Motor van het land Kruistocht van PvdA'er tegen acties bierbrouwer Heineken o. 18 ECONOMIE u LU H UI IE9 INTERVIEW SER-BAAS MARIËTTE HAMER Dat de robotisering arbeidsplaatsen gaat kosten, staat vast. Het biedt ook nieuwe kansen. Welke dat zijn, weet helaas niemand, concludeert de SER. „We weten nog veel te weinig, we moeten ons beter voorbereiden." In de schijnwerpers Het zijn net passagiersvliegtuigen, zei Wennink - zelfbepaald geen inge nieur - eens over de producten van het Brabantse ASML. Voor zo'n vergelijking moet je echt accountant zijn. Het zit 'm in de prijs, zo'n 100 miljoen euro per stuk. Verder gaat de vergelijking niet op en dat geldt ook voor het salaris. Zelf doet hij zijn werk bij de maker van chipmachines al voor zo'n 3 mil joen euro salaris, plus recent 2,3 miljoen uit aandelen als prestatieloon. Zijn collega bij Boeing krijgt dik 13 miljoen dollar. En in die andere slimme re- Jgio Californië, kunnen ze van zijn salaris nauwe lijks boodschap pen doen. Toch vindt Wennink dat hij ruim vol doende verdient, voor zijn twee kin deren en zijn hob by's als oude au to's en wijn verza melen. In Europa denken we eerder 'genoeg is ge noeg', legde hij eens uit, ook al knokt hij dag en nacht voor steeds kleinere chips. De mooi. Wel jam mer dat de rege ring het ook snel genoeg vindt als hij komt vragen om geld voor zijn Brabantse slimste regio. Want daar is het hoog tijd voor meer al lure. Boven de rivieren kun je op de fiets naar de opera of het ballet, rondom Brainport is zelfs niet één rijksmuseum te vinden, mop perde Wennink onlangs. De in Huizen geboren import-Brabander ziet zijn regio als nationale economische mo tor. De werknemers, inclusief het technisch toptalent dat uit de hele wereld kan kiezen, willen niet alleen mooi werk, maar ook cultu rele voorzieningen en plek in de nu al te krap pe internationale school. De topman wil dat dat talent in de buurt blijft om de Nederland se economie op stoom te houden. Daarom heeft hij één kleine ambitie en een grote. De chips moeten krimpen en Brabant moet groeien. Flitsen Zalarido Carrefour Akzo Nobel Fugro ls auto's zelf rijden, post machinaal ge sorteerd wordt en bankieren via een app gaat, wat blijft er dan over voor al die honderd duizenden mensen die daar hun brood mee verdienden? Voor mi nister Asscher (Sociale Zaken) was het eind 2014 reden om in een veelbesproken speech te waarschuwen voor de gevaren van robotisering en digitalisering die volgens hem tot de helft van de banen kan kosten. „Robots zijn goedkoop, snel, werken 24 uur per etmaal, zijn nooit ziek, vragen geen loonsver hoging en staken niet." De vicepremier baseerde zich op economen Bruno Frey en Ge orge Osborne die doemscenario's van haanloze groei schetsen. Voor het kabinet reden om ad vies te vragen aan één van zijn be langrijkste adviesorganen: de So ciaal Economische Raad, het hart van onze polder. Het rapport wordt vandaag vrijgegeven, SER-voorzitter Mariëtte Hamer licht het toe. „Het probleem is dat we nog niet exact weten of en hoeveel banen er verdwijnen. Maar of dat het nu tien procent is of de helft; wat fundamenteel anders is, is de snelheid waarmee de veranderin gen gaan. Dat heeft gevolgen Deze banen worden verleden tijd Gisteren maakte de PvdA'er een punt van een spaaractie voor 'biertegoed'. Bij de actie kun je voor een gratis biertje in de kroeg sparen als je een krat Hein eken koopt. Volp vreest overmatige alcohol consumptie, vooral