A A Meer jongeren naar Emergis u 3 Het nieuwe pupillenvoetbal I 'Ik vind een kleiner veld niet zo leuk, maar ik snap het wel' 'Liever speel ik op een groot veld, dan kan ik meer rennen' Ét Hoewel de Zeeuwse gemeenten de jeugdzorg gezamenlijk inko pen, staan ze elk afzonderlijk aan de lat voor de kosten. En die lo pen momenteel flink op. Niet al leen hebben meer jongeren hulp nodig, maar krijgen ze ook com plexere en dus duurdere behande lingen, stellen de gemeenten. Di recteur Paul de Schipper van Emergis nuanceert dat. „Emergis verleende vorig jaar voor 10,1 mil joen euro zorg aan zo'n duizend Zeeuwse kinderen. Dit jaar be handelen we zo'n dertig kinde ren meer, een stijging van 3 pro cent, in geld uitgedrukt vier ton." De stijging vindt hij niet vreemd. „Gemeenten hebben wijkteams opgezet en ze zitten daarom dichter op de inwoners. Daardoor vinden ze ook meer kin deren die hulp nodig hebben." Schipper spreekt dan ook van een 'boeggolfeffect'. Hij verwacht dat het aantal kinderen dat jeugd hulp nodig heeft, volgend jaar sta biliseert. „Het is geen zorgelijke ontwikkeling. We zien dat in heel Nederland." Die boodschap zal hij morgen in een gesprek met de gemeenten meegeven. Dat jongeren com plexere behandelingen nodig heb- Het gaat er in eerste instantie om dat jongeren goede zorg krijgen ben, is niet waar, stelt De Schip per. Jongeren die zich niet lekker in hun vel voelen zitten belanden vaak bij andere aanbieders dan Emergis. „Voor heel specialisti sche behandelingen zijn er min der instellingen, voor sommige behandelingen is Emergis de eni ge in Zeeland." Toch baart de ontwikkeling ge meenten zorgen. Want zij zullen de rekening moeten betalen. Geld speelt natuurlijk een rol, er kent de Middelburgse wethouder Saskia Szarafinski. „Maar het gaat er in eerste instantie om dat jon geren goede zorg krijgen." Ze wil vooral niet de indruk wekken dat de kosten de pan uit rijzen en dat er paal en perk aan gesteld moet worden, zoals Alme- re en Dordrecht onlangs hebben gedaan. Toch willen gemeenten van Emergis tekst en uitleg. JUWELIER MINDERHOUD goud-zilver-horloges- klokken-reparatie Westkapelle Arnemuiden www.juwelierrainderhoud.11l Hoewel het aantal teamgenoten kleiner wordt, ziet Tim Steke- tee (8) uit Oost-Sou burg het wel zitten: voetballen op een kleiner veld. „Ik vind het niet zo leuk, maar ik snap het wel. Dan komen sommige kin deren meer aan de bal." Tim voetbalt nu met zijn team van RCS in Oost-Souburg op de helft van een regulier voetbalveld. Hij merkt dat het ene teamgenootje vaker wordt aangespeeld dan het andere. „Meestal kom ik zelf tijdens trainen wel meer aan de bal dan tijdens een wed strijd." Maar zo vaak aan de bal zijn als hij zou willen, is niet geval. Een kleiner veld en een kleiner team zijn volgens Tim dus wel een goede oplossing. „Ja, want anders gaan sommige spelers van voetbal af, omdat ze nooit aan de bal ko men." Anders gaan sommige spelers van voetbal af, omdat ze nooit aan de bal komen Brent Boom (9) uit Middelburg voelt er niks voor om zijn hal ve trainingsveld in te ruilen voor een klei ner veld. „Nee, ik heb liever dat we gewoon op deze grote velden spelen, dan kan ik meer rennen." Toch snapt hij wel waarom de KNVB het nieuwe systeem graag wil invoeren. „Heel veel kinderen komen nu niet aan de bal. Dan voelen ze zich rot en gaan ze ergens anders spelen." In zijn eigen team bij RCS in Oost-Souburg merkt Brent daar ech ter niets van. Volgens hem wordt iedereen daar ongeveer even vaak aangespeeld. Het verkleinen van het speelveld is volgens hem dan ook hele maal niet nodig. Bovendien zou dat ten koste gaan van het aantal spelers in zijn team. En dat lijkt hem maar niks. „Nee, want ik heb nu hele leuke spelers in mijn team." Liever geen kleinere ploeg, want ik heb nu hele leuke spelers in mijn team donderdag 20 oktober 2016 In de nieuwe opzet groeien jonge voetballers geleidelijker toe naar het spelen op een volledig veld. In de categorieën tot elf jaar gaan ze op een kwart veld spelen (nu een half veld) en onder de zeven jaar op nog kleinere veldjes. 2TEGEN2 3:1 doel <6jaar 20 x 15 m n keeper: nee 2x2 4TEGEN4 <7 jaar 3:1 doel 30x20m n keeper: nee 4x4 6TEGEN6 7 P X- <10 jaar pupillengoal keeper: ja 42,5 x 30 m 8TEGEN8 <12 jaar pupillengoal 64 x 42,5 m keeper: ja 8x8 Jeffrey Kutterink Kloetinge Meer Zeeuwse jongeren heb ben hulp nodig. Zeeuwse ge meenten zien de kosten voor jeugdhulp dan ook flink stijgen. Met spoed gaan ze om de tafel met Emergis. Saskia Szarafinski

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38