'Wladimir Klitschko' is een succesnummer 16 ZEELAND Er gloort weer hoop bij de waterpoloclub uit Terneuzen Bas Wesdorp is blij met de nieuwe lichting waterpoloërs. „Bij het eerste team zijn ze er zelfs jaloers op." De duif van Peter van Dongen pakte de eretitel dankzij meerdere prijzen op wedvluchten inmiddels dikke dertigers, keerde op verzoek van Wesdorp terug bij de club. „Zij zijn enthousiast be zig met de jongens, zowel op de training als in de wedstrijd." Zij kunnen, net als Wesdorp, hun er varing overbrengen op de nieuwe generatie. Het primaire doel is de jongere spelers beter te maken. De tien jeugdspelers vormen de basis van het tweede team van De Wesdorp spreekt van de meest talentvolle groep waterpoloërs in ruim tien jaar tijd Schelde. Vorig jaar speelden ze nog bij de B-jeugd (tot zeventien jaar) in de eerste klasse, waarin ze een fraaie tweede plaats achter de combinatie De Vennen/De Waran de behaalden. De logische door stroming naar de A-jeugd ging niet door vanwege een gebrek aan tegenstanders in deze categorie. Wesdorp zag het in stand hou den van een B-team niet als een optie. „Dat had met dispensaties gekund, maar dat betekent een stil stand in hun ontwikkeling. Ik heb daarom voorgesteld om de stap naar de senioren te maken en een tweede mannenteam te vormen." Normaal gesproken moet in de laagste (derde) klasse worden ge start. Op dat niveau spelen zwaar lijvige, ongetrainde mannen vaak alleen voor hun plezier nog een wedstrijdje. Wesdorp: „Het zorg- DE SCHELDE 2 de voor koudwatervrees bij ouders. Zij zagen het niet zitten. Na overleg met het districtsbe- stuur van de bond zijn we alsnog ingedeeld in de tweede klasse." Bij de senioren wordt er twee keer per week getraind. De op komst is hoog. „We doen veel aan positiespel vier-tegen-twee en spe len tegen het fysiek sterkere eer ste team partijen van zeven-te gen-zeven. Bij sommige jonge spe lers heerst de vrees om de fysieke strijd aan te gaan. Het maakt na tuurlijk indruk als je tegenover een zwaargewicht als Niek Kamp man (115 kilo) komt te staan, maar het is goed voor hun ontwikke ling", vindt Westdorp. Volgens hem zit er veel snelheid in het team. „Het zijn eigenlijk allemaal goede zwemmers. Bij het eerste team zijn ze er zelfs jaloers op." e zwem- en wa terpoloclub De Schelde zat ja renlang verle gen om een lichting goede waterpoloërs. De gevolgen konden niet uitblij ven. De Schelde geraakte in een neerwaartse spiraal, degradeerde uit de bondsklasse naar het dis trictsniveau en slechts incidenteel brak er nog een jeugdspeler door. Maar er gloort weer hoop, want er staat een nieuwe lichting talent volle waterpoloërs te trappelen. „We moeten veertien jaar terug in de tijd om een dergelijke jonge talentvolle groep waterpoloërs te gen te komen binnen onze vereni ging", vertelt trainer/speler Bas Wesdorp tijdens een drukbezoch te trainingsavond in het zwembad Vliegende Vaart. Het was de generatie van Stefan de Die, Remco Kint, Roderick Wondergem, Bart van de Rest, Marcel Verlinde en Sven Schie man die begin 2000 doorstroom de naar de eerste selectie. De Schelde speelde destijds in de tweede klasse. Dragende spe lers als Chris van Royen en Chris IJsebaert maakten toen deel uit van het verjongde team. Het duo, Van Dongen noemt zijn duif Wla dimir Klitschko, naar de Russi sche bokskampioen. Want als ex-bokser volgt Van Dongen ook de bokssport nog steeds nauwge zet. Zijn duif pakte de eretitel dankzij verschillende prijzen op nationale wedvluchten. Vanuit Agen - 845 kilometer tegen 7125 duiven - werd Wladimir Klitsch ko derde, vanuit Bordeaux (799 ki lometer tegen 9678 duiven) 57e en vanuit Tarbes (960 kilometer) 69e. Dat leverde genoeg punten op om de beste te zijn in de natio nale marathoncompetitie. De duiven worden op deze vluchten zodanig gelost dat ze moeten overnachten en pas de vol gende dag hun hok bereiken. Bij de aankomst vanuit Agen was het nog even zweten geblazen voor Van Dongen. Hij had het elektro nisch kloksysteem nog niet aange zet en had zijn duif nog niet zien aankomen. Toen hij om half zes 's ochtends iets hoorde bij zijn buur- man Cees de Ridder en daar ook een duif gearriveerd was, ontdek te Van Dongen zijn duif. Die kon rond kwart voor zes worden gere gistreerd en pakte zo nog de twee de prijs in het Zeeuwse concours en de derde prijs nationaal, na de duif van De Ridder. Hobby Van Dongen beoefent de sport louter als hobby. Wel zorgt hij er voor dat er steeds duiven uit de beste bloedlijnen van de heden daagse duivensport op de hokken aanwezig zijn. Die worden door hem voornamelijk ingezet op de wedstrijden, waarbij het verkrij gen van een verblijfsvergunning afhangt van hun resultaten. Klitschko is gekweekt door zijn vriend Martin Stokman, met wie Van Dongen in 2015 vijf duiven ruilde. Het zijn stuk voor stuk goe de duiven, waarbij Klitschko ver boven de rest uitsteekt. Als sportman gelooft Van Don gen dat het wel of niet aanwezig zijn van aangeboren talent, zowel bij mens als duif, bepalend is om wel of niet te slagen. Zijn motto in de duivensport op het gebied van verzorging en spelsysteem is simpel. „Je moet het eenvoudig houden, het talent is bepalend." De eenvoudige manier waarop zijn duif deze unieke prestatie le verde, bewijst misschien dat Van Dongen met dat standpunt wel eens gelijk zou kunnen hebben. donderdag 20 oktober 2016 De Schelde kan weer vissen uit goedgevulde kweekvijver Het tweede team van zwem- en waterpoloclub De Schelde, met trainer/speler Bas Wesdorp op de voorgrond (rechts). „De ouderen zijn en thousiast bezig met de jongens, zowel op de training als in de wedstrijd, foto peter nicolai Yannick Zachariou (15), Jochem de Bat (16), Léon Faasse (16), Finn Bosma (16), Jomme Bruijnzeel (17), Teun de Pooler (17), Quintil- lio Rijnhout (16), Chiel de Pooter (16), Timo Geerinckx (17), Jacek Lemieszka (16), Chris van Royen (37), Chris I Jsebaert (37). Bas Wesdorp (43) Woonplaats: Terneuzen. Werk: Indaver afvalverwer king. Waterpolo: 18-40 jaar spe ler De Schelde 1. Niveau: Bond en district Trainer: van 2008-heden. Aector Dooms Terneuzen Eén van de leden van de postdui venvereniging De Voorwaarts uit Arnemuiden zorgde ervoor dat weer een grootse prestatie mocht worden bijgeschreven in de analen van de vereniging. Een geschelpte witpen jaarling doffer van Peter van Dongen klasseerde zich op de eerste plaats in de nationale competitie om de titel beste marathonduif. Vrij vertaald is dat de beste lan ge afstandsvlieger van Neder land in 2016. Marcel Buijsse Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80