Onana staat er, maar waar is Krul? 31 VOETBAL EUROPA LEAGUE Twee jaar geleden schoot Elvis Manu Feyenoord langs Zorja Loehansk, vandaag weer de tegenstander in de Kuip. Nu kwijnt hij weg in Brighton. Elvis Manu wandelde twee weken geleden door attractiepark Wa- libi in Biddinghuizen. Een uitje waar de spe lers van Feyenoord in het verle den wel vaker voor kozen, in de periode dat de aanvaller nog op de loonlijst stond in Rotterdam- Zuid. „Daar zag ik weer wat dat doelpunt tegen Zorja Loehansk heeft betekend voor mensen", zegt de 23-jarige Rotterdammer. „Mensen wilden op de foto, begonnen voortdurend over dat doelpunt uit 2014." Feyenoord leek op donderdag 28 augustus 2014 tegen Zorja eenvou dig op weg naar de groepsfase van de Europa League. Een week eer der was in Kiev met 1-1 gelijkge speeld. En toen in de Kuip Mitchell te Vrede, Ruben Schaken en een eigen doelpunt van Mak sim Bilyy voor een 3-0 voorsprong zorgden, leek trainer Fred Rutten zijn elftal inderdaad fluitend Euro pa in te loodsen. „Maar het vervolg is bekend", zegt Manu nu. „Het werd 3-1,3-2 en zelfs 3-3. Ik dacht op de reser vebank echt dat ik gek werd. Na de 3-3 ben ik zonder enig signaal van de technische staf meteen gaan warmlopen, heb ook heel snel mijn trainingsjack uitgetrok ken. Gelukkig dacht Fred Rutten er ook zo over, hij haalde Jordy Clasie en Joris Mathijsen naar de kant en Anass Achahbar en ik kre gen zes minuten de tijd om de zaak nog te redden." Achahbar was in blessuretijd de aangever en Manu frommelde op weergaloze wijze de 4-3 binnen. De Kuip ont plofte. Heeft hij nog een shirt van Zor ja Loehansk in de kast liggen, als herinnering aan de avond waarop hij zijn naam vestigde? „Dat ging helemaal niet, want ik had geen shirt meer om te ruilen", zegt hij lachend. „Dat had ik in dolle vreugde in het publiek gegooid. De dagen na die wedstrijd waren één groot gekkenhuis. Ik kon nau welijks over straat, soms deed ik mijn capuchon over mijn hoofd. Iedereen sprak mij aan, overal was er waardering. En ik kon mijn aflo pende contract verlengen in de Kuip. Alles zat mee." Manu deed in Europa toch al van zich spreken. Liefst vijf keer scoorde hij in Europese duels. Hij somt het rijtje op: Besiktas, Zorja Loehansk, Standard Luik thuis en uit en AS Roma. „Ja, dat waren nog eens tijden", zegt hij. In de Kuip was zijn rol echter snel uitgespeeld. Fred Rutten was een seizoen later weg en Giovanni van Bronckhorst was veel minder gecharmeerd van de aanvaller met Ghanese roots. „Ik proefde dat Feyenoord van mij af wilde", zegt Manu. „Ik koos voor Brighton. Maar dat is tot op heden niet be paald een succesverhaal gewor den. Vorig seizoen kwam ik niet in de plannen van de manager voor, werd zelfs nog even gestald bij Huddersfield Town." Boëtius Afgelopen zomer leek hij klaar voor een nieuwe transfer. „Maar in de laatste dagen voor de deadli ne liet Brighton opeens weten dat ik toch niet mocht vertrekken. Nu is mijn situatie eigenlijk net zo als een jaar geleden. Ik speel niet." „Ik bel er vaak over met mijn voormalig ploeggenoot Jean-Paul Boëtius, die bij FC Basel eigenlijk hetzelfde meemaakt. Ik kan eer lijk gezegd niet wachten tot de winterstop, dan is er misschien een kans op een verhuur of een verkoop." Hij vervolgt: „Ik wil weer terug naar de dagen dat ik wel belang rijk was, zoals destijds tegen Zor ja. Dat was mijn mooiste dag in het shirt van Feyenoord. Dat de club nu zo goed gaat, is geweldig. Toen Michiel Kramer zondag in Nijmegen scoorde, sprong ik thuis in Brighton bijna tegen het pla fond van vreugde." Al veel langer dan hij zelf had kun nen dromen, staat André Onana op doel. Toch is het gek. Ajax wil de per se dat Jasper Cillessen twee maanden geleden, vlak voor ver trek naar FC Barcelona, nog zou keepen in Rostov om kwalificatie voor de Champions League af te dwingen. Onana werd blijkbaar toen niet rijp geacht voor zó'n wedstrijd. Krul werd na het ver trek van Cillessen gehaald als eer ste keeper en zou na een paar we ken de plek van Onana overne men. Tot zover de theorie. Dan nu de praktijk. Die is dat Onana hier in Vigo tijdens de laatste training voor de wedstrijd rondloopt met het moraal van een eerste keeper. En Krul? Hij kijkt vanavond thuis op de bank. Nog altijd niet wed- strijdfit nadat hij een jaar geleden een zware knieblessure opliep tij dens de wedstrijd van Oranje op het kunstgras in Kazachstan. Mor gen gaat hij waarschijnlijk ook nog niet bij Jong Ajax keepen. En nu Onana, na een minder en soms onrustig begin, inmiddels overtuigt, is de vraag of de vooraf geplande keeperswissel nog wel lo gica is. Trainer Peter Bosz zegt er in het warme perszaaltje van Cel ta dit over. „Als Onana beter is, keept Onana." Klinkt logisch. Maar tegelijkertijd zegt het ant woord juist veel. Dat Krul, een maal fit, automatisch de eerste keeper wordt, is ook in de ogen van de trainer geen vanzelfspre- kenheid (meer). Afrika Cup Dat Onana, door Ajax overgeno men van FC Barcelona, zijn kans ruikt is wel duidelijk. Hij over weegt zelfs om de Afrika Cup te la ten schieten om vol voor zijn kans te gaan. Belangrijke kanttekening: bij het nationale elftal van Kame roen is Onana niet de eerste keeper. Hans Galjé (59), oud-keeper van Ajax die door trainer Johan Cruijff in de jaren tachtig werd vervan- gen door Stanley Menzo, ziet geen reden om nu iets te wijzigen. „Het leek logisch dat Krul de eerste keeper zou worden. Maar dat is niet meer zo. Onana lééft in dat doel. Keept erg dynamisch. Mij overtuigt hij wel." Maar in de afweging wie straks eerste keeper wordt, speelt nog een aspect. Onana is de keeper van de toekomst, eigendom van Ajax en straks wellicht geld waard. Krul vertrekt in mei 'ge woon' weer naar Newcastle. Kort gezegd: waarom zou je hem fit maken voor een ander? Galjé: „De trainer zal altijd kiezen voor, in zijn ogen, de bes te. Maar binnen de clubleiding zal deze discussie ongetwijfeld een rol spelen. En daar moet je als trai ner dan weer mee omgaan." donderdag 20 oktober 2016 'Mooiste dag bij Feyenoord' Mikos Gouka Brighton Ajax speelt vanavond tegen Celta de Vigo weer met André Onana (20) op doel. Waar blijft Tim Krul (28), gehuurd van Newcastle United om eerste keeper te worden? Daniël Dwarswaard Vigo Elvis Manu was in 2014 dé held tegen Zorja. foto pim ras •4 André Onana FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34