8 NI ASIELDEBAT Een jaar geleden liep een bijeenkomst over een aze in Steenbergen volledig uit de hand door felle spreekkoren. Nederland reageerde verbijsterd. „Maar het kan zo weer gebeuren." De sfeer op de markt in Steenbergen werd steeds grimmiger, die donderdagmiddag in ok tober vorig jaar. Yvonne van Deursen en Ed Hobo stonden er recht tegenover elkaar, enkel geschei den door wat politieagenten. De eer ste is vóór de komst van een azc in het stadje, de tweede fel tegen. Er vliegen scheldwoorden én eieren door de lucht. Het blijkt een voorbo de van wat een week later nog zal ko men. Nu leunt Yvonne thuis op de eetta fel en zucht zacht. „Als ik terugkijk op die periode, overheerst de schaam te." „Nou", zegt Ed Hobo. „Bij mij is het vooral teleurstelling." Morgen is het een jaar geleden dat de Brabantse plaats Steenbergen op eens het middelpunt van het Neder landse asieldebat werd. Een door de gemeente belegde informatiebijeen komst in de plaatselijke sporthal ont aardde in een onfrisse schreeuwpar- tij. De toespraak van een vrouwelijke voorstander van de komst van een azc werd overstemd door spreekko ren: 'Azc, weg er mee'. Maar ook: 'Daar moet een piemel in'. Ge schreeuwd door een groep jonge mannen, achterin de zaal. Ze halen alle journaaluitzendingen. Een sati risch televisieprogramma vertoont niet veel later een dodelijke sketch van het 'Steenbergs Piemelkoor'. Het 'dikke BMW'-incident in Oranje, waarbij een boze bewoon ster werd weggetrokken bij de auto van staatssecretaris Dijkhoff, was al geweest. De rellen voor het gemeen tehuis in Geldermalsen moesten nog komen. Op 21 oktober 2015 werd 'Steenbergen' het symbool van het nationale ongemak met de komst van tienduizenden asielzoekers. En Steenbergen werd hét voorbeeld van de manier waarop het debat niet ge voerd moest worden: oververhit en zonder respect. Papieren hart Yvonne van Deursen was er niet bij die avond in de sporthal. Ze durfde niet meer. „Een paar dagen eerder Het leek of er een onder huidse angst naar boven kwam bij veel mensen zou Geert Wilders naar Steenbergen komen, toen was er al gedoe over de eventuele komst van een azc. Om een tegengeluid aan Wilders te ge ven, zijn we die dag met een groepje naar de Markt gegaan. Ik had een groot papieren hart meegenomen. Achteraf gezien was dat nogal naïef. Die anti-azc-demonstranten kwa men steeds dichter naar ons toe, za ten aan mijn hart, gooiden eieren. Het was beangstigend." Yvonne (64 jaar, voorzitter van de Wereldwinkel in Steenbergen) ging naar huis met een gebroken hart - letterlijk én figuurlijk - en eierstruif op haar kleren. Ed Hobo (57 jaar, zelfstandig onder nemer) stond in de andere groep op de Markt. Hij was (en is) tegen de komst van een azc. „Vanuit dat groepje tegendemon- stranten werd geroepen dat wij racis ten waren, nazi's. Dat zijn we niet. Toen dacht ik: als dat volk denkt dat ze hier wel even een azc krijgen, dan ga ik er tegen in." Vanaf die dag ontbrak Ed op geen enkele demonstratie of bijeenkomst donderdag 20 oktober 2016 Schreeuwende jongeren maken hun ongenoegen over de eventuele vestiging van een azc in Steenbergen kenbaar, foto robertvos Het ongemak na het brullende Piemelkoor Sanne Schelfaut Cyril Rosman Steenbergen —Yvonne van Deursen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8