2016 9 meer. In de demonstratie op 2t okto ber, een protestmars naar de sport hal, liep hij mee met zijn vrouw. Hun jonge dochter zat in de buggy en hield een protestbord vast. 'Ik wil later geen hoofddoek dragen', stond er op. Ed verhuisde eerder uit Helle- voetsluis vanwege de overlast van een azc daar. Nu vertelt hij in zijn be- drijfskantoor op het industrieterrein. Zijn verhaal heeft hij op drie Aatjes geschreven. Eerst wil hij gezegd hebben: „Ik distantieer me van het gedrag van die jongens tijdens die bijeenkomst. Dat was niet goed." Maar dat was niet waar het om ging. „Het liep daar zo hoog op omdat mensen zich al ja ren niet gehoord voelen door de poli tiek. Alles werd hier in achterkamer tjes geregeld. We denken dat we hier in een vrij land leven, maar dat is niet zo." Dat gevoel kwam in de sporthal van Steenbergen met een knal naar boven. Beter imago Yvonne van Deursen schrok zich rot van die knal. Ze woont al r8 jaar in Steenbergen, maar dacht toen: 'Wat is dit eigenlijk voor een dorp?' „Ik ging op straat om me heen kijken naar voorbijgangers: zou die voor of tegen zijn? Het leek of een onder huidse angst naar boven kwam bij veel mensen." Terwijl ook zij best twijfels had: 6oo asielzoekers, is dat niet wat veel voor Steenbergen? Ze ker als die op één plek komen? Ed Hobo (woont 20 jaar in Steenbergen) had diezelfde twijfels, maar is stelli ger: „Je moet vluchtelingen daar hel pen. Die mensen zijn niet zo als wij. Ze gedragen zich niet zoals wij. En dan een azc naast een basisschool willen bouwen? 70 procent van de mensen hier vond dat helemaal niets." Die 70 procent ('eigen telling', zegt Ed) kreeg hun zin. Er kwam geen azc in Steenbergen. De rust keerde terug. Yvonne: „Er werd al vrij snel niet meer over gesproken. Volgens mij willen mensen die periode het liefst zo snel mogelijk vergeten. Hebben de schreeuwers gewonnen? Nou, de dag na die bijeenkomst in de sport hal hebben zich 33 nieuwe vrijwilli gers bij Vluchtelingenwerk gemeld. Dat is de andere kant van het ver haal. En ik merk dat veel onderne mers nu hun best doen Steenbergen weer een beter imago te geven." Vanuit dat groepje betogers werd geroepen dat wij racisten waren, nazi's. Dat zijn we niet Ed Hobo: „Ik ben vooral teleurge steld. Dat er in de politiek een groep mensen was die dacht dat ze er wel even een azc doorheen kon drukken. Dit soort grote vraagstukken moet je gezamenlijk oplossen." Hij heeft zich inmiddels aangeslo ten bij de lokale Volkspartij. „Ik denk dat de mensen in Steenbergen er nu meer vertrouwen in hebben dat ze buiten de politiek om dingen kun nen bereiken. We moeten ook niet gaan zitten sikkeneuren met elkaar, maar positief met Steenbergen aan de slag gaan." Niet alleen in Steenbergen, maar in heel Nederland is het asieldebat in middels tot rust gekomen. Niet door bezinning, simpelweg omdat er veel minder asielzoekers hierheen ko men. Maar, zeggen Ed en Yvonne, als dat verandert, kan wat in Steenber gen gebeurde, zo weer gebeuren. Yvonne: „De geschiedenis leert dat we zelden van de geschiedenis le ren." Ed: „Als dit beleid zo doorgaat, stevent Europa op een oorlog af. On ze normen en waarden worden te grabbel gegooid." donderdag 20 oktober 2016 JURONK bak/M, De rust is teruggekeerd in Steenbergen, fotoarie kievit Yvonne van Deursen was voor de komst van een azc. Ed Hobo wil geen asielzoekers in Steenbergen, foto's arie kievit -Ed Hobo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9