Minder NHG's door stijgende prijzen Bonden en bazen uit heel Europa roepen op tot actie E 19 voor de werkgelegenheid, voor on ze maatschappij, maar ook voor de sociale zekerheid en pensioenen. Het begint bij de vraag waar ze zullen verdwijnen. Als SER willen we dat nu systematisch per sector van de arbeidsmarkt in kaart laten brengen." „Dat zowel werkgevers als werkne mers eikaars belangen onderken nen. Vakbonden zien in dat ze de technologische ontwikkelingen niet kunnen stoppen, werkgevers snappen dat een goede arbeids markt ook voor hen van belang is. Dat is het begin van de oplos sing." „Zonder bevolking die je produc ten consumeert, zijn ondernemin gen nergens. Om nog maar te zwij gen van de maatschappelijke on rust en polarisatie die een groot banenverlies meebrengt." „Precies. Niet voor niets zegt Hans de Boer (voorzitter VNO-NCW) dat er een sociale paragraaf moet komen. Zo zijn pilots gestart voor regionale adviescentra waarbij ex perts van de bonden werknemers begeleiden bij het vinden van an der werk." „We weten in elk geval dat roboti sering ten koste gaat van lager- en middelbaar opgeleiden. Kijk naar de werknemers van ING die hun baan kwijtraken. Cruciaal om fit te zijn voor de nieuwe arbeids markt is intellectuele wendbaar heid. Hoogopgeleiden zijn daar be ter voor opgeleid dan lageropgelei den." „Wendbaarheid, netwerken en goed kunnen samenwerken wor den belangrijke vaardigheden. Het allerbeste is permanent na te den ken hoe je vakgebied zich ontwik- A Laagopgeleiden kelt. Nu hebben nog veel mensen met een MBO-opleiding werk. Dat willen we graag zo houden. Bij sommige banen - ik zag dat laatst zelfbij postbestellers van PostNL - zie je dat het opleidings niveau zich ontwikkelt van MBO 2 naar 3 of 4 omdat er bijvoor beeld steeds meer administratie is vereist." „Ik vind van wel, steeds meer be drijven pakken dit ook op. Zoals Tata Steel, zij werken met een werkgelegenheidspact waarbij ze werknemers proberen te behou den via omscholing en herplaat sing. Ook kennen ze opleidings budgetten. De gemeente Den Haag werkt met een generatiepact waar ouder personeel jongeren traint. Ook in de Rotterdamse ha ven, waar veel banen door ICT ver dwijnen, is een plan." „Lager opgeleiden die zich niet omscholen, dreigen via allerlei sta pelbaantjes - zoals in een minibus- je pakjes bezorgen voor webshops - in hun levensonderhoud te moe ten voorzien. Of ze raken werk loos. Dat is een grote zorg." „We hebben een geweldige digita le infrastructuur én veel Neder landse bedrijven zijn innovatief. Maar we zijn er nog niet. We heb ben bijvoorbeeld 2,5 miljoen laag- geletterden, veel meer dan de mil joen toen ik mijn loopbaan begon. Ook is regelgeving niet op techno logische vernieuwingen aange past. Veel werkgevers willen expe rimenteerruimte om te innove ren. Dat kan nu vaak niet." „Ik ben helemaal niet zo pessimis tisch, in de jaren 30 van de vorige eeuw vreesde iedereen ook al dat robots het zouden overnemen. Maar dat er tot nu toe meer jobs bijkwamen, wil niet zeggen dat dat blijft. De situatie nu is funda menteel anders. We kunnen daar beter goed op voorbereid zijn." „Dat kan altijd beter, maar we zijn intensief bezig met het betrekken van meer mensen en groepen bij ons werk. We gebruiken daarvoor ook vaker social media om menin gen te peilen en kennis te verza melen. Wij willen meer naar bui ten kijken." AMSTERDAM In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er min der hypotheken met de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) ver strekt ten opzichte van een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van het Waarborgfonds Eigen Wonin gen (WEW). De afname hangt samen met de sterk stijgende prijzen voor wonin gen. Daardoor komen minder hy potheken voor de garantie in aan merking. De NHG-grens ligt dit jaar op 231.132 euro. Vanaf 1 januari 2017 wordt de NHG jaarlijks gekop peld aan de gemiddelde woning- waarde. Dan kan een woning tot maximaal 245.000 euro worden ge financierd met NHG. In de eerste negen maanden van 2016 werd 