I O A ÏULTUUR 25 Gedrieën vormen ze Nederlands meest adembenemende kleinkunstenaars. De Ashton Brothers zijn met het theaterspektakel Enfants Terribles terug op het podium. nfants Terribles heet het nieuwste pro gramma waarmee de Ashton Brothers de komende maanden langs de Nederlandse theaters reizen. Een titel die op het lijf van Pim Mu- da, Friso van Vemde en Joost Spijkers is geschreven. Want het zijn - vrij naar Dik Trom - bijzondere kinderen en dat zijn ze. „In deze show zijn we meer dan ooit de belhamels uit onze jeugd", zegt Pim Muda. „Keet trappen, chaos op het podium en in de zaal, verwar ring zaaien... Dan zijn we op ons best." Enfants Terribles is de eerste voorstel ling van de Ashton Brothers zonder Pepijn Gunneweg. Hij verliet eind 2014 het gezelschap om meer tijd te hebben voor zijn andere (tv-)activitei- ten en zijn gezin. Omdat de rol van de vier Brothers op het podium altijd vol strekt gelijkwaardig was, brak er voor de drie overgeblevenen een periode van bezinning aan. „We beschouwden de Ashton Brothers als een hecht huwelijk en je gaat er stilletjes van uit dat die band voor eeuwig is. Maar zo zit het leven niet in elkaar. We waren er overigens snel uit: we wilden door als trio. Geen vierde man - daar was 'Pep' te uniek voor." Toch doemde er voor de afgeslankte Aston Brothers een moeilijkheid op. Het ensemble met zijn unieke ver vlechting van clownerie, variété, acro batiek, kleinkunst, slapstick en mu ziek moest nu de klus klaren met een man minder. En dat tijdens een tour nee van ten minste 120 voorstellingen op het niveau van topsport. Pim Muda: „Natuurlijk is dat een extra belasting. Maar als eind derti gers hadden we al maatregelen geno men. Je krijgt vaker last van pijntjes, bent stijf als je 's ochtends opstaat. On ze shows vergen nu eenmaal grote li chamelijke inspanning. Inmiddels heb ben we alle drie een personal trainer en we voelen ons fitter dan ooit. Bo vendien letten we op ons eten. De snelle schnitzel met frites in het eetca fé voor elke voorstelling hebben we af gezworen. En met een spinaziesmoot- hie is niks mis, hoor." Enfants Terribles is weer zo'n echt theaterspektakel waar de Ashton Brothers patent op hebben en waarbij de toeschouwer ogen en oren tekort komt. 'Fantastico, magnifico, fabel haft', klinkt het als de bezoekers bin nendruppelen op zoek naar hun stoel. Er vliegen schoenen door de zaal, sommige bezoekers moeten zich door een tentdoek worstelen. Het is voor aanvang reeds circus in de stad, ge combineerd met de nostalgische sfeer van suikerspin en schiettent op de ouderwetse kermis. Om, luttele minu ten later, de verbaasde bezoekers plots welkom te heten in een broeierige nachtclub vol variété. Maar de Ashton Brothers gaan met hun tijd mee. In de nieuwe show doen ook scootmobiels, hét vervoer middel van de senior die niets wil mis sen, hun intrede. „We struinen altijd Marktplaats af', vertelt Pim Muda. „Daar kwamen we de scootmobiels tegen. We hebben er veel te grote wielen onder laten mon teren. Nou, dat gaat als de brandweer. We repeteren altijd in een loods, waar we urenlang rondjes tegen elkaar heb ben geracet. Heerlijk, we konden niet meer stoppen." Traditiegetrouw struinen de Ashton Brothers ook bouwmarkten af op zoek naar materiaal voor nieuwe acts. „We wilden in deze voorstelling een reus achtig blaasorgel. Dan verlaat je de Karwei met een aantal pvc-pijpen van een meter of drieënhalf." „Friso zocht een goede tuintrap. Niet voor huis-, tuin- en keukenklus jes, maar om er ongenadig hard van af te vallen. Dan oefent hij ter plekke of het de juiste afmeting is. Moet je de klanten en verkopers eens zien sta ren." Als altijd worstelen de personages in Enfants Terribles - of ze nu als pri ma ballerina in tutu op spitzen ten to nele verschijnen, met een rolstoel ver ticale objecten bestijgen of flamenco dansen - met zichzelf en hun omge ving. Het leven is één grote hindernis- baan, de mens een nietig schepsel dat op zijn levenspad voortdurend obsta kels tegenkomt. Dolend in een wereld vol moedwil en misverstand, willen ze maar zeggen. Ze worstelen en soms, heel soms, ko men ze boven. Zoals de gruizige bal lonkunstenaar die in zijn vale regen jas kinderfeestjes afstroopt om aan de lopende band hondjes en giraffes voor kleuters te maken, maar ineens boven zichzelf uitstijgt met kunstig hand werk. Pim Muda: „Wij knipogen altijd na drukkelijk naar het variété van vroe ger. Toen we in Stadskanaal speelden, kwam na afloop een man naar me toe die echt ballonartiest bleek te zijn. Ik heb het me eigengemaakt door een cursus op internet te volgen en heel straf te oefenen. „Een paar weken later ontving ik een pakket met daarin een supersoni sche ballonpomp. Cadeautje omdat hij zo had genoten. Prachtig toch, als illusie op het toneel en werkelijkheid zo bij elkaar komen?" donderdag 20 oktober 2016 Arno Gelder Speellijst: www.ashtonbrothers.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27