Luusteren op je computer Racerunning naar Zeeland WOON 12 ZEELANI Streektaal Da's vast en zeker wa voo joe Rinus", zegt 'n vrouwe van bie ons op 't durp, binst a ze op een dikke witten en veloppe wiest. 't Was een paor weeken gelee- jen. Op 'n maondag. In den achter middag. Ik weeten nie mêê wao 'k mee bezig was. Misschiens wel mee niks, toen de deurbelle goeng. En toen 'k open gedaon 'ao, zag ik ze dao staon. Allicht kwam ze binnen mee d'r envelop pe. En toen kwam 't 'êêle verhaol. Dat 'eur man en se sie kennisse 'aon gekregen jaoren geleejen an 'n echtpaor uit Friesland. „Om percies te ziin, die kommen uut Het Bilt." En laot dien man, Al- dert Cuperus, noe toch ook in de krante stikjes schrieven en ook nog in dialect. „Da's toch ook wè de moeite ee?", goeng ze vèder. En ze vertellende dat die Friezen 'n kêêr gelogeerd waoren bie ud der en kort daonao schreef Aider mee vee respect in z'n 'Bildt- spraak' het volgende stikje. „Bierfliet der't de ütfiner fan 't hirringkaken wegkomt. Wullem Beukelsseum hytte de man die't folgens de overlevering op 't eand fande dartynde-begin feertynde eeuw 't hirringkakken ütfon." „Kan je 't lezen?", vroeg ze. Ik knikkende van jao, want éérlijk gezeid, dat viel glad nie tegen. En ze vertellende dat 'r mee die mén sen best goed te praoten viel. Jao, dao binnen natuurlijk wel ienkele woorden die echt voor Zêêland en speciaal voor 't Land van Ke- zand in zwang binnen. Zöas: 'n slunse, platte zeuge of een scheu- teldoek. Da was Aldert ook al opgeval len, mao 't schoonste is natuurlijk dan Aldert vanaf dien tied de dia lectstikjes uit Zeeland onder z'n öögen kriegt. En dat brocht 'm vo rig jaor tot d'n volgende publica tie in z'n krante: „Ons Seeuwse frinden stuurden mij 'n stikky in de streektaal fan Suud-Beveland dat mij geweldig ansprak. 't Is skreven deur Engel Reinhoudt. Ik hew't in 't Bildts fertaald: Süwer en eerlik? D'r sit peerdeflais in rundergehakt, d'r sit ezelflais in hamburgers, d'r sit ferkensflais in shoarma, d'r sit slangefel in skoe- nen, d'r sit water in de 'plof hin, d'r sit... graaisucht in bankiers en direkteuren en in bestuurders fan publike instellings." Noe was Aldert kortgeleejen in z'n computer gaon zoeken en dao vond ie al z'n stikjes voor de kran te van de leste paor jaor. En die printende die allemao uut, dee ze in 'n enveloppe en jao 'óór, die goengen nao z'n Zeeuwse vrien den. En die vrouwe, die brocht dat 'êêle pak dus dien maondag- middag naor Rinus. Dao zit van al les in. Over de poletiek, over de cursus Bildts op de computer, over Goeie Doelen en over 'n Nóódpakket. Je kan 't zó gek nie noemen. Aldert die 'eit 'r over ge schreven. En net as bie ons, is dao flienk vee belangstellieng voor. Jao, 't leest nie zo makkelijk, maor mee 'n bitje moeite is het te doen. „Je moet eigenlijk die stikjes van Aldert 'n kêê fluusterend lee- zen, dan lukt 't het beste", zegt de vrouwe van d'enveloppe. Ik knik ken van jao en dienken: mao dat zeggen de mééste ménsen ook te gen me. „A je die stikjes in 't Zêêuws zó stille voo j'n leest, dan kom je d'r wel uut 'óór", vertellen ze dan. En dat is waor ook. En a je ze nie kan lezen, dan luuster je d'r mao nao op je computer. Toch? Atletiekvereniging Delta Sport in Zierikzee onderzoekt of ze de sport racerunning kan aanbie den. Racerunners zijn een soort driewielfietsen zonder pedalen, waarmee mensen met een licha melijke beperking als cerebrale parese (spasticiteit) of spina bifi da (open rug) kunnen lopen of rennen. Op zaterdag 19 november houdt Delta Sport een clinic, waar belangstellenden kunnen kennismaken met de sport die in Zeeland nog nergens te beoefe nen is. Aanstichtster is de achtja rige Janna Heijboer uit Burgh-Haamstede die, doordat ze door zuurstofgebrek bij vroeg geboorte cerebrale parese heeft, geen geschikte sport kan vinden. Racerunning vindt ze fantas tisch, maar daarvoor moet ze naar Rotterdam. Voor moeder Annemarie was dat reden om bij de Zierikzeese atletiekvereniging aan te kloppen. Daar moesten wat hobbels worden genomen, vertelt voorzit ter Sebastiaan Heikoop. „Is er vol doende markt en hoe kom je aan gekwalificeerde trainers?" In sa menwerking met de fysiothera peut en de moeder van Janna zet de club er toch de schouders on der. „Om nog meer mensen aan het sporten te krijgen." Dat ge beurt met medewerking van het racerunningteam van het VU Me disch Centrum in Amsterdam. Bewegingsagoog Arnoud Edel man Bos komt 19 november naar Zierikzee om uitleg te geven. Hij neemt ook racerunners mee, zo dat kinderen het kunnen uitpro beren. Santander 2,5+2 zits Gazelle inruilnctie geldt in de complete BCtie zitmeubelen en interieurs donderdag 20 oktober 2016 In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Ri- nus Willemsen in het dialect van Zeeuws- Vlaanderen. Esme Soesman Zierikzee Als Janna op de racerunner zit, straalt ze. Zelfs al zitten haar benen, zoals op de foto, in het gips. foto annemarie heijboer Info en aanmelding: racerunning@avdeltasport.nl Zie ook: avdeltasport.nl COMPLEET TV/AudiO/HIFI- Dressoir Eetkamertafel 4 Eetkamerstoelen Salontafel CONSUMER FINANCE 2+Hoek+3+Longchair lounge hoekbank Brasil Topper in onze collectie met weergaloos en ongeëvenaard zitcomfort. Uitgevoerd in Stofcategorie 1 met naar keuze prachtige contrastbies. Leverbaar in diverse bekledingen en kleuren. Normaal J&99> nu 1299,-. Als 2+Hoek+3: Vrijdag En zelfs op deze actieprijs krijgt u nog de HOOGSTE INRUILKORTING! Met zijn stevigheid en elegantie volgt bet de traditie. Naast een strak design onderscheidt dit bankstel zich door zijn countrystyle. Uitgevoerd in Supreme. Tevens leverbaar in diverse bekledingen en kleuren. En zelfs on deze actieprijs krijgt u nog de HOOGSTE INRUILKORTING! Da's thuiskomen! bergen op zoom Wassenaarstraat 45 - centrum stad eindhoven w. van Konijnenburglaan ld - Woonboulevard De Kade heerlen in de Cramer 76 - Woonboulevard Heerlen middelburg Mortiereboulevard 12 Woonboulevard De Mortiere NiEUWEGEiN De Liesbosch 70 oosterhout Beneluxweg 3 - naast McDonalds oss Frankenweg 31 - woonboul. Oss-Oost En zelfs op deze actieprijs krijgt u nog de HOOGSTE INRUILKORTING! CBW-erfeend openingstijden: Maandag t/m Vrijdag 09.30-21.00 uur gSEBSEHÜ Zaterdag 09.30-17.00 uur. Zondag gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 95