II Vlissings gezin met eigen huis is zo'n 100 euro meer kwijt dan gemiddeld Vijftien jaar schilderen voor de gemeente Veere WALCHEREN 7 Stichting Koningshuis wil 'handen en voeten geven aan evangelie' donderdag 20 oktober 2016 Tijdens informatieavonden op 3 en 8 november vanaf 19.30 uur, kunnen vrijwilligers en buurtbewoners kennismaken met Stichting Koningshuis in de Eben Haëzerkerk. René Hoonhorst Bestuursvergaderingen van de Stichting Ko ningshuis beginnen vaak met een geza menlijke maaltijd. Niet zo gek, want 'maaltijden brengen mensen samen'. „Tijdens de maaltijd maak je tijd voor el kaar, je deelt voedsel. Er ontstaat saamhorigheid", legt voorzitter Mattias van der Straaten uit. „Eten wordt ook hier in Eben Haëzer in Vlissingen (de kerk die de stichting overnam van de Christelijke Gereformeerde Kerk Vlissingen, red) een sleutel", zegt bestuurslid Sjaukat van der Muil. En secretaris Kees Verkerke vult aan: „Eten is feest." Geen wonder dat de keuken in de voormalige pastorie naast de kerk in de Kasteelstraat een be langrijke plek in het onderkomen van de Stichting Koningshuis gaat innemen. Het bescheiden keuken tje wordt omgebouwd tot moder ne eetkeuken met genoeg ruimte en apparatuur om tientallen men sen van een maaltijd te voorzien. De Stichting Koningshuis is geen kerkgenootschap, maar biedt on derdak aan mensen, die 'een ster ke voeling met Jezus en de bijbel hebben'. „We willen die band uit dragen in ons leven en er prak tisch vorm aan geven door men sen een luisterend oor te bieden, kleding of een maaltijd als ze dat behoeven", legt Van der Straaten uit. De voorzitter voegt er direct aan toe dat Eben Haëzer straks toegan kelijk is voor alle gezindten. Vrij willigers worden geacht religieus geïnspireerd te zijn en de uitgangs punten van de Stichting Konings huis te respecteren. Dat laatste moeten ook bezoekers doen, maar de deur staat open voor eenieder. De naam van de kerk Eben Haëzer (Steen der Hulp, door Samuël, rechter van de Israëlieten opgericht, terwijl hij zei: 'Tot hier toe heeft de Heere ons geholpen') kan dan ook niet toepasselijker. Want het godshuis kan toevluchts oord zijn voor eenzame en hulpbe hoevenden. „Veel mensen met geestelijke of lichamelijke proble- We hopen dat deze kerk een oase van rust wordt voor veel Vlissingers —Stichting Koningshuis, bestuur men zijn op een gegeven moment uitbehandeld, maar nog niet echt klaar voor terugkeer in de samen leving. Die kunnen bij ons tot Kees Verkerke (rechts) en Mattias van der Straaten ('Dat gesjouw met die trap, we lijken wel Buurman en Buurman') in Eben Haëzer. De kerk is al ge deeltelijk gestript, maar de om bouw van het orgel op het koor, de kroonluchters en enkele ban ken blijven, foto lex de meester rust komen, gesprekken voeren en mee-eten tot ze beter op eigen be nen staan", leggen Van der Straaten en Van der Muil, beiden werkzaam bij hulporganisatie MGB Vlissingen, uit. Ze zien -met Verkerke en Line- ke Blaauw, een psychotherapeut die ook in het Koningshuisbe stuur zit- mogelijkheden om on dersteuning te bieden via zorgver nieuwingsprojecten binnen de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). Het kwartet bestuursleden wil alle zorgmogelijkheden nog niet teveel aanprijzen. Eben Haëzer is straks geen behandelruimte, maar een ontmoetingscentrum voor Vlissingen. „Iedereen moet zich welkom voelen. Mensen uit de di recte omgeving: de Rooie Buurt, de Scheldestraatomgeving en het Scheldekwartier, maar