'Er komt een baan, blijf erin geloven' m Pleidooi voor handhaven belastingaftrek voor onderhoud en restauratie Een schilderbeurt wordt al snel uitgesteld als eigenaar-bewoners van een monument er (grotendeels) zelf voor moeten opdraaien. Marathon schaatser Niels Mesu is klaar voor nieuw f seizoen Van Duivendijk staat voor solide scheepsbouw John de Wolf, de landelijke ambassadeur ouderenwerkloosheid, hield gisteren op een banenmarkt voor vijftigplussers in Goes een peptalk. zeeland 13 Ik De Middelburgse wethouder Jo- han Aalberts roept eigenaren van rijksmonumenten op te proteste ren tegen afschaffen fiscale aftrek voor onderhoud van hun pand. Hij is niet de enige lokale bestuur der die in het geweer komt tegen de bezuinigingsmaatregel die met Prinsjesdag bekend werd. „Lang zaam maar zeker leidt dit tot een achteruitgang van de panden." Wie in een eigen rijksmonu ment woont mag nu nog 80 pro cent van de onderhoudskosten af trekken van de inkomstenbelas ting. Zeeland telt 3.759 rijksmonu menten. In de steden zijn het voor het overgrote deel woningen. Mid delburg is met 1.144 rijksmonu menten de eerste monumenten- stad van Zeeland. Zierikzee telt 568 rijkserkende monumenten. Vanaf volgend jaar wordt de be lastingaftrek vervangen door een soberder subsidieregeling. Het ka binet bespaart hierdoor 25 miljoen euro. Aalberts vindt het geen ver standig besluit. Eigenaren kunnen vanaf 2017 subsidie aanvragen voor 25 pro cent van de onderhoudskosten tot een maximum van 2.500 euro. Aal berts vreest dat eigenaren noodge dwongen een schilderbeurtje over slaan of op een andere manier be zuinigen op onderhoud, want de subsidiepot heeft een bodem. Op is op. „Dus als aan het eind van het jaar de pannen van het dak waaien, is het maar de vraag of je nog subsidie krijgt", aldus Aal berts. Middelburg is niet de enige ge meente die zich zorgen maakt. De Federatie van Grote Monumenten gemeenten, waarvan Middelburg, Schouwen-Duiveland, Vlissingen, Veere, Sluis en Goes lid zijn, pro beert met lobbywerk het tij te ke ren. Langzaam maar zeker leidt dit tot achteruitgang van de monumenten De Tweede Kamer is al akkoord gegaan, maar het afschaffen van de monumentenaftrek moet nog door de Eerste Kamer. In novem ber is er nog een bestuurlijk over leg, waarin de minister gevraagd wordt de maatregel alsnog van ta fel te halen. De Federatie Instandhouding Monumenten, Kunsten '92 en Erf goedvereniging Bond Heemschut zijn op internet een petitie begon nen. Zij noemen het afschaffen van de belastingregeling 'een mo numentale vergissing'. Gistermiddag hadden bijna 7.200 mensen de petitie getekend. De actie duurt tot eind deze maand. Op 1 november worden de handtekeningen aangeboden aan de minister. Wethouder Aalberts roept eige naren van rijksmonumenten op die petitie te steunen. donderdag 20 oktober 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl ZEELAND 14 ZEELAND 10 Gemeenten vrezen voor verval rijksmonumenten Theo üiele Middelburg Johan Aalberts, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36