u Ijzige sfeer in coalitie Reimerswaal BEVELANDEN EN THOLEN 7 De inwoners zijn geweldig, maar verder is er volgens Ron van der Graaf veel mis in het 'rooie dorp van Tholen'. II DORPSTAFEL TOEKOMSTVISIE IN DE MAAK Meevaller: het zwembad blijft Het mooiste aan Sint-Maartensdijk? „Dat zijn de inwo ners", zegt voorzitter Ron van der Graaf van de dorpstafel. „Maar die inwoners zijn wel heel ontevreden. Er moet iets gebeuren, zodat ze weer positief worden over hun ei gen dorp." Samen met collega-bestuurslid Piet Groffen wandelt Van der Graaf door de smalstad. Hij wijst naar de deels leeg staande en dichtgetimmerde senioren woningen aan de Frank van Borselen- straat. „Als je dit ziet als potentiële nieu we inwoner, dan ga je toch een dorp ver der kijken?" Zo zijn er meer plekken. Even verderop ligt middenin de wijk West een grote kale vlakte, die veel inwo ners een doorn in het oog is. Woningcor poratie Stadlander heeft er ooit huizen gesloopt. Een braakliggend poepveld, dat na hevige regenval vaak vol plassen ligt, bleef achter. „Gelukkig bouwt Stad lander binnenkort eindelijk de eerste vijftien woningen terug", stelt Groffen. De lijst met problemen is langer. Vol gens de dorpstafel staan in het dorp veel panden leeg en vaak ook te verpauperen. Groffen denkt meteen aan de voormali ge Spar. „Ik kan er gewoon niet naar kij ken, zo erg is het." Ook met de midden- stand gaat het niet goed. Dit jaar hebben de dierenwinkel, de schoenenwinkel en een kledingzaak de deur definitief op slot gedraaid. „En dat terwijl de gemeen te wil dat er jaarlijks per saldo een win kel bijkomt", roept Van der Graaf in her innering. „We lopen er dus vier achter!" Dan is er ook nog de sociale samenstel ling van wat wel 'het rooie dorp van Tho len' wordt genoemd. Volgens Van der Graaf heeft Smerdiek relatief veel sociale woningbouw. Bovendien leeft onder in woners de gedachte dat er bovengemid deld veel statushouders worden gehuis vest. „Maar dat kan ik niet hard maken", benadrukt Van der Graaf. Feit is dat al deze mensen door de bank genomen minder te besteden hebben en dat heeft weer een negatief effect op de midden stand. Het vertrek van het gemeentehuis en het Markiezaat College, een aantal jaar geleden, heeft ook niet geholpen. „Daarmee zijn een paar honderd consu menten uit het dorp weggehaald", stelt de voorzitter van de dorpstafel. De zogeheten 'impuls' voor Sint-Maar tensdijk, die de pijn moest verzachten, leverde weliswaar een nieuw gemeen schapscentrum en twee fraaie pleinen op, maar heeft de onvrede niet kunnen wegnemen. Van der Graaf windt er geen doekjes om. „Het gaat gewoon slecht met Sint-Maartensdijk. We zitten in een negatieve spiraal. Inwoners hebben het gevoel dat alle aandacht van de gemeen te naar Tholen en Sint-Annaland gaat." Om het tij te keren, neemt de dorpsta fel samen met de ondernemersvereni ging het heft in eigen hand. Met steun van Stadlander en de Koninklijke Neder landse Heidemaatschappij gaan ze een sociaal-maatschappelijke dorpsvisie op stellen. Volgens Van der Graaf is er be hoefte aan een duidelijk beeld over waar het heen moet met de smalstad. „Inwo ners moeten perspectief zien en trots worden op hun dorp. Dan komen ze ook weer in actie. En potentiële nieuwe in woners moeten hier weer graag komen wonen." Een heldere visie moet ook de dorpstafel nog beter doen functioneren. „Nu reageren wij vaak als een probleem zich al heeft voorgedaan, maar we wil len graag proactief zijn." Er staan veel panden te verpauperen, zoals de voormalige Spar. Ik kan er gewoon niet naar kijken Inwoners hebben de indruk dat alle aandacht van de gemeente naar Tholen en Sint-Annaland gaat Tijdens de begrotingsraad kwam vooral de VVD in aanvaring met haar coalitiegenoten. WD-wet- houder Izak Vogelaar vond dat de SGP een motie van wantrouwen tegen hem had ingediend. Even daarvoor liet VVD-fractievoorzit ter Thea Laban weten dat het coali tieakkoord wat haar betreft in de prullenbak kan worden gemikt. Aanvankelijk leken de spannin gen in de coalitie tijdens de begro tingsraad zich te beperken tot de raadsfracties. Zo was er onenig heid over subsidie aan Podium Reimerswaal en waren er irrita ties over door de VVD gewenste lastenverlichting die niet door de SGP en CDA werd gesteund. Dat veranderde toen de SGP een motie indiende over de uitbrei ding van het Oosterscheldemu- seum in Yerseke. De onderhande lingen daarover lopen niet naar de wens van het museumbestuur. De SGP-motie riep wethouder Voge laar daarom op te stoppen met 'zinloze' studies die niet op draag vlak van vrijwilligers en bestuur van het museum kunnen rekenen. Vogelaar reageerde furieus en WD-f ractie woest over aanvallen van coalitiegenoten op wethouder Vogelaar noemde het SGP-initiatief een 'motie van wantrouwen'. De VVD-wethouder was ook al ongelukkig met een gezamenlijke motie van Christenunie en coali tiepartij CDA over de verkoop van het bibliotheekpand in Yerseke aan de Hervormde Gemeente. Die droeg Vogelaar op de deal niet 'omwille van louter financiële ar gumenten' voorbij te laten gaan. De onderhandelingen met de kerk moeten nog beginnen. Ook op deze bemoeienis zat Vo gelaar duidelijk niet te wachten. Hij zei dat alle openbare discussie alleen maar nadelig kon uitpak ken voor de gemeente. Uiteindelijk werden beide mo ties ingetrokken, maar het kwaad was toen al geschied. Vooral Thea Laban was woest over de aanval len op 'haar' wethouder, zo liet ze na de vergadering blijken. De fricties komen op een onge lukkig moment. Eerder deze maand konden de collegepartijen het naar verluid ook al niet eens worden over wie namens hen in een commissie moet zitten die de bestuurlijke vernieuwing in de ge meente vorm moet gaan geven. donderdag 20 oktober 2016 'Het gaat slecht met Smerdiek' Rob Paardekam Sint-Maartensdijk Het had allemaal nog veel erger kun nen zijn. „Als ze het zwembad hadden gesloten, zou dat de volgende klap zijn geweest", stelt Piet Groffen van de dorpstafel. Zover lijkt het niet te ko men. Waarschijnlijk besluit de gemeen teraad vandaag om samen met private partijen, zoals Sportfondsen, een nieuw bad te bouwen in Smerdiek. Het bestaande zwembad Haestinge blijft open tot dit nieuwe bad er is. Ron van der Graaf (I) en Piet Groffen lopen langs het voormalige arbeidsbureau in Sint-Maartensdijk, één van de vele leegstaande gebouwen, foto ernesta verburg Piet Groffen, dorpstafel Ron van der Graaf, dorpstafel De onderlinge verhoudingen in de Reimerswaalse coalitie van SGP, CDA en VVD zijn dinsdaga vond ernstig vertroebeld. Joeri Wisse Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77