ook men sen die graag anderen ontmoe ten", werven de bestuursleden. Vóór de Stichting Koningshuis de deuren wijd open zet, gaat ze de komende maanden eerst aan de slag met het interieur van Eben Haëzer. Het godshuis is al grotendeels gestript. Maar de vloe ren waar eerder banken op ston den moeten er nog uit. „Dat hout is wel mooi, maar een ongelijk vloers grondoppervlak zou maar tot ongelukken leiden", zegt bouwcoördinator Verkerke. Dat Eben Haëzer een kerk was, blijft na de verbouwing zichtbaar. De ombouw van het orgel op het koor, de kroonluchters, de glas-in- loodramen en enkele kerkbanken blijven blikvangers. Plafond en dak blijven zoals het al meer dan een eeuw is. Maar vóór het eind van het jaar hangen er wel warm- tekanonnen aan het plafond. Voor zitter en secretaris: „We willen ie dereen warm ontvangen." Claudia Sondervan Vlissingen Wonen in Vlissingen is voor een gezin in een huis met gemiddel de woz-waarde 108 euro duurder dan landelijk gemiddeld. De woonlasten stijgen komend jaar. Dat Vlissingse gezin in een huis van 149.000 euro betaalt vol gend jaar 831,63 euro aan lokale lasten. Het landelijk gemiddelde aan woonlasten in eenzelfde huis is 723 euro. De gemeenteraad be spreekt de belastingtarieven van avond. De ozb, maar ook de rioolhef fing stijgt met bijna zes procent. Dat tarief voor eigenaars wordt 219,65 euro, de gebruikersheffing wordt 70,87 euro voor een ge woon huishouden. Landelijk ge middeld kost rioolgebruik 193 eu ro. Vlissingen heeft de rioolhef fing dan wel kostendekkend. Ook de lijkbezorging wordt duurder. Die heffing voor begra ven stijgt 5,6 procent en is dan nog maar voor de helft kostendek kend. Het liggeld in de Vlissingse ha vens dekt ook maar de helft van de kosten. Toch blijft het bij de havengelden bij 0,6 procent infla tiecorrectie. De afvalstoffenhef fing, hondenbelasting, forensen belasting en precariorechten zijn wel kostendekkend, daar komt al leen inflatie bovenop. Op de le ges na: de vergoeding voor het verstrekken van vergunningen en documenten dekt zeventig procent van de kosten maar daar komt alleen inflatie bij. Voor de nieuwe tarieven voor parkeren en toeristenbelasting krijgt de raad nog voorstellen. Daarbij maakt Vlissingen onder scheid of de gast overnacht in een verstrekte voorziening of zelf zijn onderdak meebrengt. DOMBURG Eén bedrijf mag de ko mende vijftien jaar alle molens en torens in de gemeente Veere schil deren. Normaal gesproken sluit de ge meente contracten af voor vier jaar. De gemeente kiest nu voor een veel langere periode, omdat het college tevreden is over het aanbesteden van schilderwerk van het gemeentehuis en enkele sporthallen. Die zijn in 2014 voor een langere periode gegund aan één bedrijf. Volgens het college biedt een dergelijke constructie alleen maar voordelen. De gemeente hoeft een flinke tijd niet meer na te denken over het opstellen van een schil derplan. Daarnaast wordt geld be spaard en betere kwaliteit gele verd als één bedrijf zich lang kan binden aan een klus. Nu het schilderwerk van de ze ven molens en negen torens uitbe steed is, wil het college ook ande re klussen aanbieden. Het gaat om meerdere clusters: het oude stad huis in Veere en de overige monu menten in de gemeente. Daar naast de verenigingsgebouwen en brandweerkazernes. En de gymza len, peuterspeelzalen, toiletten en het zwembad. 'Samen eten is sleutel tot contact'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43