bij jongvol wassenen. Ook druist het gratis weggeven van alcohol in tegen het beleid van de overheid. Ze vraagt zich af of de actie wette lijk wel mag. Tijdens de Olympische Spelen deze zomer liet Volp al weten af te willen van sponsoring van sportorganisaties door bierbrou wers. Dat zou feitelijk het einde betekenen van het Holland Hein eken House, dat ze 'achterhaald' noemde. En begin dit jaar stelde de PvdA'er nog Kamervragen over het plaatsen van alcoholhou dende dranken zoals Heineken Extra Vers in een koeling naast de pakken melk. Volp zegt echt niets tegen de brouwer te hebben, maar ze vindt wel dat Heineken moet na denken over het beeld dat ze neerzetten. „Deze manier van re clame maken moet kritisch beke ken worden, of het wel kan en of het eigenlijk wel mag." Heineken liet weten dat het de beantwoording van de staatsse cretaris met vertrouwen tege- moetziet. Zo wordt de leeftijd van de consument op verschillen de manieren gecontroleerd. „Dat gebeurt onder meer aan de bar van een horecazaak." ASML overtrof afgelopen kwartaal zijn ei gen omzetverwachting, bleek gisteren uit de jongste cijfers. Topman Peter Wennink heeft twee ambities. Een heel grote en echt een kleintje. functies bij genoeg-mentali- 4SML teit vindt hij Bart van Eldert donderdag 20 oktober 2016 Geboren: 30 mei 1957, Huizen. Carrière: werkte bij Deloitte en in verschil lende functies bij ASML. Vrije tijd: wijn verzamelen, oude auto's. De wereldwijde grondstoffenmarkt be gint langzaam op te krabbelen. Vooral olie en gas kunnen in de periode tot 2018 weer groei laten zien. Dat zegt topman Andrew Mac kenzie van mijnbouwbedrijf BHP Billiton. Ook de prijzen voor ijzererts en metallurgische ko len hebben de weg omhoog gevonden. AkzoNobel heeft in het derde kwartaal last gehad van negatieve wisselkoerseffec ten. Het verfconcern hield zijn verkopen en winst gelijk, maar zag zijn omzet licht dalen. De internetwin kel zag de om zet vorig kwar taal met circa een vijfde groeien. «4H Het supermarkt concern kwam in Parijs met meevallende omzetcijfers. m Wisselkoersen bleven het vert en chemiecon cern in het der de kwartaal dwars zitten. De bodemonder zoeker was de sterkste daler in de Midkap. O o o Hoe zij n we de robot te slim af? David Bremmer Sandra Phlippen Den Haag Om maar meteen met de deur in huis te vallen: hoeveel banen verdwijnen er? Taxichauffeurs, treinmachinis ten, schoonmakers, magazijnme dewerkers, postmedewerkers, metaalbewerkers, boekhouders, cassières, edelsmeden, krediet beoordelaars, scheidsrechters, bankpersoneel, telemarketiers, administratief belastingperso- neel. Volgens onder meer Busi ness Insider zijn dit voorbeelden van jobs die de meeste kans ma ken om te worden overgenomen door robots en computers. Voor veel banen is dit proces al gaan de. Neem de Belastingdienst waar 5.000 mensen niet- digitaal personeel plaats moet maken voor 1.500 jongere werknemers die deze iet-vaardigheden wel be zitten. De verwachting is dat ook in ziekenhuizen robots oprukken, zowel in het bezorgen van eten en spullen als bij precisie-opera- ties. Ook in de land- en tuinbouw nemen machines steeds meer werk over en verworden boeren tot data-analist. PvdA-Kamerlid Marith Volp is niet bepaald een fan van de ac ties waarmee Heineken aan dacht probeert te trekken van het publiek. Parlementariër Volp trekt met enige regelmaat tegen de bierbrouwer ten strij de. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18