In de geest van Frank Zappa 44 5 Oude liedjes in nieuwe jas Folk Banned from Utopia „Zappa kwam met een puzzel waar kleine stukjes aan ontbraken. Hij gaf ons de vrijheid die in te vullen", herinnert bassist en vio list Tom Fowler zich. Hij was in de beginjaren lid van Zappa's Mo thers of Invention. Frank Zappa toerde van 1968 tot 1988 met verschillende en zeer uit- Zappa's muziek is zo geschreven dat iedere uitvoering weer anders kan zijn lopende bandbezettingen. Muziek schreef hij aan de lopende band, ook in de jaren daarna, tot aan zijn overlijden. Tijdens zijn leven kwa men er ruim veertig albums van zijn hand uit. Na zijn overlijden verschenen er meer. Die voorraad lijkt overigens nog niet uitgeput. Eerbetoon Uit dat oeuvre putten muzikanten die met Zappa samenwerkten. Ze doen dat onder de naam Banned from Utopia. „Het begon met een verzoek mee te doen aan een eer betoon aan Zappa, kort na zijn overlijden. Sindsdien komen we met regelmaat in verschillende be zettingen bij elkaar en maken een keuze uit zijn repertoire. Het ligt aan de muzikanten die meedoen welke nummers er aan bod komen. Het gaat altijd om werk waar een aantal bandleden daadwerkelijk bij betrokken", vertelt Tom Fowler kort voor aanvang van een nieuwe toer door Europa. „We noemen het geen tribute en zijn in dat opzicht geen cover band. Zappa's muziek is zo ge schreven dat iedere uitvoering weer anders kan zijn. We spelen verder op basis van zijn gedachte goed, zijn manier om de muziek levend te houden. Daarom is het meer 'een vervolg geven aan wat Zappa in de vorige eeuw op gang heeft gebracht'. En wat een ware vernieuwing betekende in de mo derne muziek", aldus Fowler. „Een toer is een mooie kans om de muziek van Frank Zappa onder de aandacht te brengen." Klassiek Zappa's muziek is te categoriseren als experimentele rock en avant- gardistisch. Bijna alles wat in de rock in de jaren zestig gangbaar was, gooide hij met zijn muziek ra dicaal overhoop. Daarin volgde hij door hem bewonderde klassiek ge schoolde componisten als Stra- vinski, Webern en Varèse. Vooral die laatste maakte grote indruk op Zappa, met zijn visie dat muziek te zien is als levende, niet begrensde materie. Muziek als een verzame ling georganiseerde geluiden. Zappa wist dit feilloos toe te pas sen in eclectische muziek die vanaf het eerste album Freak Out toch in de wereld kwam als een 'under ground' rockplaat. Muziek voor freaks dus met het etiketje 'no commercial potential' prominent op de hoes afgedrukt. Dat was wat hij lang te horen kreeg bij studio's waar probeerde een plaat op te nemen. Tom Fowler: „In Bannedfrom Utopia merken we dat Zappa's mu ziek niet tot stilstand komt. Iedere keer als we het spelen blijkt het weer verder te gaan. Dat zorgt best wel voor spanning vooraf. En bij de eerste concerten. Steeds weer be gin je met een benadering van het origineel, totdat je opnieuw ont dekt wat de relatie is tussen de spelers, de muziek, de beat en de song. Dan kun je eraan bouwen zoals Frank bedoeld heeft." PROGRAMMA Spaanse furies tot slot Strijd Mijnders: „In IJzendijke brengen we het programma Dubbelconcerten. Daarin spelen in verschillende solo concerten niet één, maar twee solis ten. Deze gaan afwisselend met el kaar in dialoog, soms lieflijk. Maar ook in competitie, dan is het een strijd: Combattimento dus! Boeiend voor oog en oor. We spelen graag dicht op het publiek, kerkjes en kas teeltjes lenen zich hier uitstekend voor. Het publiek kan de musici bijna aanraken. Intiem en sfeervol zal het in IJzendijke zeker worden." en stoppen al onze passie en energie in de muziek." donderdag 20 oktober 2016 PZ Folk-rockveteranen lain Matthews en Andy Roberts zijn de harde kern van de band Plainsong, die sinds de jaren 70 in wisselende sa menstellingen op trad. Afgelopen jaar maakte Plainsong het album Reinven- ting Richard, een eerbetoon aan Ri chard Farina. Jaren 60 liedjes die ze transformeerden naar songs met een eigentijds geluid. Vrijdag 21 okto ber, De Wegwijzer Nw en St Joosland, 20.30 uur. Martin Oei is 20 jaar en bouwt als pia nist aan een indrukwekkende car rière. Hij stond onder meer op het Grachtenfestival, in het Concertge bouw en op het Festival Zeeuwsch- Vlaanderen. Oei speelt zowel op mo derne als oude instrumenten, zoals een pianoforte. Zondag speelt hij in het kader van Con- certenVlissingen werken van Frede- rique Chopin 2de sonate en 1ste Bal lade) en Franz Liszt (En rêve en Dante Sonate). Zondag 23 okto ber, Ter Reede, 11.30 uur. Onderschat ze niet, de muzikan ten waarmee Frank Zappa (1940 -1993) werkte. Hij selecteerde ze nauwgezet om samen met hem als schrijver, componist, gi tarist en dirigent vorm te geven aan zijn ideeën. En reken maar dat die uiteenlopend, complex en vooral onconventioneel waren. Een van hen was Tom Fowler, die morgen met Banned from Utopia in De Spot een eer betoon brengt aan Zappa. René de Dreu Tom Fowler Banned from Utopia, morgen, De Spot, Middelburg, aanvang 21.00 uur. De leden van Banned from Utopia hebben allemaal met Frank Zappa gespeeld. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren eindigt vurig met een slotconcert onder de noemer Spaanse Furies. Er komen echter geen Spaanse musici naar Terneuzen, maar een Duits orkest (Rheini- sche Philharmonie) dat onder leiding van de Belgische dirigent Mi chel Tilkin vooral Franse composities speelt. Maar de in vloed van de warm bloedige Spaanse volksmuziek is de hele avond aanwezig. De sensuele Carmen van Bizet speelt zich af in Spanje. Camille Saint- Saëns schreef niet al leen Carnaval des Ani- maux, maar ook een virtuoos celloconcert. Dit werk wordt ge speeld door Alexander Hülshoff. Een Euro pees getint slotcon cert dus. Zaterdag 22 oktober in het Scheldetheater Terneuzen, aanvang 20.00 uur. Combattimento, morgen, N.H. kerk in IJzendijke, aanvang 20.00 uur. combattimento.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62