe partij beginnen. Is dat wat u wilt? De PvdA staat op 9 zetels in de peilingen en toch willen 6 mannen de kar gaan trekken bij de geplaagde partij. Onder hen is GeenStijl-verslaggever Tom Staal. Het is een grap natuurlijk, maar Staal heeft alvast een gelikt campagnefilmpje en dito foto's laten maken. „Het wordt tijd om het anders te doen bij de PvdA. En daarom stel ik, Tom Staal, mij beschik baar als lijsttrekker van de Partij van de Arbeid. Want zeg nou zelf, dat heeft de par tij nodig. Dat heeft u nodig. En bo venal, dat heb ik nodig", zegt hij in het film pje. De kans dat Staal op de lijst van de PvdA komt is nul. De lijsttrekker van de huidige regeringspartij moet voldoen aan een profiel schets. Hij of zij moet een 'so ciaaldemocraat in hart en nie ren zijn' en een 'aanspre kende persoonlijkheid met grote politieke ervaring, nationaal en internati onaal'. De kandidaat stellingscommissie buigt zich daarover en voert sollicitatie gesprekken. Vervol gens oordeelt het par tijbestuur op 7 november wie de kandidaten zijn. Partijleider Diederik Samsom, vicepremier Lodewijk As scher en Kamerlid Jacques Monasch komen wel door die ballotage. Maar voor PvdA'ers van buiten Den Haag wordt het al lastiger. Toch willen PvdA-fractievoorzitter van Ridderkerk Gerard Bosman en Pelle Oosting uit Deventer een gooi doen naar het lijst trekkersschap. Bosman is in de partij relatief bekend. Op congressen spreekt de Ridderkerker vaak als het linkse geweten van de partij, wat wel eens tot erger nis in de zaal leidt. Hij is kri tisch ten opzichte van de sa menwerking met de VVD en wil dat de partij progressiever wordt. Eerder dit jaar riep Bosman Samsom nog op te vertrekken als partijleider. Oosting presenteert zich als 'nieuw gezicht, frisse blik en een linkse koers'. Hij werkt nu als raadsadviseur en loco griffier bij de gemeente Deventer. Maandagochtend sluit de aanmeldtermijn. De leden kunnen stemmen vanaf 24 november. Wie wil stemmen, kan extra snel lid worden voor twee euro per maand. Op 9 december wordt de uit slag bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10