Minder subsidie monumenten 'Meer inzicht nodig in klachten Aan Z' Gesprek loopt nog over Waterdunen 2 ZEELAND JEUGDVOETBAL OP DE SCHOP Kinderlogica Een revolutie in het jeugdvoetbal: kleinere velden, kleinere teams, meer balcontact. De clubs zijn niet negatief, maar zien wel veel haken en ogen. Commentaar De versobering van de overheidssteun voor het onderhoud van monumentale woningen zet kwaad bloed. Duizenden eigenaren ondertekenen een petitie tegen het beleid van minister Jet Bussemaker van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Ook uit de kring van lagere overheden klinkt kritiek. De gemeen ten vrezen voor verval van de woningen. Het gaat om een groot aantal beeldbepalende huizen. Staan al die panden binnenkort te rotten? Als dat het geval is, ligt het niet aan het Rijk. Want de oude regeling bood prima moge lijkheden om een oud pand grondig te conserveren. Is de nieuwe aanpak onredelijk? Nee. Het Rijk vergoedt een kwart van de kosten. Let wel, het gaat alleen om het typische on derhoud dat samenhangt met de monumentale waarde. Dus niet om het onderhoud dat iedere huiseigenaar moet doen. Voor groot werk kan de bewoner van een monumentenpand een beroep doen op het Restauratiefonds. Bussemaker verruimt die regeling. Zet de overheid de eigenaren op het verkeerde been? Nee. Mis schien hebben sommige bewoners van monumentenpanden ge dacht dat de belastingaftrek van een groot deel van onderhouds kosten altijd zou gelden. Gezien de bezuinigingswoede van de af gelopen jaren is dat naïef. Op dit punt is minister Bussemaker zorg vuldig: zij heeft een overgangsregeling voor eigenaren die een on omkeerbare financiële verplichting zijn aangegaan. Komt het protest op het goede moment? Nee. Het is eigenlijk veel te laat. Want de minister heeft al uitgebreid overlegd met de Tweede Kamer. Het is niet de bedoeling dat de politieke discussie na elk protest weer van voren af aan wordt gevoerd. Dan kan het parlement wel bezig blijven. Sobere regeling voor onderhoud van woningen is niet onredelijk Welzijnsorganisatie Aan Z in Ter- neuzen moet meer inzicht ver schaffen in de klachten die er bin nenkomen. Gerry Loof, raadslid in Terneuzen voor de Christen Unie, heeft daar deze week in een raadscommissie opnieuw voor ge pleit. Aan Z houdt zich onder meer bezig met de uitvoering van ge meentelijke taken die voort vloeien uit de Wet maatschappelij ke ondersteuning (Wmo). Veel mensen - ouderen en bewoners met een beperking - hebben daar mee te maken. Aan Z is in de loop der jaren uitgegroeid tot een grote organisatie waaraan Terneuzen jaarlijks ongeveer drie miljoen eu ro bijdraagt. Pas sinds 2015 heeft Aan Z een klachtenregeling en klachtencom missie. Het overzicht dat de ge meenteraad onlangs kreeg van een overigens klein aantal klach ten, is volgens Loof echter te sum mier. Het geeft naar haar idee nau welijks weer waarover geklaagd wordt. Wethouder Cees Liefting rea geerde door erop te wijzen dat Aan Z een gezamenlijke organisa tie is van Terneuzen en Vlaamse grensgemeenten met een eigen be stuur, waarin ook raadsleden zit ten. De gemeenteraad heeft daar mee Aan Z op afstand gezet en het is aan het bestuur van Aan Z om desnoods meer inzicht in klachten te geven. Privacy speelt ook een rol. Loof legde zich daar nog niet bij neer. Zij gaf aan nog met haar frac tie te willen overleggen en dat ze er dan wellicht op terugkomt. Enigszins gerustgesteld is ze wel, omdat Aan Z in het jaarverslag de klachten beter zou gaan benoe men. Almanak Eigenlijk weten we het met zijn allen: tegen kinderlogica kan niemand op. Maar opa Her man stond toch even perplex van een opmerking van zijn elf jarige kleindochter. Na het kijken van het pro gramma Boer zoekt vrouw zegt ze plots: „Dat is toch niet lo gisch? Die naam van dat pro gramma?" Hoezo vraagt haar moeder. „Nou er zijn veel meer vrouwen dan boeren. Dus zou dat programma Vrouwen zoeken boer moeten heten. Dat is toch logisch!" Koffieconcert strijkorkest AARDENBURG Interactieve muziekmiddag Sloopwerk aan Schependijk Zeeuws-Vlamingen behalen master at vrienden op trommelen, jas sen als doelpalen en voetballen maar. Urenlang. Veel acties, veel gepingel, veel jui chen om wéér een doelpunt. Dat was het aloude straatvoetbal, dat grotendeels is verdwenen. Die sfeer wil de KNVB terug brengen op de voetbalvelden. De opzet is al komend seizoen een in grijpende hervorming door te voe ren in het pupillenvoetbal. Nu spe len teams tot hun twaalfde op een half veld, zeven tegen zeven. In de nieuwe opzet wordt