OM eist negen jaar voor steekpartij op Turf kaai ELKE www.debommel.com 10 ZEELAND OPEN! 107, 179, 80,10 Op Schouwen-Duiveland en op Tholen staat de naam Van Duivendijk voor solide scheepsbouw. Nu zijn alle Van Duivendijkwerven geboekt. VAN DUIVENDIJK SCHEEPSBOUW ZONDAG Het liefst eigen baas „Eigenlijk was hij de dorpsgek", zegt advocaat Peter van Zon over zijn ietwat zonderlinge cliënt van 54. Al sinds zijn tienerjaren door Jan en alleman gepest, ook door Van de Velde. 'Einstein', noemt de Middelburgse jeugd hem. Die bij naam krijgt hij door zijn warrige grijze haar en zijn dito snor. Als je 'brrrr' in zijn oor roept, wordt hij helemaal gek, dan wordt het een dolle boel, aldus één van de getui gen in het strafdossier van Ein stein. Ter B. heeft er zelf ook last van. Hij is talloze keren naar de politie geweest. Maar omdat het alleen maar pesterijen zijn, geen strafbare feiten, kan die niet echt iets doen. En ook andere hulpverleners laten hem in de steek. 'Je bent ook een rare. Kijk eens naar wat je aan je zelf kunt veranderen', vertellen ze, volgens de raadsman. Ten langen leste schaft Ter B. in 2012 al een mes aan. Dat wordt door de politie in beslag genomen, maar anderhalf jaar later heeft hij toch weer een mes. Hij wil daar mee kunnen dreigen als het weer Hij was zo rustig, ik geloof niet dat hij net daarvoor iemand heeft neergestoken eens mis loopt. En mis loopt het, het blijft echter niet bij dreigen. Op 1 maart 2024 komt hij Van de Velde tegen. Samen met nog twee vrienden van hem. Ze zijn dron ken, vieren carnaval. Eén van de twee vrienden ver klaart later dat Van de Velde en Einstein vaker met elkaar over hoop lagen. En die dag weer, op de Koningsbrug. Er ontstaat een kort opstootje en dan rent Ter B. weg. Uiteindelijk naar een café aan de Turfkaai, Van de Velde komt hem achterna en vlak voor het café of zelfs al in het halletje ervan steekt de geplaagde man zijn belager neer. Meteen loopt hij het café in, bestelt op z'n dooie gemak een port en wacht op wat komt. 'Hij was zo rustig, ik geloof niet dat hij net daarvoor iemand heeft neerge stoken', zegt een cafébezoeker te gen de politie. De vraag is of er sprake is van ge rechtvaardigde zelfverdediging, noodweer en of er eerst is gedreigd om te waarschuwen. Dat vinden Ter B. en Van Zon wel, het Open baar Ministerie niet. Volgens de aanklager had de man gewoon moeten wegrennen of het café in moeten vluchten. „Had ik het maar gedaan", zegt de verdachte. „Dan was dit allemaal niet ge beurd." De moeder van Dennis maakte een lieveheersbeestje van mozaïek, het symbool van zinloos geweld. Daar wil Einstein echter niet aan denken. „Het was geen zinloos ge weld. Er is sprake van geweld dat is veroorzaakt door het slachtoffer zelf." Hij geeft de politie de schuld, het slachtoffer en daarna pas zich zelf. Uitspraak op 2 november de Bommel Meubelen 139,- >7- I A 3 W ütlV&A 199,- Cckt I a/w 429,- e geur van hout zweeft de kamer in. Teer en touw lijken ook on der handbe reik. We ho ren gehamer, gezaag, geschaaf. Van Duivendijk is de naam. Of Van Duijvendijk. Of Van Duy- vendijk. Gekende scheepsbou wers sinds 1737. Hans van Dui vendijk zocht de geschiedenis van de scheepsbouwersdynastie uit en publiceerde zijn verhaal in het boek Het liefst eigen baas. De scheepswerven van de familie Van Duijvendijk. Daarin lezen, daarin bladeren, dan ruik en hoor je de werf. Veel vergane glorie. Maar niet alle maal. Van de 35 werven die on der de vlag van de familie Van Duivendijk opereerden, zijn er nog twee in bedrijf: in Tholen en in Bruinisse. Daarmee belanden we meteen bij de Zeeuwse component in het boek. Die is sterk. Alleen al omdat de oorsprong van de fami lienaam in het dorp Duivendijke op Schouwen ligt. Alle scheeps bouwers stammen af van de in 4703 geboren Jan van Duijven- dijck, die in 2737 een scheeps werf in Lekkerkerk koopt. Om dat in zijn en alie volgende gezin nen de zonen vrijwel allemaal 'scheepmaker, scheepsbouwer, scheepstimmerman, scheepsij- zerwerker of scheepsbouwmees ter' worden, ruikt de naam Dui vendijk al eeuwenlang naar hout en teer. Waarom alle zonen voor het ambacht zwichtten? Melis Dzn. (2939-2022) van de scheepswerf Zeelandia in Tholen licht in een interview in 2002 een tipje van de sluier op: „Ik loop hier al van af mijn vierde jaar op de werf te spelen en zo is het ook met mijn zoon gelopen. Eigenlijk is het met al die generaties zo gegaan. Ik mocht best een ander vak gaan leren. Op de HBS voelde ik me helemaal niet thuis. Na drie jaar hield ik het voor gezien en ben naar de ambachtsschool ge gaan. De werf trok me enorm, Eindhoven Utrecht Rotterdam Strijen (Zondacft^lst^ Breda De Lier Zoeterwoude Amsterdam nieuwi donderdag 20 oktober 2016 Pieter van Klinken Den Bosch Tegen Robert ter B, die heeft be kend dat hij op 1 maart 2014 op de Turfkaai in Middelburg de ne gentienjarige Dennis van de Vel de doodstak, is gisteren in ho ger beroep bij het gerechtshof in Den Bosch negen jaar cel geëist. Dat is dezelfde straf als hij twee jaar geleden van de rechtbank in Middelburg kreeg. —Cafébezoeker Stoel Andy 129,- Stoel Ice Armstoel Factory 4249,- Stoel Xander I k 3 U simsin. V| M Jan van Damme rPrijs bij inlevering van bijbehorende kortingsbon Geldig t/m 31 oktober 2016 op vertoon van deze kortingsbon met barcode. Niet inwisselbaar op bestaande orders. Max. 1 bon per klant/adres. Tegoedbonnen en cadeaubonnen kunnen niet worden gebruikt bij deze actie. Niet geldig in onze webshop. De scheepswerven van de Familie van Duijvendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 93