ZEELAND 11 Hansvan Duivendijk De werf, daar was alles een beetje vrijer. Iets mooiers was er voor mij niet Het liefst eigen baas, groot vakmanschap en doorzettings vermogen ----- daar was alles een beetje vrijer. Iets mooiers, dan hier op de werf werken, was er voor mij niet." Waarna hij vertelt hoe hij 'jonge gasten' leert hoe ze roestige klink nagels uit hout moeten halen. Scheepsbouw blijkt mannen werk. Wat niet wil zeggen dat vrouwen een onbelangrijke rol speelden. Meestal namen zij het financieel beheer van de werf voor hun rekening. Als de echtge noot vroeg kwam te overlijden - wat nogal eens voorkwam - nam de weduwe in de meeste gevallen de leiding over. Ze werd dan 'scheepsmaakster' of'scheeps- bouwmeesteresse'. En was dik wijls minstens zo succesvol als haar man. Schrijver Hans van Duivendijk vertelt hoe hij stukje bij beetje er achter kwam, dat er heel wat scheepsbouw in zijn familie zit. Dat begon toen hij als kind met zijn ouders vanuit Zierikzee op bezoek ging bij oom en tante 'op' Bruinisse. Ze hadden daar geen speelgoed, „maar het bezoek aan de scheepswerf van mijn oom maakte veel goed. Aan mijn va der, zijn jongste broer, demon streerde oom Dirk dan trots zijn nieuwe werktuigen, zoals een lintzaag, een cirkelzaag, een van- diktebank. Mijn broertje en ik ke ken onze ogen uit in de grote loods en bij de scheepjes, die op de twee hellingen waren getrok ken." De schrijver kwam pas na zijn pensioen aan gedegen onder zoek toe. Hij had het geluk dat de stamboom van de familie Van Duijvendijk al digitaal beschik baar was. Na zijn vijf jaar duren de speurtocht in archieven stond de teller op 35 scheepswerven. In onder andere Lekkerkerk, Ridder kerk, Ouderkerk, IJsselmonde. Haastrecht, Krimpen aan de IJs- sel, Rotterdam, Puttershoek, Geertruidenberg, Papendrecht, Schiedam. En in Zeeland. In de 19e en 20ste eeuw waren de kleinere werven in het Zeeuw se veelal familiebedrijven, die zich toelegden op de bouw van vissersschepen. Namen als De Klerk, Meerman en Verras klin ken naar hoogaars en hengst. De naam Van Duivendijk past in dat rijtje. In het boek wordt de ge schiedenis van elke Van Duiven- dijk-werf uit de doeken gedaan. Wie er het bewind voerden, wel ke schepen er gebouwd werden. Hans van Duivendijk schrijft: „Je kunt het karakter van die scheeps bouwers in die tien generaties sa menvatten in een paar woorden: het liefst eigen baas, groot vak- manschap en doorzettingsvermo gen." Mooie termen komen voor bij: pekkokerij, balkengat, vetslee, veldsmidse, paviljoenpoon. Behal- ve over de techniek lezen we ook over de vaak moeizame finan ciële situatie. Veel schepen wer den op afbetaling gekocht, „en een schipper kon je toen niet op bellen. Je mocht hopen dat hij binnenkort eens met zijn schip in de buurt kwam en wat afbe taalde." Bijna alle werven zijn opge doekt. Ook die in Zierikzee. Maar in Tholen en Bruinisse zijn nog scheepsbouwers van de familie Duivendijk actief De negende ge neratie in Tholen houdt het hoofd boven water met onder houd en reparatie, winterberging van jachten en verhuur van lig plaatsen in de jachthaven. Zou den ze daar net als hun voorvade ren nog een mooie hoogaars kun nen bouwen, met alleen enkele hoofdmaten op de achterkant van een sigarendoos? PZC ONLINE Jan Corver Ik las.... Zeeuwse mannen zijn vaker ziek van de vrou wen donderdag 20 oktober 2016 Tewaterlating van de botter Nicotine in 1934 op de scheepswerf Zeelandia in Tholen. fotocollectie gemeentearchief Tholen De nieuwe hoogaars BRU 42 wordt over de kruin van de dijk gesleept op de Van Duivendijk scheepswerf in Bruinisse, 1906. endijk: Het liefst eigen baas. ;rven van de familie Van Duijvendijk - :n beheer, 320 pagina's, 45,- euro. ►iers dan de werf Melis Dzn. van Duivendijk Hans van Duivendijk (Zierik zee, 1934) behaalde in 1958 het diploma civiel ingenieur aan de Technische Hoge school van Delft. Hij werkte als waterbouwkundig inge nieur bij het Ingenieurs- en Architectenbureau Hasko- ning in Nijmegen. Hij bege leidde grote waterbouwkun dige projecten in het buiten land. En was meer dan twin tig jaar universitair docent aan de TU Delft in het vak energie-waterbouwkunde. Hans van Duivendijk LEZERSFOTO Heeft u een nieuwswaardige, bijzondere of gewoon mooie foto gemaakt? Stuur hem in en zie uw foto terug op onze website, in de krant of onze socialmedia-platforms. Bij eventuele publicatie zal uw naam vermeld worden. Ga naar pzc.nl/foto FACEBOOK Dat Zeeuwse vrouwen min der lang ziek zijn dan Zeeuw se mannen leverde op de Facebook-pagina van PZC tientallen reacties op. Dat is bijzonder, want landelijk ge zien blijven vrouwen langer thuis dan mannen (10,3 tegen 9,7 dagen). Daarmee steekt Zeeland positief af tegenover alle andere provincies. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Treinstoring tussen Goes en Middelburg voorbij 2. Stiefmoeder vermiste Bas (16): Het vreet je op van bin nen 3. Blof-gitarist Bas Kennis koopt Vleutense Hamtoren voor 1,6 miljoen 4. Megaluxueus superjacht ligt in Vlissingen-Oost 5. Brand aan boord van schip bij Amels Vlissingen UW REACTIE Vier mannen zijn dinsdaga vond gearresteerd voor het stelen van brandstof bij een tankstation in Yerseke met geskimde tankpassen. Een verdachte sloeg op de vlucht, hij werd door een politiehond gevonden en gebeten toen hij weigerde te stoppen. Volgens J. Mulder is het geen verzetje voor zo'n politiehond: „Als ze niet luisteren krijgen ze een paar trappen en ze zitten de hele dag in een kennel tot ze aan het werk mogen." Kijk op www.pzc.nl of ©pzcredactie facebook.com/depzc (Dpzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47