74 procent van de hypo theken afgesloten met NHG. Dat komt neer op 87.500 huishoudens die de aankoop of verbouwing van hun huis financierden met NHG. Een jaar eerder waren dit er in dezelfde periode ruim 100.000. De NHG is in het leven geroe pen om in economisch ongunsti ge tijden restschulden op te van gen. In de eerste negen maanden van het jaar werd 2.707 keer een beroep gedaan op de hypotheekga rantie. Dat betekende een daling met ruim een vijfde ten opzichte van een jaar eerder. Maak een doorstart en maak eens gezind werk van groei, banen, vei ligheid, migratie en onze concur rentiepositie, aldus hun gezamen lijke oproep aan de vooravond van een tweedaagse top van staats- en regeringsleiders. „Wij geloven in Europa. Populisme, na tionalisme, vreemdelingenhaat, anti-Europese gevoelens en pro tectionisme kunnen alleen maar leiden tot een neerwaartse spi raal die iedereen schade toe brengt. Europees en nationaal op treden kunnen en moeten hand in hand gaan", aldus de oproep van vakbondskoepel Etuc en werkgeversclub BusinessEurope. Meteen formuleren ze hun ei gen concrete eisen: na tien jaar van onderinvestering een snelle verdubbeling van het Juncker in vesteringsfonds naar 630 miljard, een Brexit waarvoor de rekening bij burgers noch bedrijven te recht mag komen en uiterlijk vol gend jaar een nieuw industriebe leid. Dat is ook nodig, aldus werk geversvoorzitter Emma Marcecag- lia, om de 5 miljoen banen te creëren die nodig zijn om de Eu ropese werkgelegenheid weer op het pre-crisispeil van 2008 te brengen. Bonden en werkgevers borgen hun tegenstellingen giste ren op om één lijn naar de toe komst te trekken. Marcecaglia deed tevens een dringend beroep op 'Brussel' om nu ook het han delsverdrag met Canada 'los te trekken'. Geen akkoord zou een gigadreun voor Europa zijn. donderdag 20 oktober 2016 Mariëtte Hamer is voorzitter van de SER. foto pim ras Wat is de belangrijkste waarde van dit advies? Als met robots en ICT véél goed koper gewerkt kan worden, dan doet een bedrijf dat toch? We hebben elkaar nodig... Als SER zet u zwaar in op scho ling. Is dat genoeg om iedereen mee te laten doen? Omscholen dus, maar naar wat? Wat zijn de benodigde vaardig heden in de toekomst? Zo'n 10 procent van de banen in Nederland, met name die van laagopgeleiden, loopt di rect gevaar overbodig te wor den door robotisering en digi talisering. Die voorspelling doet de OESO (Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling) in een re cent rapport over robotisering. Met haar schatting zit de OE SO lager dan het geruchtma kende onderzoek van weten schappers Frey en Osborne uit 2013. Zij bekeken liefst 700 beroepen en voorspelden dat over 20 jaar bijna de helft van die banen verdwenen kan zijn. Nederlanders zijn zelf ook be hoorlijk somber. De verwach ting is dat een op de drie ba nen over 30 jaar is overgeno men door robots, blijkt uit on derzoek van het ING Econo misch Bureau onder 65.000 Nederlanders. Momenteel loopt het overigens nog niet zo'n vaart met de robotisering in ons land, concludeerde de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Op elke 10.000 Nederlandse werkne mers zijn nu 93 robots. Dat zijn er beduidend minder dan kop lopers Zuid-Korea (437 per 10.000), Japan (323). Maar ook in Duitsland (282), België (169) en Italië (153) is de robot dichtheid aanmerkelijk groter. Die landen hebben echter veel meer industrie dan Nederland met zijn diensteneconomie. Hebben werkgevers daar een verantwoordelijkheid in? Door het sneuvelen van midden functies dreigt een grotere kloof tussen hoog- en laagopgeleiden. Kan Nederland de veranderin gen aan? Somberen we niet te veel? Sinds de industriële revolutie zijn er alleen maar banen bijge komen. Hoe digitaal en vernieuwend is de SER eigenlijk zelf? Werkgevers en vakbonden in heel Europa hebben gisteren de Europese politiek ruw, maar eensgezind, wakker geschud. Voor één keer werden de ge bruikelijke tegenstellingen tus sen 'arbeid' en 'kapitaal' opzij gezet. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19