geleidelijker toegewerkt naar een heel veld. Eer stejaars F'jes (nu JO8 geheten) tot en met eerstejaars E's (JO10) gaan bijvoorbeeld op een kwart veld spelen, zes tegen zes. Het moet lei den tot meer spelplezier, meer bal contact, meer doelpunten en - op termijn - betere spelers. De Zeeuwse clubs kunnen zich daar wel wat bij voorstellen. „Maar het leidt ook tot discussie", zegt voorzitter Walter Blondeel van Zeelandia Middelburg. „We vragen ons onder meer af of het niet te kort dag is om het al vol gend jaar in te voeren." Want bij veel clubs leidt het tot ingrijpende veranderingen in de organisatie. Kleinere ploegen bete kent dat er meer teams komen en dus ook dat er meer vrijwilligers nodig zijn. „Het is nu al een ge vecht om alle posities in te vul len", zegt Willem van Kooten van Bruse Boys. „Dat vrijwilligerspro- bleem wordt alleen maar groter. Dat is een grotere uitdaging dan het omdraaien van een speelveld." De nieuwe opzet gaat ook uit van teams per geboortejaar, in plaats van per twee jaar, zoals nu. Dat maakt het vooral in de dorpen lastig om voor elke leeftijd een complete ploeg te vormen. Daar- Het probleem met vrijwilligers wordt alleen maar groter door is nog meer samenwerking in de regio nodig. „Het brengt ver enigingen in plattelandsgemeen ten in problemen", zegt voorzitter Piet Klaaijsen van w Groede. Ondanks alle haken en ogen ge looft Piet de Rijke, hoofd jeugdop leiding bij JVOZ, in de nieuwe op zet. „Het gaat vooral om meer bal contact. Daarvan worden spelers beter. Dat verbetert ook de menta liteit: de wil om strijd te leveren en elke wedstrijd de sterkste te zijn. Daar moet je aan de basis, bij de kleintjes, mee beginnen." MIDDELBURG De provincie Zee land is nog met de stichting Het Zeeuwse Landschap, waterschap Scheldestromen en de gemeente Sluis in gesprek over hun bijdra gen aan de meerkosten van het na tuur- en recreatieproject Waterdu nen. Dat schrijft het dagelijks provin ciebestuur in antwoord op vragen van Statenlid Francois Babijn (Par tij voor Zeeland). Babijn had een waslijst aan vragen gesteld over het project. Hij vroeg daarbij on der meer naar de bijdragen van de samenwerkingspartners aan het project. De provincie en het Rijk betalen elk 3,7 miljoen euro om het tekort te dekken. Uit de ant woorden blijkt dat niet alle finan ciële risico's afgedekt zijn. Babijn vroeg of geld opzij gezet wordt voor het geval de kreek in Water dunen verzandt of dichtslibt. De provincie stelt dat de getij- denduiker, waarlangs zeewater de kreek in- en uitloopt, zo is ontwor pen dat verzanding wordt voorko men. De praktijk zal moeten uitwij zen of het systeem voldoet. Mocht toch gebaggerd moeten worden dan zullen de partners de kosten delen. Maar de discussie hierover loopt nog, aldus Gedeputeerde Sta ten. donderdag 20 oktober 2016 li Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl WATERLANDKERKJE La Chapelle Sauvage treedt zondag op in 't Kerkje in Wa terlandkerkje. Het Bel gische strijkorkest speelt als hoogtepunt het strijk kwartet in G mineur van de Noorse componist Grieg. Het concert begint om 14.30 uur en toegang be draagt 12 euro, inclusief kof fie of thee. Een kaart reser veren kan door te bellen naar 0117-401376 of te mai len naar waterlandkerkje@ zeeuwsekerken.nl. Bij Het Lam in Aardenburg wordt zondag een interac tief muziekoptreden gege ven. Het culturele project Golfslag heeft filosoof en pianist Bernd Hirschfeldt en musicoloog en compo nist Koos de Muinck (foto) uitgenodigd om het publiek te betrekken bij thema mu ziek en natuur. De muzikale middag begint om 14.30 uur, aan de Weststraat 37 in Aardenburg. Toegang be draagt 7,50 euro. TERNEUZEN Aan de Schependijk in Ter neuzen wordt vanwege de toekomstige bouw van de Nieuwe Sluis voor het eerst gesloopt, zoals gisteren ge meld. De panden die tegen de vlakte gaan, waren ech ter niet van handelsonder neming Stoffijn. Ze waren in eigendom van de famile Mathijssen en in gebruik bij reiki- en homeopathie-prak- tijk 'de Witte Vlinder'. Die is al een tijdje geleden ver huisd naar Sluiskil. TERNEUZEN Drie Zeeuws-Vlamingen heb ben deze week de titel Mas ter of Science behaald aan de Universiteit van Tilburg. Pim van Westen uit Zaam- slag, Kenny Claessens uit Aardenburg en Mitchell Kap- petein uit Terneuzen rond den de opleiding Strategie Management af. Kappetein slaagde zelfs cum laude. Wie vaker aan de bal is wordt beter Rolf Bosboom en Marieke Kesteloo Oost-Souburg w —Willem van Kooten, Bruse Boys

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 89