L k 1 Vermengen, vervormen verwezenlijken Terug in de tijd met opa's en Phil PETER BEETS 2 Tips voor kind en ouders Musical Een Texaanse rocklegende komt tot leven. In de muziek van de band Buddy Holly and the Cricketers. En in de theatershow die deze Engelse muzikanten al 25 jaar over de hele wereld spelen. Begin november doen ze Zeeland aan. Uitgelicht ijn liefde voor jazz komt voort uit mijn liefde voor tussenvormen: voor wat halverwege tussen twee tegenpolen ontstaat. Ik houd van de vermenging van het hoge en het lage, het heilige en het banale, van het bij elkaar brengen van het verhevene en het profane. Jazz zwerft ergens rond het midden; niet zo ernstig als veel klassiek, niet zo plat als veel pop. Jazz heeft eigenschappen van beide, zonder water bij de wijn te zijn. En is het mid den niet de beste plek om je te begeven? Daar heb je het weidste uitzicht, de meeste ruimte om je heen. Pianist Peter Beets (1971) houdt overduide lijk ook van vermengen. Hij mixt blues met la- tin, blues met opera en vooral mengt hij al jaren blues met de muziek van Fryderyk Chopin (1810-1849). Laconiek legde Beets ooit uit waarom hij juist de muziek van Chopin Europese koos: 'Je kunt tame- nolnnmi mpk lijk eenvoudig op zijn SdlOnmUZieK Stukken improvise- Stond aan de ren. De meeste delen zijn in een enkele baSIS Van jazz toonsoort. De melo dieën zijn nogal recht-door-zee.' Beets fantaseerde nog even verder: 'Ik stel me voor dat op zijn minst een beetje Chopin in de hoofden van de eerste jazz musici terechtgekomen moet zijn.' Dat klopt allemaal. Europese salonmuziek stond aan de basis van jazz. W.C. Handy, com ponist van de allereerste jazzcompositie St Louis Blues, zocht ruim honderd jaar geleden al naar een mengvorm van geraffineerde Euro pese muziek en ruige blues. Beets is net als Chopin een virtuoos. Niet al leen in de zin dat hij zijn vingers met een nood gang de juiste toetsen kan laten indrukken, maar meer nog omdat hij voortdurend moge lijkheden ziet en uitprobeert. Het pure spelple- zier. Beets ten voeten uit, hij verliest zich lief devol in alle mogelijke wendingen, in elke noot die weer een volgende oproept en weer één, en zovoort. Zolang hij maar spelen kan. TOP 3 BEST BEZOCHTE MUSEA ULL «Jé 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek Al is hij al bijna 60 jaar dood, de naam Buddy Holly is nog steeds een begrip. Logisch, hij is im mers één van de uitvinders van de rock-'n-roll. Met liedjes als That'll be the day, Oh Boy, Peggy Sue en Maybe Baby was hij medeverantwoordelijk voor de geboorte van een genre dat de muziekwereld voorgoed zou ver anderen. Holly kwam om bij een vliegtuig ongeluk op een moment dat zijn car rière net op stoom was gekomen. Maar zijn geest leeft nog altijd voort: de Engelse band Buddy Holly and the Cricketers laat namelijk in een oor spronkelijke theatershow precies ho ren en zien hoe het er destijds aan toeging als de Texaanse rocker met de grote uilenbril ergens optrad. De Zelfs in Texas, de geboortestreek van Holly, zijn the Cricketers goed ontvangen groep doet dat al 25 jaar en speelde in die tijd in alle uithoeken van de we reld. In het zaterdagavond live BBC- programma The One and Only van Graham Norton werden de muzikan ten na een gastoptreden zelfs uitge roepen tot beste Buddy Holly-act van Groot-Brittannië. Creatief brein achter de groep is producer Simon Fielder. Via Skype vertelt hij vanuit een druilerig Lon den over zijn 'geesteskind'. „Zelfs in Texas, de geboortestreek van Holly, zijn the Cricketers goed ontvangen en dat vind ik wel een bevesti ging van dit project", zegt Fiel der lachend. „Ik maakte me wel een beetje zorgen toen we daar naartoe gingen. Ik dacht dat de mensen in dat gebied ons niet zou den accepteren. Buddy Holly was tenslotte van hen. En dan komen er een paar Engelsen die zijn liedjes spelen. Maar ze vonden het prachtig. In een klein plaatsje waar we optraden, kwam zelfs de burgemeester kijken en hij gaf ons een bijzonder warm onthaal. Dat gaf een echte kick." donderdag 20 oktober 2016 PZ' Mischa Andriessen is groot liefhebber van jazzmuziek. Hij schrijft regelmatig recensies. Wat: Chopin meets the Blues Waar: Schouwburg Middelburg Wanneer: Morgen, 20.00 uur Reageren? uitenthuis@persgroep.nl -É Werken van Cho pin zijn de basis voor het concert van Peter Beets met het Northern European Jazz Or chestra. FOTOPIET GISPEN niiï Van Gogh Museum, Amsterdam In een gebouw van Rietveld, met aanbouw van ar chitect Kisho Ku- rokawa, zijn wer ken van Vincent van Gogh en zijn tijdgenoten van eind 19de eeuw te zien. Anne Frankhuis, Amsterdam Het zijn vooral buitenlandse toe risten die het achterhuis be zoeken waar Anne Frank haar dagboek schreef. Rijksmuseum, Amsterdam Bijna on-Neder- lands museum vol met topwer ken van 17de- eeuwse Neder landse meesters als Rembrandt (inclusief De nachtwacht), Ver meer en Hals. B Pure nostalgie: een rock ster die open en bloot ver telt over zijn roerige leven en twee opa's die hun tv-werk verzameld zien. Joeke Berg heeft meer aangename tips voor de komende dagen. Jongeren worden al vroeg geconfronteerd met seks in films, series, reclames en porno. Die beelden stroken meestal niet met de werkelijk heid. Seksuologe en moeder van twee tieners Goedele Lie- kens heeft in haar nieuwste boek Help, mijn kind denkt aan seks! tips en tricks voor kinderen van alle leeftijden en ze geeft ouders handvatten om lastige onderwerpen bespreekbaar te maken. Goedele Liekens: Help, mijn kind denkt aan seks! is sinds deze week verkrijgbaar. SFKB! Holly herleeft Harry de Jong Simon Fielder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59