E 21 Vervallen pier wordt verbouwd tot hotel ALTIJD ZEEZICHT IATA pleit voor invoering RFID-labels Beetsma in adviesraad EU Amerika is hét land voor toptalenten. Jaarlijks vertrekken vele tienduizenden hoogopgeleide migranten naar het land van de onbegrensde mogelijkheden. Ons land is niet bepaald in trek bij buitenlandse toptalenten. Kan Nederland ook een eigen Silicon Val ley optuigen? Nou, nee, vooralsnog legt Nederland het zwaar af tegen Amerika als het gaat om het binnenhalen van toptalent. Volgens de Amerikaanse studie 'Global Talent Flows' oefenen plekken als New York, Hong Kong, Londen en Silicon Valley een onweerstaanbare aantrek kingskracht uit op ambitieuze hoogopgeleiden. Niet zo geheel verwonderlijk: dit zijn dé plekken waar de grootste technologische uitvindingen worden gedaan. Volgens het onderzoek bevindt Nederland zich ergens in de mid denmoot van landen met in stroom- en uitstroom van kennis werkers: er komen nu ongeveer jaarlijks evenveel toptalenten ons land binnen als dat er vertrekken. Een paar duizend. Opvallend is dat Nederland ook in vergelijking met andere welva rende landen zoals Duitsland en Zwitserland relatief weinig hoog opgeleide migranten trekt. Hoe kan het dat die landen er veel beter in slagen om toptalen ten te verleiden om ernaartoe te emigreren? Otto Raspe, onderzoe ker bij het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), deed eerder een groot onderzoek naar buiten landse kenniswerkers in Neder land. Hij heeft hier een aantal ver klaringen voor. Zijn belangrijkste: „Het Nederlandse beleid om bui tenlandse kenniswerkers te wer ven, staat nog in de kinderschoe nen." Dit heeft nog maar heel recent de volle aandacht gekregen van het ministerie van Economische Zaken, en dat terwijl in een regio als München daar al meer dan 30 jaar aan gewerkt wordt. Raspe: „Daar pronken ze al heel lang met hun vooruitstrevende hightech en technologische sector. En ze we ten zich te presenteren als een aan trekkelijke plek om te wonen met veel goede voorzieningen." Hoewel Nederland goed scoort met zijn kennisinstituten - ons land staat in de top too van inter nationale rankings - is er geen en kele Nederlandse universiteit die in de top 50 voorkomt. „Dat speelt ook zeker een rol waarom we rela tief weinig hoogopgleide kennis werkers hebben", aldus Raspe. Volgens de cijfers die in zijn on derzoek van 2014 werden ge- Het beleid om kenniswerkers te werven, staat nog in de kinderschoenen noemd, telt Nederland 600.000 buitenlandse arbeidskrachten, waarvan 16,7 procent tot kennis werker gerekend kan worden. Als we de Amerikaanse onder zoekers mogen geloven, zullen lan den flink aan de bak moeten om toptalent te werven. De onderzoe kers gaan er namelijk van uit dat de verhuisbereid van ambitieuze jongeren alleen maar zal groeien. „Dit is een trend die zal doorzet ten", stellen zij in het onderzoek. Volgens Raspe zou Nederland slimmer kunnen inspelen op die toekomstige stroom van kennis werkers. Namelijk door zich te pre senteren als een metropool. „Uit ons onderzoek bleek dat kennis werkers niet alleen kijken naar een kennisinstituut maar ook naar welke voorzieningen een stad heeft. Nederland heeft eigen lijk alles in huis, maar doen uni versiteiten, bedrijven en steden af zonderlijk de promotie." Overigens vindt ook weer niet iedereen het erg dat kenniswer kers ons land links laten liggen. Zo laat Universiteit Leiden weten het juist 'prachtig' te vinden als onze academici of die hier in Ne derland gestudeerd hebben een baan vinden in Silicon Valley. Bouw trekt in Nederland aan donderdag 20 oktober 2016 SCHEVENINGEN Om uitzicht op zee hoeft de hotelgast op de pier in Scheveningen straks niet echt te vragen: alle hotelsuites die daar vanaf half november te boeken zijn, bieden uitzicht op de branding. De zeelucht opsnuiven kan vanaf het balkon, voor een iets warmere duik dan de Noordzee is er een jacuzzi. De bouw van het hotel is deze week begonnen en maakt deel uit van een grote opknapbeurt van de pier, waar een reuzenrad sinds eind augustus een grote at tractie vormt, foto evert-jan daniëls/anp De Nederlandse hoogle raar Roel Beetsma gaat de Europese Commissie advi seren over het begrotings beleid van de eurolanden. Hij wordt lid van een advies raad die wordt voorgeze ten door de Deen Niels Thygesen. De commissie besloot vorig jaar de ad viesraad op te zetten om een onafhankelijk oordeel te krijgen over het toezicht dat Brussel op de begrotin gen in de eurozone houdt. DUBAI De wereldwijde inzet van RFID-labels kan luchtvaart maatschappijen miljarden euro's schelen in de strijd tegen het kwijtraken van bagage. Dat meldt de inter nationale brancheorganisa tie van luchtvaartmaat schappijen IATA. Tassen zouden standaard moeten worden uitgerust met een RFID-label waarmee ze op verschillende plekken kun nen worden gescand en ge registreerd. Enkele maat schappijen doen dit al. In 2007 verloren maatschap pijen wereldwijd nog bijna 47 miljoen bagagestukken. Dat aantal is al gehalveerd. BRUSSEL Nederland niet in trek bij toptalenten Natasja de Groot Palo Alto/Rotterdam —Otto Raspe, onderzoeker bij PBL Nederland hoeft dit jaar 300 miljoen euro minder aan Brussel te betalen dan de begrote 7,6 miljard. Dat komt om dat de Europese Com missie minder geld no dig heeft dan gepland. LUXEMBURG De bouwbranche trekt in zijn herstel na de diepe cri sis harder aan dan gemid deld in de eurozone. De productie in Nederland ont wikkelde zich in augustus sterker dan in de meeste andere eurolanden. Er werd 1 procent meer ge bouwd dan in de voorgaan de maand, meldt statistiek bureau Eurostat. In de ge hele muntunie was gemid deld sprake van een daling met 0,9 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21