NIEUWS 7 Duitse schrijver houdt Nederlanders een spiegel voor wl De Duitse journalist Tilmann Bünz schreef een boek over Nederland. Het blijkt een land waarvan hij houdt, maar niet altijd even goed begrijpt. Hij herinnert zich nog goed hoe het hem plotseling overviel, zijn 'eer ste portie ongefil terde Duitserhaat'. Het was ergens in de jaren tachtig, en Tilmann Bünz was in een Golfje met Duits kente ken op weg naar het strand van Zand- voort. „Rotmof!" klonk het, en hup, daar kwam ook een middelvinger. Hij snapte er niks van. „Ik reed niet te snel", schrijft hij in zijn boek Fünf Meter unter dem Meer (Vijf meter onder de zee), „was niet voorgedrongen, had geen fort op het strand gebouwd en al helemaal niemand in het Duits aangesproken." En dat terwijl hij zo dol was op Ne derland. In 1973, hij was toen zestien, was hij met een vriendje afgekomen op 'de lucht van grotere vrijheid', na tuurlijk vooral in Amsterdam. Dat eerste bezoek stelde niet teleur, hij kwam terug, bleef wat langer en zo begon een relatie die al bijna 45 jaar duurt. Hij leerde alle clichés kennen: over gestolen fietsen, de Hollandse gezel ligheid, onze zuinigheid (die dunne plakjes vlees op het brood en dat ene koekje bij de koffie). Hij verbaasde zich over rare woorden en uitdruk kingen als 'uitsmijter', 'hockeymeis- jes' en 'voor het zingen de kerk uit'. En hij ondervond daar bij Zandvoort aan den lijve hoe ingewikkeld de ver houding tussen de grote en de klei ne buur soms kan zijn. Maar de tijden zijn veranderd, con stateert hij nu, thuis in Hamburg. „Duitsland is in Nederland geliefder dan ooit. De oude vooroordelen gel den niet meer. Jullie zien natuurlijk ook dat Duitsland al drie generaties lang een fatsoenlijke democratie is. We zijn niet voor niets jullie favorie te vakantiebestemming. En hoe po pulair zijn Oktoberfeste en Weizen- bier wel niet in Nederland?" Bünz werkte jarenlang voor de televi siezender ARD, voor de nieuwspro gramma's Tagesschau en Tagesthe- men; aanvankelijk als bureauredac teur, later als verslaggever en corres pondent in Scandinavië. De liefde voor Nederland bleef al die tijd bran den. Hij maakte een documentaire over ons land, komt nog steeds vaak deze kant op en schreef zijn boek, in eerste instantie voor zijn landgeno ten, maar het houdt ook ons Neder landers een spiegel voor. Zo bezag hij als betrokken buiten staander met verbazing hoe ons land de laatste twintig jaar is veranderd. Hij zag hoe Pim Fortuyn opkwam en werd vermoord, hoe Theo van Gogh zijn einde vond in een Amsterdamse straat en hoe Geert Wilders een poli tieke speler van belang werd. „De dood van Fortuyn en Van Gogh heeft veel Nederlanders uit het lood geslagen. Daardoor is alles anders ge worden." Hij zegt het niet graag, maar hij vindt de Nederlander over het alge meen niet meer zo hoffelijk. Vroeger gold juist de Duitser als arrogant en luidruchtig, maar nu is het anders om. „Ik snap niet hoe een volk dat zó lang heeft geprofiteerd van de we reldhandel en van tolerantie, zo mas saal achter Geert Wilders aanloopt. En ik ben ook geschrokken van wat hij allemaal mag roepen over minder Dan zet hij een duur biertje op tafel met de mededeling dat het een aanbieding was in de supermarkt. Zo zonde! Maak je niet zo klein, denk ik dan. Geniet toch gewoon Marokkanen en islamitische testoste- ronbommen. Poeh..." Maar, zegt hij, „die beweging heeft ook mensen doen opstaan die ze in Duitsland graag zouden verwelko men. „Ahmed Aboutaleb, zo sterk, zo welbespraakt, zo moedig ook. Hij zegt tegen moslims wat veel andere politici niet durven. Of Ahmed Mar- couch (PvdA-Kamerlid, red.), dat is ook iemand die erg opvalt bij ons." Tilmann Bünz is kritisch over Ne derland, maar neemt nog altijd met een warm hart de trein naar het wes ten. „Als ik dan zo'n conducteur alle dames, heren en kinderen hoor ver welkomen, dan ben ik blij dat ik weer terug ben. En de schoonheid van het Friese landschap, die blijft me verwonderen. Ik vind sowieso dat de helft van het land net een schilderij is, met die prachtige oude huizen, de molens, de weilanden, de luchten. En ja, ik vind jullie ook erg gastvrij. Altijd als ik bij iemand op bezoek ben, zijn de glazen gevuld en staat de tafel vol lekkers. Maar eh, als ik nog één ding mag zeggen? Vaak komt de gastheer aanzetten met zo'n heerlijk duur biertje. Speciaal ge kocht, hartstikke leuk. En dan zet hij het op tafel met de mededeling dat het een aanbieding was in de super markt. Zo zonde! Maak je niet zo klein, denk ik dan. Geniet toch ge woon." donderdag 20 oktober 2016 Waarom zijn jullie zo druc Mark van Assen Hamburg De Duitse auteur Til mann Bünz schreef een boek waarin hij zijn geliefde Neder land met verbazing be kijkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7