Zonovergoten Kaapverdië M 3 Na de ophef over kunstgras wordt nu alarm geslagen over de rubbertegels op speelplaatsen. Ouders maken zich zorgen, en er zijn Kamervragen gesteld. 399 549 699 899 Kinderen zagen de af gebrokkelde stukjes rubber onder de speeltoestellen in de Amersfoortse wijk Vathorst aan voor dropjes. Duizen den rubberen brokjes werden door kleine handjes bijeenge- graaid om er bergen mee te bou wen - de matten in het speeltuin- tje verpulverden zo erg, dat ze er geen enkele moeite voor hoefden te doen. Maar na de ophef over rubber granulaat op kunstgrasvelden, slaan ouders in de Amersfoortse wijk ook alarm over de rubber matten onder speeltoestellen. En niet alleen zij: op veel meer plek ken buigen ouders zich bezorgd over de speelplekken van hun kin deren. Gisteren stelde de PvdA Ka mervragen over het onderwerp. „Waarom wordt gezien de twijfel over de gezondheid van rubberte gels niet voor alternatieven geko zen?" vragen Kamerleden Yase- min Cegerek en Tjeerd van Dek ken zich af. Horrorscenario Want die zijn er wel, zegt toxico loog Martin van den Berg van de Universiteit Utrecht. In tegenstel ling tot de rubber korrels in kunst gras moeten de rubberen tegels in de EU sinds kort wél voldoen aan strengere eisen. Eerder bleek uit onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit van rubbermonsters uit tegels dat die wel erg veel van deze giftige stof fen kunnen bevatten. „Aanzien- Zonvakanties 8 dagen al v.a. De wereld is Kras nielli lijk meer dan de halve miligram per kilo die inmiddels is toege staan voor kinderen", zegt hij. Dat betekent dat in nieuwe te gels veel minder zware metalen en kankerverwekkende stoffen, zo genoemde PAKS, mogen zitten. Vervangen is niet verplicht, maar nieuwe exemplaren neerleggen is geen overbodige luxe, zegt Van den Berg. „Het voordeel van rub bertegels is dat letsel bij vallen wordt voorkomen. Maar als kinde ren op dezelfde manier met de te gels in aanraking komen als op het sportveld, dan zie je hetzelfde als op kunstvoetbalvelden met rubber korrels. Ik krijg mails van ouders die vertellen hoe kinderen helemaal zwart van de tegels afko men, met vieze handen die ze ook in hun mond hebben gehad." Dat is nu net het horrorscenario dat de Amersfoortse familie Ol- denhuis zag voltrekken toen de matten in de speeltuin daar steeds verder verpulverden. Freek Olden- huis trok aan de bel bij de gemeen te en ontwikkelingsbedrijf Vat horst, waarna een hek om de speelplek werd gezet en de rubber- resten werden opgeruimd. De on- Ouders vertellen dat kinderen helemaal zwart van de tegels afkomen rust bij de bewoners bestond al langer, maar werd aangewakkerd door de reportage van het tv-pro- gramma Zembla over de gezond heidsrisico's van rubbergranulaat. „Er werd een hek geplaatst om twee van de vijf matten die er het ergst aan toe waren", zegt Olden- huis. „Dat die andere matten ook in slechte staat verkeren, zagen ze waarschijnlijk over het hoofd. De matten achter de hekken zijn gesa neerd." Maar lang niet alle granu laat is volgens hem afgevoerd. Gezondheidsrisico Toch wordt hier de herinrichting van de speeltuin aangepakt, ook al is het met 'beperkte middelen'. De kans is groot dat de rubber matten worden vervangen door mul zand. Net als vroeger. In ande re gemeenten, zoals Arnhem, wordt nog gekeken naar alternatie ven. In Den Haag wordt eerst de beantwoording van de Kamervra gen afgewacht, maar wordt er reke ning mee gehouden dat de tegels niet gevaarlijk zijn. „Mocht de conclusie van RIVM zijn dat tegels een gezondheidsrisi co opleveren voor spelende kinde ren, dan zal de gemeente dit na tuurlijk voortvarend aanpakken", laat een woordvoerder weten. Al leen bleek een eerder onderzoek van het RIVM naar de korrels op kunstgras gebrekkig te zijn uitge voerd. Kras.nl/kaapverdie of bel 0900-9697 KRAS donderdag 20 oktober 2016 Arjan Klaver Carla van der Wal Amersfoort Vila Verde**** - Sal Klein 'dorpje' met ruime appartementen Ultiem genieten van de rust! Gratis shuttleservice naar strand centrum Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/31461 Porto Antigo**** - Sal Unieke ligging met heerlijk privéstrand Wegdromen tussen de tropische tuinen Zwembad met prachtig uitzicht op zee Klantbeoordeling 7,7 Zie: Kras.nl/31182 Royal Decameron**** - Boa Vista Ruim opgezet All Inclusive complex Vele faciliteiten uitgebreid entertainment Zwembad met ligging direct aan het strand Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/31186 Melia Llana*****-Sal I Luxe Adults Only resort o.b.v. All Inclusive Splinternieuw met kamers aan het zwembad Entertainment: optredens live-muziek 24-uurs topservice! Zie: Kras.nl/76393 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen 8 dagen v.a. 399 Rubbertegels breken de val, maar er zitten mogelijk giftige stoffen in. foto koen verheijden T Hekken rond de beschadigde tegels op de speelplaats in Amersfoort. Martin van den Berg, toxicoloog AMVB ('VtilJ 70 cpg Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3